Hlavní navigace

Televizory Panasonic pro rok 2013: dva tunery, fascinující design a stříbrná všude, kam se podíváte

18. 2. 2013
Doba čtení: 14 minut

Sdílet

Hodně změn, dotažený styl a částečné redefinování jednotlivých řad. V zákulisí Panasoniku se toho ale určitě děje mnohem více. Jen zprávy zatím chybí.

Podprůměrné jídlo, a to jsme prosím byli na francouzském Azurovém pobřeží, vcelku ucházející organizace (na Francouze) a úžasné výrobky. Taková by byla stručná charakteristika každoročního setkání více než dvou stovek novinářů s evropským vedením, techniky a produktovými manažery Panasoniku. Problémy jsou ale odpuštěny, minimálně televizory totiž rozhodně stály za to. Navíc potěšila zpráva, že většina novinek tu bude nebývale brzy – už v březnu a v dubnu – a v květnu se prý dočkáme špičkových modelů a některých větších úhlopříček. Panasonic tak zjevně nechce promarnit šanci, pokud budou ostatní s uvedením – stejně jako minulý rok – otálet.

Základní vize modelů pro rok 2013

  • Snadné ovládání, včetně definovatelné vlastní domácí obrazovky (My Home Screen), možného rozpoznání vašich osobních preferencí přes identifikaci obličeje, nové aplikace pro chytrý telefon/tablet Viera Remote App 2.0.
  • Připojení na síť, a to jak domácí, tak na internet, je dáno nejen zabudovaným konektorem Ethernet (LAN), ale také zabudovanou WiFi, kterou najdete v drtivé většině televizních řad.
  • Snaha po co nejlepším obrazu je u špičkových modelů dána novým plasmovým panelem a propracovanějším zpracováním starajícím se mj. i o plynulejší pohyb scény, což platí i u LCD.
  • Design je nejen u špičkových, ale i u středních, resp. nižších středních modelů proveden v duchu „kov a sklo“ a je opravdu nádherný s parádními rámečky. Ploché televizory Panasonic nikdy nevypadaly tak dobře!
  • Snížená spotřeba i u větších úhlopříček: například některé LCD televizory patří i při 127 cm (50") do energetické třídy A++ s roční spotřebou kolem 70 kWh, některé plazmy se posunuly tam, kde ještě před pár roky bylo LCD.

Foto: Bohumil Herwig

V popředí vidíte nejvyšší LCD řady WT (dole) a nahoře (DT). WT60 má – stejně jako loni – zcela ojedinělý podstavec složený tentokráte z kovu a skla, resp. plexiskla.


Foto: Panasonic

Podstavec TX-L60DT60, tedy druhé nejvyšší LCD řady, je zcela nový a podobný mají i nejvyšší plazmové řady VT60 a ZT60. Povšimněte si i elegantního rámečku. Ve skutečnosti vypadá ještě lépe.

Zásadní změny

EPG s obrazem a zvukem má svou premiéru, mělo by fungovat u všech televizorů Panasoniku a po této funkce dlouho volali jak novináři, tak zákazníci.

Dotažený design – u vyšších modelů je typu kov a sklo a představuje možná nejhezčí přístroje na trhu (uvidíme, s čím přijdou ostatní), ale rozhodně nejhezčí od Panasoniku od zahájení „ploché éry“. Například klíčovou řadu E6 charakterizuje vysoký stupeň výbavy (podívejte se do tabulky) a překvapivě uzounký „stříbrný“ rámeček, který někdy můžete mít i v bílé a černé, přičemž všechny vyšší řady jsou už pouze ve stříbrné, tedy v kovu.

Čistě v černé jsou naopak nižší modely, tj. EM6 a XM6, které představují spíše účelové televizory vhodné pro nejrůznější prodejní akce a také startovní řada B6. Ta jako jediná používá podsvícení Direct LED (!) a je tudíž výrazně hlubší. Malá hloubka se letos u Panasoniku nosí a nevyhnuly se tomu ani plazmy. Ty jsou s výjimkou základní HD Ready řady „X“ rovněž se stříbrnými rámečky, ale na můj vkus mají ještě příliš mnoho černé a zasluhovaly by si stejně exkluzivní design jako LCD. U obou principů také došlo opět na změnu podstavců (viz fotografie) a i tady se to tříbí. Jistý nesoulad mezi plasmou a LCD je ale opět znát.


