Hlavní navigace

Slyšíte to klepání? To je virtuální kladívko na Internetové aukci!

27. 9. 1998
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Jednou ze služeb, které Bajt potažmo Láďa Zajíček přináší uživatelům českého Internetu, je jeho Internetová aukce. V minulých dnech poněkud "převlékla kabát" a proto jsme se jí rozhodli trochu podívat na zoubek. Podívejte se s námi, co všechno Aukce nabízí.

Je známo, že určité procento čtenářů tvoří velmi netrpěliví jedinci, kteří mají neustálou potřebu klikat a jakmile není ukojena, dostávají z toho minimálně třas rukou. V zájmu zachování duševního zdraví této části naší čtenářské obce proto hned na úvod uvedu link, který k Aukci vede nejkratší cestou. Tak, a teď pěkně od začátku.

Známá definice z učebnic ekonomie praví, že trh je místem, kde se střetává nabídka s poptávkou. Na trhu se tvoří cena a prostřednictvím něj dochází k prodeji a koupi. Obecně vzato to platí, ale v konkrétních případech často nikoliv. Dejme tomu, že máte doma v koutě almaru od babičky, která vám ve vašem dosti moderním příbytku poněkud překáží a rádi byste se jí proto zbavili (almary, ne babičky). Můžete zkusit rozvěsit pár letáčků kolem svého domu, případně si dát inzerát do novin. Každopádně to však je proces komplikovaný a stejně na tom nejspíš proděláte, takže skoro nejjistější je věnovat ji sousedům za odvoz.

Internet ale přináší spoustu nového do různých oblastí lidského života a pochopitelně zcela mění i pohled na staré almary. Díky Internetu totiž můžete oslovit mnohem větší množství lidí, kteří by o vaši almaru měli potenciálně zájem a byli by za ni třeba ochotni i pěkně zaplatit. Díky Internetu – a díky službám, které pro vás někdo vytváří.

Aukce Bajtu je v tomto ohledu pro takovou almaru ideálním místem. Princip fungování je velmi jednoduchý – nejprve se zaregistrujete a vložíte do systému svou almaru s výstižným popisem, který přiláká zájemce. Protože jde o typický mechanismus aukce, stanovíte si také vyvolávací cenu dotčené almary a krok, o který mohou potenciální zájemci přihazovat. A pak už jen čekáte a pozorujete, jak se desítky, stovky či tisíce zájemců přebíjejí, vedeni nezadržitelnou touhou získat právě tu vaši almaru. A když se cena ustálí, almaru pěkně z aukce odhlásíte, s autorem nejvyšší nabídky se e-mailem domluvíte na způsobu předání a za čerstvě nabyté milionky pojede navštívit třeba Viktora Koženého na Bahamy. No řekněte, nevypadá to skvěle?

Nechme ale letadlo ještě chvíli čekat a podívejme se trochu podrobněji na to, jak to celé funguje. Prvním krokem, který musíte udělat, je registrace na aukčním serveru. Na jejím základě získáte ID a heslo, které vás pak opravňuje jednak přidávat vlastní nabídky, jednak se účastnit přihazováním dražby věcí, které do aukce nabídl někdo jiný. Předměty v aukci jsou přehledně rozděleny do několika šuplíků – převahu mají celkem pochopitelně kategorie, které se nějakým způsobem dotýkají počítačů. Aukce velmi šikovně kombinuje web a e-mail; veškeré operace se provádí na webu, ale současně jste o nich průběžně informováni e-mailem. Standardně dostáváte jen informace, které se týkají vámi nabízeného předmětu (tedy když někdo přihodí), ale zájemci mohou odebírat kompletní servis v kategoriích, které si vyberou – to jim pak dává přehled o všem, co se šustne, včetně nově přidaných věcí.

Celá aukce má jedno základní pravidlo – nikdo neví, kdo věc nabízí ani kdo přihazuje, vše se tedy odehrává v naprosté anonymitě. V opačném případě by totiž pravděpodobně docházelo k tomu, že zájemci by prodávajícího se svými nabídkami kontaktovali přímo a celá aukce by ztratila smysl. I nabízející tak dostane ze systému jen adresu posledního zájemce, který nabídl nejvíce – a to až poté, co dá odhlášením své nabídky z aukce najevo, že dražba skončila.

Aukce Bajtu však v minulých dnech přišla v rámci svého překabátění ještě s jednou zásadní novinkou – s inverzní aukcí. V této aukci funguje všechno naopak – aukce nezačíná tím, že by někdo učinil nabídku nějaké věci, ale naopak se vyhlásí poptávka. Na ostatních pak je, aby autorovi nabízeli předměty, které vyhovují jeho popisu a které mají zájem prodat. Mohou přitom konkurovat nejen snižováním ceny, ale také popisem věcí, které chtějí prodat – poptávající si pak může narozdíl od běžné aukce, kdy má přednost nejvyšší nabídka, vybrat kteroukoliv z nabídek. Musím přiznat, že si nedovedu dost dobře představit, jak by tato forma aukce mohla fungovat v běžném životě – na Internetu však evidentně fungovat může a mně osobně to připadá jako velmi zajímavý nápad.

BRANDstorming tip2

Dost už povídání, řekl jsem toho myslím až dost – běžte si to vyzkoušet sami. V nabídce zatím drtivě převažují „počítačovštiny“, ale v přehledu prodaných produktu jsem objevil třeba i družstevní byt 2+1 na Petřinách (vyvolávací cena 350 000, odklepnuto za 570 000 – to je slušný výkon, nemyslíte?). Ostatně jakou si Aukci její uživatelé udělají, takovou ji budou mít.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).