S tou rychlostí to možná bude ještě horší, já jsem od ústředny asi 500 m, kabely jsou pár let nové, a max. dosažitelná rychlost je jen 7392/512. Zkoušeno několik ADSL 2+ modemů a výsledky byly podobné.
to by me take zajimalo. Ma napr technik nejakou moznost, jak to premerit pomoci nejakeho udelatka, ktere pripoji do me zasuvky?
A jak to co nejpresnej zmerit svepomoci? Tj napr nejaky ten seznam ustreden/DSLAMu, a pak si to dokrokovat (i za tu cenu, ze clovek jenom odhadne kudy vedou kabely)
Diky
Mam to kabelovkou a k nejbližšímu "cable-dslamu" to mam přesně po drátu 49 metrů. Prostě napříč bytem a dvě patra dolu;-). A od dslamu k ústředně to mam jednu ulici... A fičí to;-)
Přijde na to. Já jsem v Praze 5 Radlicích lehce přes 3 kilometry od ústředny a ADSL se podařilo rozchodit nejvýše 1024/64 a to ještě s výpadky a nestabilním spojením, takže jsem jim to hodil na hlavu. A to nemluvím o faktu, že se během snažení o rozchození zjistilo, že kabelů natekla voda.
Zkrátka jak za krále klacka.
proste se vycerpala skupina zakazniku, kteri jsou ochotni platit za Internet 800 mesicne (ADSL+telefon). Zadne nevysovani rychlosti nove zakazniky neprivede.
Rust pokracuje u wi-fi 5Ghz, kde lze ziskat rychly Internet+telefon za 400,- (napr: nsys.cz). Bohuzel ne vsude, protoze wi-fi ISP casto drzi stare drahe ceny.
Pro mnoho zakazniku to take bude znamenat, ze si musi poridit novy ADSL2 modem, aby dosahli na vyssi rychlosti, pokud nyni pouzivaji stale "jen" ADSL modem. A ze jich neni malo.
Nejlépe zavolat na technickou podporu O2, operátoři mají k dané lince poměrně hodně informací včetně vzdálenosti přípojky od DSLAMu, případně mohou provést měření v reálném čase.
Nechapu proc, ale pred par mesici se nam zvysila odezva ADSL site (ping) z drivejsich 11 na 34ms.
Snizila se nam vsem ve Psarech, na infolince O2 nam rekli, ze odezva neni v garantovanych parametrech, takze je to prej OK. Hrajeme online hry, takze to je pro nas dulezite.
Muze to byt "pretizenym" dslamem? Nebo cim by to mohlo byt?
Diky za info.
Tak jsem lehce nad 5 km od ústředny a běhá mi to maximálně 900/100 kbps. Telefon nefunguje (buď telefon, nebo internet). Pingy ve stovkách ms. Už mě nebaví za tohle platit 800 Kč měsíčně, takže jsem jim poslal výpověď a jdu na 5 GHz za poloviční cenu více než dvojnásobná rychlost (na 2,4 GHz to nebylo moc spolehlivé, proto jsem byl na drátu).
Je ale dobře, že už jim klienti tolik nepřibývají. Ještě jim musí dost ubýt, aby se o své stávající klienty začali pořádně starat. A pak je třeba napadne, že těm, co jsou dál, dají do trasy nějaké zařízení, aby jim nemuseli osekávat parametry. Zatím je ale něco takového jen utopie.
A zkoušel jsi nějak závadu odstranit? Nebo jsi přešel k názoru, že "vydřiduch kyslík" a sepsal jsi výpověď?
Typoval bych to na špatně nastavený modem...
Vam take gratuluji ze vam to frci..ale obavam se ze kabelovka nema s adsl nic spolecneho a tudiz i kdybyste byl od dslamu vzdalen 2 metry, lepe vam to nepojede :)
i kdyz vlastne vim o jedne vesnicke kabelovce, ktera jeste pred nedavnou dobou zivila nekolik desitek lidi na 2mbit shdsl, proste nemeli jinou moznost..a cena? ani se neptejte :)
a s o2tv take pravdepodobne s latencemi v radech stovek ms, jsou tam oddelene dsalamy pro ty co maji o2tv a na internet tam zbyva jakasi "zbytkova kapacita" po naplneni pozadavku na data pro TV..
