Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Stav autorskoprávní ochrany: všeobecná spokojenost od Mordemy - Článek je sice "o autorském právu a problémech...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 1. 2012 15:42

  Mordemy (neregistrovaný) 109.80.159.---

  Článek je sice "o autorském právu a problémech s ním spojených", ale za vznik oněch "problémů" může především ten technický pokrok, který způsobil, že se z toho stala "právní věc". To jen na úvod, že diskuze o technologiích k tomuhle podle mýho názoru patří.

  Nevím, jestli jsi četl u Vašíčka článek na stejný téma. K těm technologiím to tam říká úplně přesně. Tohle je prostě pokrok, ať se to někomu líbí nebo ne. To, že se někdo snaží ten pokrok zastavit, aby na tom zastavení mohl vydělat, to je prostě jeho problém.

  Zkusím takovou krkolomnou analogii: Když byli na začátku dvacátýho století zavedeny do továren stroje a lidi přišli kvůli tomu o práci, mohli tenkrát stejně argumentovat, že kopírovat je nezákonný. Stroje zkopírovali lidskou práci a vzali ji lidem. Jasně, že autorský dílo a lidská práce je něco "trochu" jinýho, ale ten princip (zkopírování něčeho, na čem prostě díky technologii nelze dále lpět jako na svém) je podobnej.

  Ta snaha nějak monetizovat a ochraňovat autorská díla je myslím fakt až vynález doby dosti nedávné a vynález sloužící pouze k tomu, aby na tom někdo vydělal. Víme všichni, že SOPA/PIPA je jenom lobby zábavního průmyslu, kterej si chce namastit kapsu. Ne, že by tohle byla otázky zda kapitalismus ano či ne a just jen aby si "ty nahoře" nenamastili kapsu, je tady budu škodolibě hanět. Ale v zásadě nevidím důvod, proč by někdo nemohl zkopírovat to, čemu se říká cizí autorské dílo a užívat ho pro vlastní potřebu.

  To, že na tom někdo chce vydělat, to není můj problém. Zkopírováním filmu/hudby/PC_hry udělám pouze to, že se podívám, co někdo vytvořil a vytvořím to sám znovu. Mám prostě technologii, která mi to umožňuje. Neničím to původní, nijak to neovlivňuju, neomezuju, jen dám pod lupu nějakou věc a stisknutím pár tlačítek ji vytvořím znovu - ve zcela identické podobě. Něco takovýho si prostě z principu nelze nárokovat - to je zkrátka nesmysl chtít tohle omezit.

  Co kdybych chtěl stejným způsobem vytvořit třeba auto? To se taky bude řešit, kdo to auto vymyslel, jak ho navrhl a jestli mám právo to zkopírovat? No ano, bude, bohužel. Ale pořád je to problém spíš toho návrháře, než můj.

  A už jen tak na okraj závěrem: Samozřejmě ono je z tohohle lehká zkratka k "Kdyby se všechno kopírovalo, tak by nikdo nic nevymýšlel, protože by se pak neměl jak uživit. Proto chceme ten autorský zákon proti kopírování!" - což je prostě nesmysl. I kdyby bylo možné zkopírovat auto, vždycky se najde dost lidí, kteří to auto postaví i tak a dají ho sami k dispozici ostatním ke zkopírování. Takže tak nebo tak, pokrok prostě člověk nezastaví.

 • 24. 1. 2012 16:14

  Michal Altair Valášek

  Máte pravdu, že autorské právo je koncept poměrně novodobý, před sto padesáti lety víceméně nic takového neexistovalo. Jenomže před sto padesáti lety také byl za krádež koně trest smrti. Koně byli důležitější, než myšlenky.

  Teď je tomu naopak. Vzhledem k tomu, že intelektuální vlastnictví (jehož je autorské právo součástí) je důležité, musí být nějak právně uchopeno. Principy autorského práva tak, jak ho známe, vycházejí z Bernské úmluvy z roku 1886. Já osobně si myslím, že po 126 letech by si tyto principy zasloužily razantní změnu. Nepochybně je možné vymyslet několik alternativ, jaká by ta změna měla být.

