Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Televize veřejné služby je snílkovství, říká Václav Klaus od Jiří Malíček - 1*

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 3. 9. 2007 20:16

  Pavel (neregistrovaný)
  víc, což už dokázal mockrát.

  Speciálně slovo "nezávislý" mu dělá problémy. Jinak k jeho definici, že jen soukromá služba je nejlepším řešením "pro vše" (tedy i pro média) je dávno vyvrácená. Je mnoho ohledů, kde komerční (vydělávající si na sebe) princip dobře nefunguje.
  Od strategických služeb (mezi které patří i informace :-) ), přes velké železnice (viz aktuální situace v Anglii) až k médiím.

  Právě zkušenosti především z 2.sv.války (!!)v Evropě ukázaly, jakou cenu mají nezávislé informace. V tomto smyslu je jednou z rolí NÁRODNÍ TV (podobně jako národního muzea, národní filharmonie a dalších národních institucí) doplňovat různost názorů VLASTNICKOU NEZÁVISLOSTÍ - právě tou se totiž liší, jsou dalším (na vlastníkovi/zde státu/ nezávislým) zdrojem :-)).

  Další službou je větší podíl domácí výroby (přes 60pct) nezastupitelná role v dokumentu (opět českém) animované tvorbě, tvorbě pro děti atd., stejně jako v určování standardů kvality. Koncert vážné hudby vidí v tv "jen" 80.000 diváků, do Rudolfina se jich ale vejde stokrát méně, ne vše je v masivní sledovanosti.  Pan Klaus by se měl nad sebou vážně zamyslet, pokud význam takovýchto národních institucí (dávající větší prostor domácím/národním tématům i tvůrcům) nechápe.
  Nazývat je pak přímo "socialistickými" - to už je ale výraz skutečné hlouposti. Pak je hloupé vše, co se neřídí "jen ziskem" (dalších argumentů netřeba).

  Je vidět, že pan Klaus pořád rád víc věří pánům Koženým aj., namísto demokracii založené i na kontrole, osobní odpovědnosti a různosti zdrojů (informací). Evropa si ale o tomto myslí své a američtí občané, platící válku v Iráku, také. Zde např. soukromé americké TV zcela selhaly - otevřeně přiznaly, že podlehly vládnímu tlaku o Iráku a důvodech k napadení informovaly tendenčně a servilně.
  Evropa už takovou zkušenost "se svým Hitlerem" má, zná tak i cenu národní/na zisku nezávislé tv služby, stejně jako cenu "domácí tvorby", realizované domácími tvůrci.

  Chápu Klausovu neschopnost tohle pochopit, živil se v min. režimu "loajalitou k penězům a moci" (jako kariérní bankovní úředník). Takový člověk, ohrožen "vlastní neuznanou genialitou" pak prostě věří tomu, že peníze/osobní zisk jsou na světě to nejlepší. Lidé se širším srdcem vědí, že tomu tak ale není.
 • 3. 9. 2007 20:40

  nekoncesionar (neregistrovaný)
  myslenka tzv. "nezavislosti" ctv a rozhlasu je zcela zcestna, naopak jsou to media silne zavisla na rozhodnuti vladnouci strany (kdo schvaluje koncesionarske oplatky?), obe media jsou hlasnou troubou, at to byla driv cssd nebo aktualne ods.
 • 3. 9. 2007 20:56

  Pavel (neregistrovaný)
  v demokratických zemích nic není "dokonalé", ale názorová nezávislost např. BBC je výsledkem dlouhodobé píle a práce (všech tanmích občanů, kteří si váží různosti názorů jako základního stavebního kamene demokracie - výběru správných rozhodnutí z více možností).

  Národní tv (veřejné služby) ve vyspělých zemích mají svou historii, ne vždy dokázaly klást politikům tak nepříjemné otázky jako dnes (dokonce BBC slaví jakýsi "den první těžké otázky" :-) ).
  Národní tv veřejné služby v našich zeměpisných šířkách jsou pak také možností - která se může vyplnit, pokud se na ní bude pracovat (stejně jako na kvalitě naší demokracie, práva atd).