Pred casem jsem nekde v diskuzi cetl jak si to nekdo zaridil, zvedli se mu latence do nebes a pak to zrusil a cekal navrat k puvodnimu stavu. Mila O2 ho ale uz na TV dslamu nechala i bez tv :)
treba je taky konecne napadne ze kdyz uz platej vykopy pro novy kabely, mohli by se konecne vykaslat na tu med a pokladat rovnou optiku :) nastesti jsou stale nejakejch par let pozadu s myslenim, jako za dob monopolu, kdy v zapadni evrope bylo bezne adsl a oni zacali jako horkou novinku nabizet isdn s minutovou tarifikaci..tehdy jsem nemel jinou moznost, takze to nejakych 15000 mesicne za 128kbit stalo..dneska si teda asi nemame fakt na co stezovat :)
Ja jsem 2km od DSLAMu a jedu normalne 4MB, potiz je v tom, ze na to nemuzete pouzivat nejakyho priblblyho ZYXELA, ale poradnej router, nejlepe CISCO 876. Ty obycejny modemy nejsou schopny ani poradne uroutovat VPNku. 24MB ADSL2+ je sice synchronizace, ale prenosovka je nekde jinde. na 2km mam tydle parametry
Capacity Used: 49% 32%
Noise Margin: 25.0 dB 27.0 dB
Output Power: 13.0 dBm 12.5 dBm
Attenuation: 20.0 dB 14.0 dB
Tak jsem celkem zvědavej, na kolik to vyšroubuju v září. Mezi náma 4MB mi bohatě stačej, akorát upload mě limituje. Pokud to bude do budoucna alespoň těch 512, tak to bude super.
Jinak už jsem měl doma modemy Lucent, ASUS, ZYXEL a jedinej kterej opravdu funguje je to CISCO. Zaznamenal jsem pouze problem, kdy me O2 preplo z PPPoA na PPPoE. V tu chvili mi přestaly fungovat WEBy s https. neprosel mi paket delsi nez 1420, vyřešil jsem to změnou MTU u Windows na 1300. To mam v siti 28 aktivnich prvku a nejdelsi WIFI skok je 1500m.
Navíc ACK se nemusí posílat pro každý paket extra, stačí poslat čas od času s významem "až do packetu N všechno OK". TCP to takhle dělá.
Vím o tom, že se při odesílání paketu nečeká na potvrzení, ale posílají se rovnou další (říká se tomu okno). Ale že by se potvrzovaly pakety hromadně, to je pro mně novinka.
Tak ja jedu na vedeni o delce +- 2.6 km s fujtajbl OEM modemem, nejakej WELL ADSL2+, linka 6 Mb, Downstream margin 12 - 14, ale spojeni drzi jak zidovska vira, upadne mi spis Wifi router, nez ten well, cimz me dost prekvapil. Mel jsem tam i Zyxela 660, o kterem jsem predpokladal, ze bude lepsi, ale je malo citlivy na signal a spojeni se rozpadavalo, DownMargin 9 - 10. Jede nas na tom 5 baraku + 1 IPTV a nemame problem :)
Akorat mame ted nejak delsi odpovedi od DNS serveru, vetsinou odpovi az po 1-2 DNS timeoutech. Ale jinak bez problemu.
Protože jsou stejné konstrukce (t. j. nekompenzované nf čtyřky, čili XN) jako ty staré. Aby se něco změnilo k lepšímu, zejména pokud jde o horní mezní frekvenci, což je klíčový parametr, musel by mít použitý pár mnohem nižší kapacitu, než současných 43 - 47 nF/km a musel by být stíněný, kvůli přeslechům. Jenže vyrobit kabel se stíněnými páry a s kapacitou do max 4 nF/ km jak mezi a/b dráty, tak proti zemi je mimo možnosti současné techniky (limit je kolem 36 nF a jen u speciálních konstrukcí). Takže dokud nepovede do každého domu optika, berte to jen jako další smradlavou reklamní bublinu Vodoprdu.
