Hlavní navigace

Stopu pro audio popis vysílá i Prima family. TV Barrandov ji zařadila už 15. ledna

8. 2. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Všechny velké plnoformátové televize už se technicky připravily na to, aby mohly divákům poskytovat vybrané pořady s audiopopisem. Primárně tak budou činit v rámci pozemního vysílání.

Jazykovou stopu pro takzvaný audio popis (v originále Audio Description) už vysílají nejen Česká televize a TV Nova, ale i Prima family. V multiplexu 2 ji mohou najít zájemci na druhé pozici. Na té první je klasický zvuk. Televize prozatím nespecifikovala, které pořady chce opatřit komentářem pro nevidomé, ale ze zákona tak musí učinit minimálně u dvou procent z celkového vysílání. Zvukové popisky pomáhají lidem s postižením zraku pochopit scény v televizním vysílání.

Content First 2022_tip temata

K TÉMATU: Nova začala testovat audio popisky pro nevidomé, stejně jako Česká televize

TV Barrandov na svých webových stránkách informuje o tom, že zkušební vysílání služby audiopopisu pro osoby nevidomé a slabozraké na platformě pozemního terestrického vysílání DVB-T nabízí už od 15. ledna. Ani tato stanice nekonkretizovala, které pořady budou obsahovat audio popis, uvedla ale, že zájemci budou moci takovou poznámku najít buďto na webových stránkách nebo v teletextu TV Barrandov. V případě problémů mají diváci kontaktovat její telefonickou infolinku.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.