  Nicméně, prakticky nikdo ze zúčastněných stran nemá zájem, aby k této dohodě došlo, protože každý má sice hromadu partikulárních zájmů (některé z nich byly zmíněny i v tomto článku), ale všem víceméně stávající chaos vyhovuje. A o tom jsem se pokusil napsat článek - ne o tom, jaká by ta úprava měla být, ale o tom, zda je vůbec možné, aby k ní došlo.

 • 25. 1. 2012 8:13

  x (neregistrovaný) ---.tpfree.net

  jj, vezmeme trochu scifi, rekneme takova technologie replikatoru ze Startreku. Ze neexistuje? Ale ano, existuje, lidstvo behem poslednich rekneme 50ti let vyvinulo replikator na libovolna data. Cena replikace je prakticky 0. To byl sen po tisice let predtim, knihy byly neuveritelne drahe, protoze je nekdo musel rucne prepsat, pak prisel knihtisk, ktery to razantne zmenil, ale zadarmo to stale nebylo (a taky se to tehdejsim mocnym nelibilo - katastrofa ze by si kdejaky nuzak mohl dovolit vlastnictvi knihy) ... no a ted tu mame internet a uloziste s kapacitami a cenami, kde se da prohlasit ze to prakticky zadarmo je.

  Az budu mi podobny replikator na hmotne veci, tak budou rvat vyrobci vseho mozneho i nemozneho, ze je treba jim platit?

 • 2. 2. 2012 15:25

  jAM

  ne, pak se zastavi vyvoj a vsichni budou kopirovat tom co uz existuje ale nic moc noveho vznikat nebude.

 • 27. 1. 2012 17:51

  Radim (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Někdo (autor) Vám z toho vypadnul. Na dějiny lze pohlížet i jinak. Nejprve se knihy psaly ručně a kopírovaly ručně. Pořízení kopie mělo přibližně takovou cenu jako pořízení originálu. V obojím bylo mnoho lidské práce. Nebylo to žádné spiknutí mocných a bohatých, kteří nechtějí aby chudí měli knihy. Prostě ten, co přepisoval knihu by rád dostal najíst (a navíc to byl odborník, číst a psát uměl jen pár lidí). Pak přišel knihtisk. Kopírování se zlevnilo a ten co přepisoval si musel shánět obživu jinde. Vytvoření kopie bylo najednou o hodně lehčí a tím pádem levnější. A hned tu byl problém. Když je levná kopie, každý chce kopii, kdo zaplatí originál? Ještě pořád je tu lidská práce autora. Tak se všichni dohodli, že jen autor bude moci říct kdo a za jakých podmínek bude kopii provádět. Autor si samozřejmě pravidla kopírování stanovil tak, že z každé kopie něco dostane a tím se zaplatil vznik originálu, který je hodně drahý. Je v něm veškerá autorová práce a případně i investice. Opět v tom nebylo žádné spiknutí bohatých a mocných. Tenhle poplatek pro autora se považoval za další náklady na pořízení kopie. Kdo kopíroval nelegálně (pirát), ten tento poplatek nezaplatil. Je dost trapné poslouchat piráta, když říká, že lze levně vytvářet kopie, protože on je vytváří aniž by se podílel na vzniku originálu. Tedy dělá něco špatného.
  Technologicky od té doby nenastalo nic nového. Pouze kopírovací stroje jsou už dnes tak levné, že je má kde kdo (PC), a náklady na vytvoření kopie jsou nulové. Ale stále jsou to jen kopírovací stroje, které jen kopírují. Pokud autor z kopie nic nedostane, nemá kdo zaplatit vznik originálu. Technologický skok, po kterém by autorský zákon nebyl potřeba, by nastal třeba v případě, že by třeba nějaký stroj vytvořil originál, bez potřeby práce autora. Nebo stroj, který by zajistil, že všichni, které nějakým způsobem autorské dílo(kniha, film, skladba ale také počítačový program a další) pobavilo, vzdělalo, nebo bylo jinak prospěšné by automaticky přispěl na vznik originálu. Obojí je v nedohlednu.

  A pokud jde o ten hmotný replikátor, těžko říct jak bude pracovat. Pokud bude muset vzniknout originál, který ale nikdo nebude chtít zaplatit, protože každý bude chtít jen tu kopii zdarma, pak si buďte jistý, že se výrobce originálu ozve.