V TCP se samozrejme potvrzuje kazdy prijaty paket. To okno slouzi pro kompenzaci latence. Delky paketu jsou nasleduji, TCP DATA - 1448B, IP packet - 1500B, potvrzeni - 52B, pri linkove rychlosti 16Mbps se dostavam na max. 1333 paketu za sekundu (pocitam 8 bitu na byte) k tomu je potreba cca 555Mbps upload na potvrzovani, takze tech uvadenych 768 by mohlo stacit. Vetsi problem ale dle mych zjisteni byva s latenci, zrejme kvuli agregaci ma ADSL nenulovou ztratovost a pri latenci 50ms a MTU 1500B pri ztratovosti pouhych 0.1% je maximalni dosazitelna rychlost na TCP cca 5.2Mbps ! A to je 50ms celkem nizka latence, samotne ADSL ma kolem 30ms, dalsich 20ms se celkem bezne "nasbira" po ceste, v pripade serveru napr. v USA to je klidne i vice, ztratovost muze byt ale i vyssi nez zminene 0.1%, zejmena pokud na strane klienta pouzijete WiFi (a nic Vam nebude platne ani WiFi 802.11n o rychlosti treba 108Mbps, naopak 32mbps spoj s nizsi ztratovosti bude fungovat lepe). Narazil jsem na tento problem u nasich zakazniku v Belgii, kteri jsou pripojeni pres kabelovku rychlosti 25mbps, ze serveru v Belgii, kde je celkova latence 30ms jim to bezi na cca 20mbps, ovsem ze serveru umistenych v Praze jen cca 6.5mbps (latence cca zminenych 50 ms), pritom v lince na server to neni, spoj server - server (CR-BE) jede na cca 100mbps, coz je maximalni rychlost spoje v serveru v .be, ovsem na lince server-server je ztratovost cca 0.001 promile a latence "jen" 30ms! Zakaznik vsak pouzival notebook pripojeny k routeru pres WiFi LAN a ztratovost paketu se u nej pri beznem PINGu pohybovala kolem tech 0.1%, ovsem po pripojeni k jeho routeru UTP kabelem vzrostla dosahovana rychlost z Cech na cca dvojnasobek! Takze pokud nedojde ke zvetseni podporovaneho MTU alespon na urovne tzv. Jumbo Ethernet paketu 8kB muzeme na efektivni rychlosti o desitkach megabitu na ADSL a podobnych technologiich klidne zapomenout!
hehe kdyz sem bydlel na starym bydlisti, mel sem vzdalenost asi 50 metru ( i pres rozvody :-D ) ustrednu sem mel prez zed.. ted sem cca 1200 m a nedam vic jak 8 mega...
Sranda je, ze ATM bylo mimo uz v dobe, kdy ho nasi operatori slavne zavadeli a to i na mistech/k ucelum naprosto nevhodnych, jako je treba prave IP konektivita. Pamatuju casy, kdy ti takzvani "velci" ISP pripojovali temer vyhradne pres ATM. ATM ma sice svy kouzlo, ale nejak se to neujalo a levnejsi je resit problemy hrubou silou (i obecne, proste kdyz nepomuze palice, tak vemte vetsi palici).
Ono je to jako se vsim, ISDN se zavadelo kdyz ho jinde rusili ... no a ted se tu tlaci DSL, kdyz jinde uz tahaj optiku az domu.
Hlavne je potreba se zamyslet nad tim, co bude nasledovat, vzhledem k tomu ze ATM sluzby se operatorum znacne prorazuji, prechazi se z E1 a SDH infrastruktury na ethernet. Budoucnost je v paketových sítí, Jak O2, tak ostatni operatori upgraduji sve site na nove DWDM, kde je hlavni rozhrani ethernet a vsechny sluzby se budou delat nad nim. To je take duvod prechodu PPPoA na PPPoE. Budouci hlasove sluzby budou tudiz na VoIP. O2 jiz umi sve ADSLko QoSovat a zacina na nem predavat i hlasove sluzby. DSLAM pro symetricke i nesymetricke Linky je totiz stejny. I koncove modemy, pouze se u nich meni firmvare. Budem si muset zvyknout na to, ze budeme mit doma klidne 50MB linku, ale touto rychlosti vam pobezi tak Maximalne WEB. Za sluzby jako VoIP, QoS, a rozumnou latenci si budem muse priplatit. On vubec ten budouci provoz na Internetu bude v budoucnu znacne regulovan na urovni protokolů. Klidně zapomeňte na to ze si koupite pripojku na internet a budete na ni zadarmo provozovat dalsi sluzby s pridanou hodnoto. Za vsechno se bude platit a nebude to trvat tak dlouho. Muj odhad je tak 5 let, ale treba jsem moc velkej pesimista
Jasne, ale to sme porat u cisteho tcp spojeni. Takovy pripojeni se pouziva spis vyjimecne.
Napr u ftp mi navic bezi jeste servisni konexe, http taky jeste prenasi dalsi informace navic => potrebna prenosova rychlost na uploadu stoupa.
Pro pana "Navíc ACK se nemusí posílat pro každý paket extra":
Upresneni predchoziho postu, krom toho ze ACK se MUSI posilat na kazdy paket (posila se paket s cislem sekvence a nastavenym priznakem) muze, ale nemusi takovy paket obsahovat jeste dalsi data, napriklad muze obsahovat informace vyzadovane protokolem na vyssi vrstve. Pak je takova odpoved samozrejme vetsi.
