Hlavní navigace

Televize veřejné služby je snílkovství, říká Václav Klaus

3. 9. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
3. 9. 2007

Za nesmysl a pošetilý sen považuje český prezident Václav Klaus službu veřejnosti provozovanou prostřednictvím veřejnoprávní televize. Klaus to řekl v rozsáhlém interview pro sobotní Lidové noviny, které se věnovalo především vztahu prezidenta ke kultuře.

Nerozumím slovu veřejnoprávní. Je to falešný název pro něco, co s veřejným blahem a dobrem nemá nic společného. Je to příklad toho, že stejně jako v komunistické ekonomice bylo vlastnictví všeho lidu nedefinované, tedy ničí, a uzurpovali si ho ti, kteří zrovna ten podnik řídili. Stejně tak veřejnoprávní si překládám do češtiny jako identické s tím, že není definován vlastník, prohlásil Klaus.

Cloud23

Z tohoto hlediska se na Českou televizi nezlobím, protože neexistuje možnost dodat jí zájem o veřejné blaho, to je pouze sen naprostých snílků, kteří netuší, jaká je realita. Nebo jde o chladný kalkul těch, kteří naopak dobře vědí, jaká skutečnost je, a za slova veřejnoprávní se schovávají. Vytýkat veřejnoprávní televizi, že není veřejná, je jako vytýkat ptákům, že mají křídla. Prostě je mají, veřejnoprávní televize nic veřejného nemá, jen se tím ohání, míní prezident.

Sen o službě veřejnosti nelze podle Klause realizovat: Autoritativně prohlašuji, že to nemá řešení, stejně jako není řešení, aby ptáci neměli křídla, to by už nebyli ptáky.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).