Hlavní navigace

Názory k článku Telekomunikace v roce 2014: příchod LTE, zdražení tarifů i okleštění práv

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 12. 2014 10:10

  tom (neregistrovaný) 94.230.156.---

  To je ale náhodička, že O2 mělo změnu podmínek ihned.
  Tady se hezky projevuje lobby pana Kellnera a jeho přisluhovačů ve vládě. Chápu, ono za poslední rok odešlo hodně firemních oveček s 20% pokutou ;)

  Osobně by mě zajímalo, jak je to s tím, že O2 musí klienta o změně všeobecných pomínek informovat a následně má klient ještě 30 dní na odstoupení od smlouvy. Mám za to, že tato změna podmínek rozhodně podstatná je a klietna posouvá do horší pozice ve vztahu O2 vs zákazník.

 • 29. 12. 2014 14:00

  Janek (neregistrovaný) 83.208.253.---

  Tak konkurovat se nemusí jen cenou, stačilo už i kdyby tehdejší virtuálové měly adsl bez limitu dat a za stejnou cenu jako SPT Telecom mám pocit že měl 3 giga. Tomu by se dalo říct konkurence.

 • 29. 12. 2014 14:30

  a. dlouhy (neregistrovaný) 193.29.76.---

  Virtual v mobilni siti plati operatorovi za data svych zakazniku podle prenesenych megabajtu. Jedine co muze delat je data mezi radiovou siti operatora a Internetem tecou pres neho, takze si zakazniky muze sam FUPovat a zarezavat, aby na nekom neprodelal kalhoty.

  Pokud pripustite, ze by zakaznik mel virtualovi zaplatit aspon tolik, kolik on musi zaplatit operatorovi, tak vykouzlit nejake tarify, ktere by se nejak vyrazne odlisovaly do toho co nabizi operatori nelze.

  U ADSL to bylo jinak. Zde regulator donutil (naridil) SPT, aby umoznil pronajem "last mile dratu v zemi" + nezbytne nutne technologie za regulovanou velkoobchodni cenu zajemcum a ti si na tom dratu provozovali co chteli (obvykle Internet s vlastni IP adresou). Ten "Internet" tam uz nedodaval SPT Telecom, ale provozovatel a bylo na nem, za jake penize si jej nekde nakoupil a podle toho nastavil cenovou politiku a FUP. V te dobe byla cena "Internetu" podstatnejsi slozkou ceny nez je dnes.

  Zasadni rozdil je v tom, ze "virualove" maji velkoobchodni ceny stanovene tak, jak se oeratorum zdalo vhodne, zatimco ADSL ma cenu a ostatni podminky regulovanou CTU vyhlaskami.

 • 23. 2. 2015 11:50

  Jandys (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Virtual o2 Bonerix krásně a až do krajnosti využil změny zákona protlačene operátorem přes ANO do sbirky zakonu.
  27.11 na 2. strane faktury malym pismem napsal. Dojde ke zmene Ceniku a podminek. Cenik najdete na www...„
  S automatickym prodlouzenim smlouvy fakticke zdražení o 18 procent.
  Inu osladim to O2 pri vyberovem rizeni na dodavatle mobilnich sluzeb.
  Tam jim jde o cca 9 Mega za rok

 • 29. 12. 2014 15:10

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  šedivých operátorech (co jsou postupně likvidováni) nemluvě.

  Přeprodávání levných tarifů: operátoři chystají zásah proti šedé zóně
  http://byznys.lidovky.cz/preprodavani-levnych-tarifu-operatori-chystaji-zasah-proti-sede-zone-1ew-/firmy-trhy.aspx?c=A141229_120346_firmy-trhy_pave

  Tyto velkoobchodní ceny jsou "kupodivu" v všech tří kolegů konkurentů nápadně stejné.

  To je urcite jen nahoda. A protoze zdejsi primitivni hura-anti-komunismus, jakykoli zasah ze strany statu by byl prece porusovanim zasad volneho trhu :-)))

 • 29. 12. 2014 9:32

  Janek (neregistrovaný) 83.208.253.---

  Když nebyla možnost virtuálů, tak každý řval, že chce být virtuálem a když jsou tak ani jeden není schopen vytvořit konkurence schopnou nabídku. Stejně jako dřív u ADSL plno poskytovatelů, ale rozdíl v ceně 50 kč, trapné.

 • 2. 1. 2015 16:10

  bez přezdívky

  Tak opět další litanie na téma konstruktivis­tických vizí pana Peterky o regulaci všehomíra k obecnému blahu. Pokud vám jde opravdu o to, a nikoliv o křeslo šéfa ČTÚ, pište o technologické neutralitě a privatizaci frekvencí (klíčové slovo: Milton Mueller), na kterých si můžete následně postavit broadband pro každého za dvacet korun ročně a se smlouvou, kterou lze kdykoliv vypovědět. Good luck!

  Ad Husákova novela: pokud někdo podepíše smlouvu na dobu určitou a je svéprávný, měl by ji také celou dodržet, ať se týká tarifů nebo odběru kakaových bobů. Celá tato šaráda jen deformuje obecné právní prostředí v ČR a implikací debility spotřebitele ospravedlňuje růst moci všemožných úřadů, které jej následně "chrání".