TCP okno, jak bylo receno, slouzi k necemu uplne jinemu. Odesilatel nemusi cekat na potvrzeni kazdeho paketu, zacne vysilat a pakety jsou potvrzovany prubezne se zpozdenim pripadne i v jinem poradi. Teprve kdyz pocet nepotvrzenych paketu/doba od odeslani nejstarsiho/.... prekroci stanovenou mez, vysilani se pozastavi a okno se zaroven zmensi.
jj, pritom dneska stoji optika totez jako metalika, pokud by se to delalo ve vetsim objemu, tak se setre snad jedinej rozdil - cena prace + prislusenstvi.
Prvni search na netu mi nasel 48 vlaken 9um singlemod za nakejch 190Kc vcDPH/m. Pokud toho koupim kilometry, tak se dostanu s cenou na 1/3 urcite.
Pokud to chcete nekdo domu 4vlakno tehoz stoji 20Kc/m, coz je cena lepsiho TP kablu.
Jenomze optiku nezariznes tak jednoduse jako metaliku. Navic opticke kabely casem slepnou a jejich provozovani je znacne nakladnejsi. Vzdy tu bude muset byt rozumny kompromis. Navic pred 15 lety by te ani ve snu nenapadlo, ze po tom hnusnym sikfaci budes provozovat rychlosti v radu 10MB. Si vzpomen na modemy o rychlosti 9600 a misto internetu BBSky s terminalovou komunikaci. I ten Ethernet se z prvu provozoval po 75ohmovym koaxu a prenosovka 1GB nebyla ani na zbernici procesoru.
To mas ten gigovej drat malinko rozbitej, kdyz ti trva 350MB 2 minuty :) Kdo umi, ten umi ... beru. Az budes mit 1Gbit doma, pak machruj, v praci ma 100Mbit+ spooousta lidi.
Hezky clanek, ale neco podstatneho mi tu chybi. Necetl jsem celou diskuzi, ale nikdo se nepozastavuje nad tim, ze ve velkoobchdni nabidce je nyni dana celkem zakerna klauzulka, ze v pripade prenosu nadmernych dat bude zpoplatnen kazdy zapocaty GB navic,... To je dle meho nejvetsi problem teto nabidky,... A je si treba priznat, ze pri sluzbach, co dnes inet nabizi nemusim limit 40GB nutne prekrocit jen kdyz budu sosat torenty,...
Není podstatné, co bylo, ale co je a co bude. Metalické kabely už mají prostě svůj zenit za sebou a investovat do nich byť i jen haléřové částky ve snaze zvýšit rychlost netu je jen ztráta času a vyhazování peněz. Pokud bude Vodoprd v tomto trendu pokračovat dál, bude za několik let vrážet spoustu peněz do údržby pomalu uhnívající kabelové sítě a o jeho produkty bude zájem stále klesat úměrně tomu, jak se budou rozšiřovat komunitní sítě. Nakonec to dopadne tak, že 90% drobných uživatelů i v těch nejzastrčenějších zapadákovech bude provozovat vlastní obecní komunitní bezdrátovku a Vodoprd se stane jedním z mnoha minoritních poskytovatelů konektivity pro tyto sítě. Myslím, že je nejvyšší čas nechat metaliku být a nabízet služby v těch segmentech trhu, na které wifiny zatím nedosáhnou a s parametry, které neumějí poskytovatelé wifin, což ovšem bude problém, protože zvýšit minimální rychlost alespoň na 4000 kbps full duplex s agregací max. 1:4 za cenu do 600 Kč/měs. vč. DPH a to do okruhu alespoň 15 km od DSLAMu Vodoprd hned tak umět nebude a po metalice to nebude umět nikdy.
Vase teorie je velmi pekna, ale jak vidite tak v realu ADSL problem s downloadem kvuli uploadu nema. Pokud zacnete stahovat vyse uvedenym tempem, tak ping je stale pomerne stabilni (10-30ms). Problem nastane pri uploadu vetsim nez 20kB/s pak ping opravdu "vyleti" na stovky ms.
P.S. Mam ADSL od O2 tarif 8192/512.
