Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Stav autorskoprávní ochrany: všeobecná spokojenost od Samuel Kupka - A potom je tu este skupinka ludi, ku...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 2. 2012 11:27

  Samuel Kupka

  A potom je tu este skupinka ludi, ku ktorej patrim aj ja, co maju v pazi, co robia ostatni okolo nich a spravaju sa naozaj podla svojho vedomia a svedomia. Ked sa im film alebo pesnicka paci, tak proste zaplatia, lebo to tak citia a vobec ich nezaujima, ci milion ludi okolo nich tiez zaplatilo. A ked sa im to nepaci alebo na to nemaju, tak nezaplatia, hoci by komplet vsetci okolo tvrdili, ze neplatit je nemoralne.

 • 27. 1. 2012 18:30

  Radim (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Tohle je velmi dobrý článek. Popisuje pohled ochránců práv, pirátů, stahovačů a nezapomene se zmínit ani o autorech. Je tu ale ještě jedna dost důležitá skupina lidí. Asi ta nejdůležitější. Tuhle srandu přece někdo platí. Ještě pořád jsou naštěstí lidé, kteří za (ať už papírovou nebo elektronickou) knihu zaplatí, stejně jako zaplatí za písničku hudebníkovi. A ti si logicky začínají připadat jako hlupáci. Vidí kolem sebe:

  1) že nezaplatit někomu (autorovi) za práci vlastně není ostuda, ale naopak hrdinství, protože se tím bojuje proti jakémusi spiknutí bohatých a mocných a proti velkým korporacím se zisky řádově v miliardách. A navíc nezaplacením se přispěje k svobodě Internetu a možná taky celosvětovému míru a celkově za šťastný osud všech lidí na celé planetě.

  2) že vytvořit nelegální kopii a tím nepřispět na vznik originálu je vlastně v některých situacích legální.

  3) že ten, kdo nabídne dílo k vytvoření kopie, sice zákon porušuje, ale nebude potrestán, protože stát tohle toleruje a zavírá nad tím oči. (Stačí si jen uvědomit, kolik se všude po warezech povaluje nelegální obsahu a kolik lidí je za to trestně stíhaných).

  A tak si řekne, nejsem já náhodou hlupák? Odpoví si ano. Proto těch "hlupáků" ubývá. Jenomže tenhle "hlupák" to celé platil. Tak jako jsou hlupáci cestující, kteří platí jízdné z čehož se zaplatí nejen jejich cesta, ale také cesta černému pasažérovi. Zaplacením za kopii totiž ten hlupák přispěje na vznik originálu, aby ho mohli ostatní zadarmo kopírovat.
  Bez platících to opravdu nepůjde. A těm ten stav asi moc nevyhovuje. A ti v naprosté tichosti ubývají ....

  Ostatně kdo by platil za jízdenku, když by věděl, že v přeplněném autobuse je jediný kdo se nepovažuje za bojovníka za svobodu cestování a proto zaplatil a nakonec dojede tam kam chce stejně jako Ti, co nezaplatili, protože cestují svobodně, mají na to přece právo.