Hlavní navigace

Slovenský server vymáhá 60 euro za registraci

7. 11. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Myslíte si, že jste na internetu pod rouškou anonymity chráněni před okolím a nemůže se vám prakticky nic stát? Pak byste měli zbystřit. Pokud totiž člověk podlehne tomuto falešnému dojmu a neuvážlivě si registruje účet u různých více či méně důvěryhodných webových služeb, pak se vystavuje velikému riziku. Může totiž náhle a nečekaně obdržet nepříjemně vysokou fakturu za odběr „objednané“ služby. Jak je to možné? Celý problém spočívá v tom, že nepoctivý provozovatel do smluvních podmínek, které…

Myslíte si, že jste na internetu pod rouškou anonymity chráněni před okolím a nemůže se vám prakticky nic stát? Pak byste měli zbystřit. Pokud totiž člověk podlehne tomuto falešnému dojmu a neuvážlivě si registruje účet u různých více či méně důvěryhodných webových služeb, pak se vystavuje velikému riziku. Může totiž náhle a nečekaně obdržet nepříjemně vysokou fakturu za odběr „objednané“ služby. Jak je to možné? Celý problém spočívá v tom, že nepoctivý provozovatel do smluvních podmínek, které jsou psány nenápadným drobným písmem a nacházejí se kdesi na konci stránky pod odkazy, přidá větu o zpoplatnění poskytované služby. Většina uživatelů pak nemá prakticky možnost se o této skutečnosti dozvědět. O této problematice jsme vás informovali v našem nedávném článku, který se věnoval problematice licenčních podmínek a nástrahám v nich ukrytých. Popisovali jsme v něm i nekalé praktiky společnosti Pro Content, které se registrací na stránkách download-portal.sk zavazujete k paltbě 5 euro měsíčně po dobu dvou let. Informace o zpoplatnění služby jsou přitom na registrační stránce špatně zřetelné a jedinou „hodnotou“, kterou od provozovatele obdržíte, je možnost stahovat volně šiřitelný a bezplatný software.

Případ společnosti Pro Content nyní navíc nabírá na obrátkách. Firma totiž rozeslala všem registrovaným uživatelům fakturu na uhrazení částky 60 euro. Pokud uživatelé sumu neuhradí do dvou týdnů, pak naroste o 1,08 procenta za každý den prodlení. Poškození uživatelé se nyní brání a chystají se podat na Pro Content hromadnou žalobu. Do databáze společnosti se přitom lidé mohli dostávat zcela nevinně – například pokud se účastnili soutěže o iPhone, jež byla inzerována na Facebooku. Mezi poškozenými se nacházejí jak uživatelé ze Slovenska, tak i z České republiky. Informoval o tom server Aktuálně.cz.

Celým případem se již začala zabývat obchodní inspekce, která prověřuje, zda není počínání společnosti nezákonné. Inspektoři v Banské Bystrici navíc vypátrali, že adresa sídla společnosti je pouze virtuální a firma zde nemá žádné kanceláře. Nechává si sem pouze zasílat poštu.

CIF23

Celý případ poukazuje na jednu závažnou skutečnost, tedy že uživatelé musí být opatrní a pečlivě zvažovat komu poskytnou své osobní údaje.

Tip: Přečtěte si článek Víte, s čím souhlasíte?“, pojednávající podrobně o problematice licenčních podmínek.

Autor článku

Autor je redaktorem sesterského serveru Slunečnice.cz a zabývá se děním okolo softwaru.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).