Jednotky znam ale nebudu si tu hrat na maly a velky pismena, to si tu za chvili zacnem opravovat i gramatiku a to vubec nejde. Pokud ma nekdo zakopany metalicky kabely, tak je bude chtit vyuzit. Urcite se nepohrne do novych vykopu. Nove veci se samozrejme tahaj optikou, ale je najivni cekat, ze komercni subjekt vam bude upgradovat tejefonni kabel za optiku, aby jste mohl doma brouzdat po internetu. To by musel byt padlej na hlavu. Tim se nechci zastavat 02, jsem od konkurence. Mnohem vic me se.., ze jim musim platit vypalny za telefon, kterej jsem nikdy nepouzil a ani ho pouzivat nehodlam. Bohuzel jsem v pasti, protoze kabelovka ke me nevede a DSLAM je zde pouze O2, a vzhledem k tomu, ze bydlim na kraji mesta kde neni zadny prumysl jsem rad i za nej.
Prosim te, koukni do diskuse o ruseni FUPu, nez zacnes sirit nesmysly. To bylo i v dosavadni - narozdil od puvodni (FUPove) nabidky, kde to bylo pocitano na uzivatele, jde u tehle nabidky o vsechny dohromady (tedy ne, ze jeden pretahne, ale cely preprodavany objem presahne). Neboj, ze nemaji spocitany, ze stahovacu neni vic nez tech, kdo se limitu ani nepriblizi, takze k tomuhle fakt nedojde.
Váš názor je mylný.
První hop (řádek s číslem 1) je od PC k modemu.
Druhý hop (řádek s číslem 2) je od modemu k prvnímu viditelnému routeru u poskytovatele. Cesta od modemu k prvnímu viditelnému routeru bývá trnitá a ovlivňuje ji mnoho faktorů - kvalita "drátu" od ústředny k uživateli, agregace na páteři O2, agregace u poskytovatele, ...
A O2 u ADSL poskytuje veřejné adresy, u mobilních věcí adresy z privátního rozsahu 10.0.0.0/8, přičemž tam probíhá NAT 1:1
Tak jsem to udelal, a tohle je vysledek. V kroku č. 2 je hned spozdeni 32ms, to znamena, ze je to na serveru O2, ne?
>tracert gamepark.cz
Výpis trasy k gamepark.cz [82.208.14.97]:
1 1 ms 1 ms < 1 ms 10.0.0.138
2 33 ms 33 ms 32 ms 194.228.196.40
3 34 ms 33 ms 33 ms 88.103.203.1
4 35 ms 33 ms 33 ms 80.188.33.245
5 33 ms 34 ms 34 ms 194.228.21.32
6 35 ms 34 ms 34 ms nix2.to.cas.ip-anywhere.net [194.50.100.16]
7 * * * Vypršel časový limit žádosti.
8 34 ms 34 ms 34 ms unassigned-82-208-14-097.casablanca.cz [82.208.1
4.97]
Mate pravdu neprohlednul jsem to poradne - beru zpet, nicmene jen z casti. Zkousel jsem pustit torrent a pri cca 200 spojenich a rychlosti stahovani asi 1,2MB/s byla skutecna rezie na sitovce asi 50kB/s (proste jsem na to koukal jak to naskakuje). Nicmene uz ted pro 8Mbit mame upload 512kbps u te varianty 16M to bude 768kbps. Otazkou je jestli 768 kbps bude rychlost provozni (tj. cista data), pak ale predpokladam ze synchronizacni rychlost bude nekde kolem 1Mbitu nebo spojovaci, pak by to skutecne bylo na hranici. Na druhou stranu muj test byl na 200 spojenich coz produkuje obrovskej vedlejsi provoz v praxi asi malokdo jede na 200 connection...
Nez me nekdo napadne tak bych jen podotknul ze napr. Volny na fakture mam 4096/384kbps ale na modemu mam synchronizacni rychlost 4640/384kbps.
Bohate Vam staci informace z Modemu. Odstup signal/sum a sila prijimaneho vysilaneho signalu v pomeru k momentalni synchronizaci. Pokud mate jiz dnes na 4Mbit 12dB, tak asi tezko pojedete rychleji. V pripade se hodnota blizi ke 30dB, mate velkou sanci ze si zasurfujete mnohem rychleji. Tusim ze pro odstup signal/sum je hranicni hodnota okolo 9dB viz. polozka Noise Margin:
Jenze v pripade Cisca 876 se nebavime o castce 1000 kc s DPH, jako u beznych domacich routru, ale o castce priblizujici se 10000 kc a to nemluvim ani o tom, ze nezkuseny uzivatel to cisco nikdy nenastavi ... Ale to jen okrajem, pravda je, ze to cisco je snad jedine, ktere skutecne nepada a dobre funguje ...
