Hlavní navigace

Služba OpenDNS získala 35 milionů na posílení bezpečnosti, k čemu je dobrá?

19. 5. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: OpenDNS
Pokud ještě neznáte OpenDNS, je možná čas ji poznat. Zejména pokud se firmě podařilo získat poměrně slušné peníze a mohly by se vám hodit její služby.

OpenDNS jste už možná někdy potkali. V té nejzákladnější podobě jde o službu, která nabízí možnost využít „nezávislé“ DNS servery, které vám mohou posloužit lépe, než ty od vašeho poskytovatele připojení k Internetu. Prostě si v počítači nastavíte DNS servery od OpenDNS (podobně jako to můžete udělat u obdobné služby od Google známé jako Google Public DNS).

Důvod pro využití jiných DNS serverů může být různý – váš ISP například může některé adresy cenzurovat, což by OpenDNS/Google dělat neměli. Nebo může váš ISP mít DNS servery chronicky nespolehlivé či pomalé. Případně můžete chtít využít některou z pokročilejších bezpečnostních funkcí, zejména ochranu před nebezpečným obsahem.

Služba OpenDNS aktuálně od několika investorů získala 35 milionů dolarů, které se chystá použít právě na funkce související s bezpečností. V této oblasti se navíc společnost profiluje a do budoucna se také profilovat chce. Hlavně tak, že bude poskytovat placené služby firmám i jednotlivcům, v rámci kterých jim pomůže zlepšit bezpečnost na Internetu například právě tím, že bude umět blokovat potenciálně nebezpečné weby.

Mobile Internet Forum 2022

Nebo umožní dětský zámek, který zablokuje přístup k webům, které jsou pro děti nevhodné (samozřejmě do okamžiku, než děti přijdou na to, jak nastavení DNS změnit). Mírně kontroverzní může být i funkčnost nabízející korektní doménu místo té, ve které se zájemce překlepl (třeba obvyklé www.seynam.cz, či www.gogle.com).

OpenDNS dnes udává, že její služby denně využívá na 50 milionů lidí a má přes 10 000 firemních zákazníků. Právě ti by za využití OpenDNS měli platit, zdarma je služba použitelná pouze pro domácí sítě. Na trhu je od roku 2006, byť původně se do oblasti bezpečnostní nijak moc neprofilovala.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.