Hlavní navigace

Stanice Kiss FM opustí na konci března celoněmecký rozhlasový DAB multiplex

25. 2. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ve stejné digitální síti poměrně nedávno ukončil distribuci i okruh 90elf, který původně vlastnil exkluzivní rozhlasová práva na Bundesligu, ale po jejich ztrátě se mu rozpadl celý obchodní model.

Nabídka celoplošného digitálního rozhlasového vysílání (DAB) z Německa, které je zachytitelné také na omezeném území Čech, bude od 1. dubna chudší. K 31. březnu se tuto síť fungující ve III. pásmu na kanálu 5C rozhodla opustit komerční stanice Kiss FM. Od dubna už bude dostupná výhradně prostřednictvím internetu, vysílačů v pásmu VKV (FM) a také v kabelovýchIPTV rozvodech společností, které ji touto formou šířily. Dnes o tom informuje německý server Radioszene.de. Zástupci Kiss FM se odvolávají na údajně neslučitelný postoj k technologii DAB s operátorem multiplexu Media Broadcast.

Content First 2022_tip temata

ČTĚTE TAKÉ: Německé šlágry zasahují nově i část severních a středních Čech

Jedním z problémů je mimo jiné skutečnost, že operátor multiplexu se domnívá, že náklady na distribuci DAB+ signálu musí nést výhradně provozovatel stanice. Takový způsob šíření je ale velmi nákladný a způsobuje dlouhodobé ztráty, cituje mimo jiné z vyjádření vlastníka sítě Kiss Christophera Franzenaweb Radioszene. Franzen se dále odvolává také na neexistující zákon, který by legislativně podchytil takové vysílání, a byla by další perspektiva jeho rozvoje. Celoněmecký DAB multiplex nedávno opustila (a de facto tak zanikla) stanice 90elf, která postavila svůj obchodní model na exkluzivních rozhlasových právech pro Bundesligu, o něž později přišla. Digitální okruh nahradil tematický program Schlagerparadies.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.