A vy zase pekne bavite me. Pro priste bych doporucil se odvolavat spise na specifikaci, nez na tu vasi pochybnou jednicku na VS -- mimochodem, na ktere studujete?
RFC793 - Transmission Control Protocol:
3.3. Sequence Numbers
A fundamental notion in the design is that every octet of data sent over a TCP connection has a sequence number. Since every octet is sequenced, each of them can be acknowledged. The acknowledgment mechanism employed is cumulative so that an acknowledgment of sequence number X indicates that all octets up to but not including X have been received.
btw zrovna u Zyxela se da citlivost pres servisni menu docela slusne naladit - obvykle neni nutne hned vymenovat modem, kdyz staci jenom spravne nastavit ;-)
Samozřejmě jsem se to snažil řešit a dokonce mi asi dva měsíce snížili paušál a dvakrát tu byl jejich technik. Za ty prachy, co jsem jim už zaplatil bych čekal, že se oni postarají o nastavení. Já se v tom hrabat nechci (neumím to). Je opravdu jednodušší odejít a jít jinam. Pokud mi dokážou dát 4/1 MB, tak zůstanu, ale to pochybuju. 5 km je přece jen dost daleko.
Jiste, ale pokud mate dostatecnou konektivitu, tak proste nemusite resit "dneska si to dam stahnout a pozitri to tu budu mit". Pokud bude takovych lidi dost, tak stahovani cehokoli samo o sobe nebude mit smysl. Chcete film ? Mrknete do vyhledavani a pustite si ho po siti (s nejakym rizikem ze zdroj vypne PC, ale ...).
Navic v dostatecne rozsahle siti takovychto parametru mate vysokou pravdepodobnost ze co chcete najdete lokalne => prijede vam to v radech vterin. To ze po 99% casu nevyuzijete kapacitu linky je jen dobre ne ? O tom to totiz je, to pasmo je pak k dispozici ostatnim.
Rekneme ze ma 10 lidi 1Mbit a kazdy chce 10GB dat => kazdy bude linku vyuzivat na maximum kapacity +- 25h, totez pri 10Mbit = cca 2,5h, pri 100Mbitech uz neni temer o cem mluvit. I kdyz znasobim odpovidajicne pocet lidi na dane lince (na 100Mbit bude 1000 uzivatelu), tak pokud jim vsem dam moznost se opravdu na tech 100Mbit dostat, tak budou linku vlastne vyuzivat daleko mene, nez kdyz jim ji rozsekam na pomalejsi linky. Dost dobre si totiz nedovedu prestavit cloveka, ktery by vyuzival linku davajici 10+MB/s nejak dlouhodobe, protoze takove mnoztvi dat neni proste kam davat. Na online video v HD mu staci 1/10 (nebo mene) takoveho toku a taky se na nej nebude divat 24/7.
V podstatě je mezi rychlostí ADSL a vzdáleností rovnítko. Ale tato rychlost je čistě teoretická. Takže autor má pravdu. Ale teorie je dost daleko od praxe.
pokud zapoctu vsechny dealerske bonusy a zvyhodneni a akce O2, tak jsem schopen mit 8Mbit (od zari) za mesicnich 421 Kc bez DPH a to uz skoro ujde, staci sehnat 2 sousedi co vam daji po 170 Kc a uz je to prijatelne :-)
Paket s ACK příznakem a s příslušným ACK-číslem X potvrzuje všechna dosud přijatá data až po oktet (bajt) s pořadovým (SEQ) číslem (X-1). To tedy znamená, že není třeba potvrzovat každý paket. Odesílající tedy může odeslat bez potvrzení tolik dat, kolik mu dovolí velikost okna sdělená klientem a pak teprve musí čekat na potvrzení, přičemž to potvrzení může být realizováno jediným paketem, který potvrdí všechna dosavadní data a může se jet dál.
Netvrdím, že to tak je vždycky, přijímajícímu nic nebrání, aby potvrzoval každý paket (pardon, správně datagram) zvlášť, ale pravdou je, že potvrzovacích paketů MŮŽE být docela málo, záleží na velikosti okna, kterou příjemce inzeroval. Jiná věc je, že i s velikostí okna se během komunikace hýbe podle toho, kolik paketů se ztrácí.
