Hlavní navigace

Stránkám na Facebooku ubudou (nejen) mrtví fanoušci. Čekejte pokles

6. 3. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Facebook dlouhé roky ponechával mezi fanoušky zemřelé uživatele i deaktivované účty. A teď to hodlá napravit. Napříč celým Facebookem.

Facebook sice neumožní pozůstalým smazat účet zemřelého uživatele Facebooku a stále trvá na absurdním vytváření pomníčků (procesu říká „zvěčnění“ a pro pozůstalé je to velmi nepříjemné), ale chystá se změnit praxi, že se účty zemřelých započítávají do počtů fanoušků stránek. Nepůjde přitom o žádnou maličkost, z více než 1,3 miliardy uživatelů Facebooku můžete počítat minimálně s desítkami milionů účtů zemřelých.

Podle propočtů v Dead Facebook users will soon outnumber the living bude v roce 2065 na Facebooku více účtů zemřelých lidí, než těch živých. Tedy za předpokladu, že už nebude růst, pokud by rostl stejně jako doposud (nakonec uživatelů internetu jsou 3 miliardy), tak by to bylo později, teoreticky až v roce 2130.

Správci stránek by tedy neměli být překvapeni, pokud jim poklesne počet fanoušků. Facebook odstraní fanouškovství u účtů, které byly deaktivovány či „zvěčněny“ (právě na základě úmrtí uživatele). U opravdu největších stránek, které mají desítky milionů fanoušků, změna může být i viditelná. Celá tato úklidová operace bude ale trvat několik týdnů.

Making Page Likes More Meaningful plyne, že ze seznamu fanoušků budou stránkám odstraněny nejen účty zemřelých, ale také účty deaktivované („any accounts that are voluntarily deactivated or memorialized will be removed from a Page’s like count. If a deactivated account is reactivated, the account will be re-added to a Page’s like count.“). Zajímavé je, že pokud si někdo po deaktivaci účet opět aktivuje, tak bude vše uvedeno do původního stavu. 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.