Hlavní navigace

Slovenská televize narazila s návrhem, aby nevypínala analog už letos

Veřejnoprávní Slovenská televize (STV) neuspěla s návrhem, aby Telekomunikační úřad SR posunul termín vypínání prvních analogových kmitočtů z letošního Silvestra na rok 2011. Televizi se nelíbí, že by měla jako první opustit už letos analogový vysílací kanál 21, který využívá zejména její druhý program na východním a středním Slovensku.

Podle návrhu Technického plánu přechodu má STV 2 do 31. prosince 2008 vypnout 19 analogových vysílačů. Po jednom vysílači opustí také STV 1 a komerční televize Joj, dva má vypnout nejsledovanější slovenská televize Markíza. Naprostá většina hlavních vysílačů na Slovensku má analogové vysílání ukončit 31. prosince 2011.

KL18_hlasování

STV varuje, že pokud Telekomunikační úřad nezmění lhůty v navrhovaném harmonogramu zemské digitalizace, přijde koncem roku o kvalitní analogový signál STV 2 téměř 200 tisíc diváků. Takto postižené domácnosti zároveň nebudou mít adekvátní náhradu v podobě kvalitního signálu zemské digitální televize, tvrdí STV.

Úřad namítá, že do konce letošního roku chce vypnout pouze vysílače s malým výkonem, které pokrývají minimum území a týkají se menšinového druhého programu STV. Veřejnoprávní televize by měla být lídrem digitalizace, podobně jako jím je například Česká televizeČeské republice nebo ORF v Rakousku, cituje jej server Digimedia.sk. Úřad navíc dodává, že v místech, kde má dojít k vypnutí analogu, je dobré pokrytí analogovým signálem z jiných vysílačů.

Našli jste v článku chybu?