No já to počítal orientačně tak, že jsem si našel, kde je naše ústředna a v programu Infomapa jsem použil funkci měření vzdálenosti a natahal jsem si to podél silnic, ne vzdušnou čarou. Vychází to přesně na 1 km a rychlost mám reálných 14,8 Mbit opakovaně naměřeno.
ja mel dlouhy cas 2Mbps download, ted mam 3Mbps a IMHO na obycejne brouzdani a sem tam stazeni neceho to bohate staci... sveho casu jsem slintal nad linkou 64kbps a byl hooodne spokojeny, jenze dnesni web stranky jsou mnohem vetsi nez tehdy, takze tech par Mbps dneska je OK
Zdravím!
Já se vztekám se Zyxelem, že mi to jede jen 6M... Tak na tom nejsem až tak nejhůř. Nicméně pořídil jsem si Cisco 876w a ne a ne ho nastavit. Pomůže mi někdo s nastavením pro T-mobile v síti Telefonica O2? Díky za odpověď na kameraman@seznam.cz
Michal
Presne tak, ja jsem od ustredny 800 metru a kdyz jsem chtel mit s 8 mega internetem na jedny lince O2TV, tak mi tvrdili, ze mi budou muset snizit rychlost netu na 4 mega, aby mi bezela O2Tv, ktera ma to cca 3 mega. Takze nevim, proc dava autor rovnitko mezi vzdalenosti od ustredny a rychlosti pripojky, kdyz tomu tak v mnoha pripadech neni.
čekal bych spíš nějaký síťový nástroj - pevnou mám totiž u radiokomunikací, takže mě to neřeknou ;-) a nevím, jestli nejsem na volného LLU - to bych se musel obrátit na volného
pekna spekulace, ale ten zaver, kde je zmineno ze 512kbps na uploadu sotva uzivi 8192kbps download je pekna hloupost. *mbit downlad "vyzije" i s uploadem 64kbps cili 8kB/s a je to az az. Si to vyzkousejte podle netlimitru pri rychlosti stahovani cca 850kB/s to uploaduje cca 1-2kB/s... Cili pro 16384kB/s je 768kbps az az. Problem je pokud ten upload skutecne potrebujete (upload fotek do fotosberny) pak ta rychlost je dost udesna...
A nenapadlo te, ze to nemuzes merit v torrentovem stahovaci, ale primo na sitovce ? Skus pouzit nejaky program, co meri kompletni reziji site na interfacu a pak posli screen, tohle, co jsi poslal je naprosta hloupost, protoze upload, co potvrzuje prichozi pakety se ti tezko zobrazi ve stahovaci ...
Kdybych z toho na VŠ neměl zkoušku z 1, možná bych vám věřil. Windowing NENÍ od toho, aby se nemusel posílat ACK pro každý packet zvlášť (to totiž musí i nadále), windowing umožňuje POUZE a JEDINĚ to, že vysílací strana před odesláním následujícího paketu _nečeká_ na potvrzení doručení toho předešlého. To je vše.
Tak o tom si dovolim celkem pochybovat. Jestlize tam ten limit bude, tak alternativni operator bude muset nejakym zpusobem prenest tuto zatez na sveho zakaznika. Takto by se mu to totiz mohlo celkem hodne prodrazit,...
Aha, mala/velka pismena nezajem, gramatika nezajem, kultura projevu nezajem ...
Clovece, kolik je Vam let? Pokud vic nez 16, pak byste se mel na sebou zamyslet.
Děkuji za gratulace.. ale obávám se že jste nepochopil vtípek mířen od kabeláče telekomákům:-). Jinak jsem velice dotčen vzdáleností 2 metrů! Myslíte si že jsem bezdomovec?:-)
Nevím co tu řešíte, ale já normálně surfuji rychlostí 1 GB/s, 350 MB soubor mám stáhnutý za 2 minuty. Zkrátka kdo umí, umí, kdo neumí ten čumí. Já se přes nějaké O2 či O3 nepřipojuji, mne stačí datový kabel z Hong Kongu.
Protoze to kolik uploadu je treba k downloady velice mnoho zalezi na protokolu ktery je pouzit. Existuji protokoly, ktere potrebuji vice, nektere potrebuji mene.
I jen ciste tcp komunikace vyzaduje potvrzeni kazdeho paketu => pokud se budou prenaset pakety 1500B velke, tak na kazdy z nich se zpet musi prenest alespon hlavicka s ACK coz je nejakych 40B. => 1:37 je +- ten kriticky pomer.
Jenze takhle velke pakety se prenaseji spis vyjimecne, probiha spoustu jine komunikace, kde se pouzivaji mensi pakety, rekneme ze celkovy prumer se muze pohybovat nekde kolem 1000B/paket a tam uz je pomer 1:25.