  Dražší tarify: ano, ale nikdo vás nenutí si je kupovat. Podpultových nabídek je stále neúrekom - Tarifomat, ČD, pak jsou velcí virtuálové Tesco (oni opravdu mají minutu za 1,25 CZK), ČEZ (solidní značka, dobrý postpaid). Zpráva o těchto nabídkách zasáhla miliony lidí, kteří na ni kašlou a zůstávají tam, kde jsou. Lze tak dovodit, že telco služby tím pádem nejsou jen o ceně, ale i o dalších parametrech, které vy nevidíte.

  Gorila: vaše informace o tomto výstřelu do tmy jsou zcela mimo. Gorila dostala od odcházejícího vedení O2 naprosto nevídané komerční podmínky (zajímala by mě individuální motivace člověka z TEF, který jim to podepsal). Úspěšné to bylo leda v tom, že (za peníze O2) byla vidět. Aktivací pitomé předplacené karty měla v nízkých jednotkách tisíc a bail out (opět za velmi výhodných podmínek) byl pro investora mnohem výhodnější než nová dohoda s PPF. Vaše konspirační teorie o zavření Gorily kvůli jejímu raketovému úspěchu je naprostý nesmysl.

  LTE: To je asi nejlepší telco zpráva roku pro kohokoliv mobilního, konec šnečího EDGE. I na tom "neplnohodnotném" 900 LTE jsme měli v lese uprostřed ničeho 7 Mbit (je možné, že daný vysílač byl ve zkušebním provozu, což jsme ve své spotřebitelské debiltě neuvědomili).

  Propojený kontinent - k čemu nám to bude a co nás to nakonec bude stát? Jste schopen pochopit skryté náklady a negativa jednoduše vypadajících blbostí, které doporučujete?

 • 29. 12. 2014 9:31

  Tomik (neregistrovaný) ---.nmskb.cz

  Zaujal mne odkaz na Váš článek "Velkoobchodní nabídka na LTE" resp. její část s vyjádřením regulátora, že:

  "ČTÚ znění referenční velkoobchodní nabídky v současnosti posuzuje a nebude se vyjadřovat k jejímu obsahu. Nedá se tedy v tuto chvíli říci, zda naplňuje či nenaplňuje naše očekávání v souvislosti s podmínkami aukce. Předpokládáme, že sdílnější po vyhodnocení znění velkoobchodních nabídek všech tří operátorů budeme moci být koncem měsíce."

  ze září 2014.

  Mno. Dnes máme konec prosince 2014 a ptám se: Vyslovil se nějak ČTÚ k těm absurdním nabídkám ?

  P.S. Díky za článek

 • 29. 12. 2014 10:56

  a. dlouhy (neregistrovaný) 193.29.76.---

  Virtuál počesku může nabízet jen takové ceny, které nepřekročí nákupní ceny, ze které mu služby prodává operátor. A ty jsou dost vysoké. Leckterá podniková VPNka je má nižší, o šedivých operátorech (co jsou postupně likvidováni) nemluvě. Tyto velkoobchodní ceny jsou "kupodivu" v všech tří kolegů konkurentů nápadně stejné.

  Virtuální operátoři pracují s marží řádově jednotek procent, za kterou musejí obstarat marketing, provoz firmy a zejména inkaso (zákazník jim nemusí zaplatit, oni za něj zaplatit musejí).

  Velkoobchodní ceny jsou absolutně tragické zejména u datových služeb.

  Smysl to má snad jen u cross sale (někdo má hodně malých zákazníků - typu vodárny/plynárny ... a tak jim k faktuře přibalí telekomunikační služby. Zákazníka zná a a když mu nezaplatí, tak mu vypne vodu).

  Dokud do nevstoupí nějaká složka státu (jednání ve shodě, nekalá soutěž, monopoly a tak podobně), situace se nezlepší. Nicméně vzhledem k tomu, že např. ČTU analyzuje konkurenci na trhu mobilního volání už několik let a furt se nedobral výsledku, nedá se očekávat nějaké zlepšení.

  Svěží vítr by mohl zafoukat z venku (EU) - např. zrušením roamingu či nějakou jinou formou umožnění přístupu konkurence do radiové sítě operátorů za regulované ceny (virtuál by měl vlastní core network a nebyl by to pouhý předprodejce SIM karet operátora pod jinou značkou). Ale i v tomto jsem skeptický.

  Takže to vypadá, že ČR bude i nadále velmocí Wifi poskytovatelů a předplacených karet.

 • 29. 12. 2014 11:02

  Mar-tin (neregistrovaný) 213.129.159.---

  Nejsou schopni žádnou slušnou nabídku udělat jen proto, že žádná slušná nabídka velkoobchodní ceny od trojkartelu neexistuje. I já, jako obyčejný šmudla zákazník s pár SIM dostanu od operátora lepší nabídku, než dostane virtuál nabídku velkoobchodní. U nás jsou virtuálové pouze fraška.

 • 3. 1. 2015 19:52

  tRest (neregistrovaný) 185.36.160.---

  Naprostý souhlas. Jak je možné, že firma s desítkami simek má od operátora lepší podmínky než virtuál s desetitisíci simek? To je otázka pro čtú i pro operátory. Jen škoda, že ji zatím žádný novinář nepoložil. Nebo položit nechce?