Pokud nad to pouziju nejaky nevhodny protokol (napr http na prenos souboru) tak se to jen zhorsi, pak uz dojde k limitovani. Nehlede na to, ze k limitovani downloadu uploadem dojde samozrejme drive nez je na uploadu dosazeno onoho maxima + na DSL samozrejme nikdo nic negarantuje => maximum upladu muze byt samozrejme uplne nekde jinde (realne v pripade te 768 bych to videl nekde kolem 1/2M).
Tudiz jsem si na 90% jist, ze na lince s takovymi parametry nelze na maximalni rychlost dosahnout ani v pripade optimalnich HW podminek.
HTTP je na přenos souborů stejně dobré jako FTP, prostě se to prožene TCP spojením a to je vždycky stejné, ne?
Navíc ACK se nemusí posílat pro každý paket extra, stačí poslat čas od času s významem "až do packetu N všechno OK". TCP to takhle dělá.
Čímž nechci hájit asymetrii, jen říkám, že v některých případech s nějakýma 20:1 vystačit jde. Ale osobně považuji za hranici 8:1 protože občas po netu zálohuju.
U Vodoprdu se za to určitě platit bude a ne málo. Pokud jde o alternativní ISP... Již dnes je kdejaká wifina kvalitnější, než ADSL (skutečná rychlost je mimo špičku stejná, ve špičce jen o málo nižší, než deklarovaná, full duplex běžný a ceny o dost nižší, díky tomu že není nutno platit výpalné za dráty). Kvalitnější ISP nabízejí i VoIP jako bonus jen za cenu hovorného a s plně sekundovou tarifikací. Včera mi přišla za VoIP faktura. Za 16 měsíců provozu s 35% podílem mezistátních hovorů (mobily Slovensko) jsem zaplatil 934 Kč vč. DPH. A nic nenasvědčuje tomu, že by to v budoucnu mělo být jinak. Na Slovensko už volám druhý měsíc přes Skype, takže zadarmo. Totéž do Austrálie, Kanady a Nový Zéland. Můj ISP skype podporuje a doporučuje, přesto že provozuje vlastní VoIP ústřednu.
Mám doma už skoro rok FTTH 1 Gbps od místní komunitní sítě a krom prvních pár týdnů předvádění kamarádům nevidím pro takové rychlosti využití. Drtivá většina zdrojů ve světě stěně nemá takový upload - třeba i z Cesnetu nestáhnete víc jak 400Mbps a DVDcko s novou distribucí stejně není potřeba každý den.
Na normální pohyb po internetu IMO plně stačí nějakých 4-8 Mbps
Podle tel. cisla zjistis ktery ustredne patri a kde ta ustredna lezi. Vzdalenost presne nezjistis, nevis kudy vedou draty. Takze pouze informativne podle mapy, jinak dotazem na Telefoniku, ale to trva.
ja jsem zhruba 550 metru po dratech:) Rekl mi to technik, ktery mi byl opravovat zavadu na vedeni, ale taky mi k tomu rekl, ze kdybych chtel o2tv tak mi zavedou maximalne 2mbit adsl coz jsem moc nepobral:(
Taky sedim na NIXu, ale domu si to tesko pustim a na internet mi staci klido 2MB. Po vysokych rychlostech touzi snad jen tupi uzivatele PtP sítí a podobnych kravin na tahani vseho moznyho co ani v zivote nevyuziji. Kdyz jsme zavadeli Ethernet po SDH tak jsem nazdilel MATRIX prez kazu na 50MB lince a behem nekolika malo vterin se na pocitaci nehla ani mys. A to bylo Pentium II na 1GHz.
Windowing je prave na to, aby se nemusel posilat ACK pro kazdy paket zvlast. Window se zvetsuje, pokud vzdy prijdou vsechny pakety v poradku, pripadne se zmensuje, pokud se nejaky paket ztrati. Takto je alespon zhruba vyresena i ferovost pristupu a zabrana zahlceni v TCP.
A nemel jste drive porotokol PPPoA ?, Kvuli cene pripojek DSLAMu se vsechno migrovalo na PPPoE, coz znamena, ze predtim byl DSLAM pripojen linkama E1 a dnes ma pripojku Ethernet, tudis jis nejste na vyhrazenem pasmu, ale tlacite to se vsema Ethernetem k paternimu routeru. Tam se ta latence samozrejme projevi. Ja mam 25 ms
hmm to bude asi tim ze jsi bud velky blazen, nebo maly dite. kdybys mel jakkoliv 1gb/s tak 350mb sosnes za 3sekundy. jednoducha kalkulace. ale pochybuji, ze to tvoje hlava bere...