Foto: Bohumil Herwig

Dva tunery najdete u nejvyšších řad televizorů a dovolují – mimo jiné – i takovýto náhled dvou kanálů. Jindy může být jeden zmenšený, nebo ho také můžete odeslat třeba na tablet. Jak vše vypadá zezadu, vidíte na obrázku níže.


Foto: Bohumil Herwig

Dva tunery najdete vždy ve dvou nejvyšších řadách. U LCD jde o DT60 a WT60, u plazmy o VT60 a ZT60. Znamená to, že v televizorech je sedm tunerů: analogový, 2× DVB-T, 2× DVB-C a DVB-S/S2, tedy další dva tunery. Co se týče DVB-T2, tak to ze začátku roku určitě nebude, přijde zřejmě až v druhé polovině. Tady ale záleží zejména na Českých Radiokomunikacích, jak vysílání dotáhnou, resp. na kdy oznámí jeho start. Škoda, že Panasonic zvolil tento přístup, protože D-Book upřesňující parametry je tu od loňského září. Firma tak mohla tunery DVB-T2 zabudovat alespoň do nejvyšších řad, kde na zvýšených nákladech tolik nezáleží. Podle interních zpráv, budou dováženy tzv. severské modely.

Vraťme se ale ke dvěma tunerům. V praxi to znamená, že se konečně některé ploché televizory začnou chovat tak, jak jsme byli zvyklí u špičkových klasických CRT přístrojů. Budou mít skutečný PiP, tedy nezávislé sledování dvou pořadů v různě velikých oknech, nezávislé nahrávání (klidně i dvojí) a dokonce i možnost odeslat obraz z jednoho tuneru na další televizor či jiný přístroj . A co můžete současně sledovat? Satelitní kanál a druhý kanál buď z DVB-T nebo DVB-C. Pořady z posledních dvou tunerů společně sledovat nelze. Mají společný anténní vstup (viz foto výše).

Televizory Panasonic pro rok 2013 – LCD
Modelová řada B6 EM6 E6 ET60 FT60 DT60 WT60
Charakteristika startovní řada, jediná s přímým podsvícením  LED diodami (Direct LED), Full HD (HD Ready  pouze 81 cm), objevuje se nová úhlopříčka 99 cm (39") základní model s LED podsvícením v rámu (Edge LED), začíná tenký návrh a Full HD (1 920×1 080 bodů) nižší střední třída, odtud internet, My Home Scree, Swipe & share a ovládání přes chytrý telefon či tablet (Viera Remote App) střední třída, základní 3D, odtud kvalitnější obrazovka IPS a nejvyššími pohledovými úhly, 3D, subwoofer (zvuk 2.1) vyšší střední 3D třída, odtud nahrávání a možnost odeslat TV obraz např. na jinout TV či na tablet vyšší střední třída, odtud satelitní tuner a kompletní dvoutunerová výbava (PiP – obraz v obraze), ovladač Touch Pad nejvyšší řada, jedinečný podstavec
Cena (přibližná) zatím neudána zatím neudána zatím neudána zatím neudána zatím neudána zatím neudána zatím neudána
Dodávané úhlopříčky v ČR zatím pouze 81 cm (32"); jinak i 99 cm (39"), 107 cm (42"), 127 cm (50") 81 cm (32"), 99 cm (39"), 127 cm (50") 81 cm (32"), 99 cm (39"), 107 cm (42"), 127 cm (50") 107 cm (42"), 119 cm (47"), 127 cm (50"), 140 cm (55") 107 cm (42"), 119 cm (47") 107 cm (42"), 119 cm (47"), 127 cm (50"), 140 cm (55"), 152 cm (60") 119 cm (47"), 140 cm (55")
Obrazovka (typ panelu); úhel pohledu LCD, 1 366×768 bodů (HD Ready); neudán LCD, podsvícení Edge LED, Full HD; 176° LCD, podsvícení Edge LED, Full HD; 176° LCD (panel IPS), podsvícení Edge LED, Full HD, 1 920×1 080 bodů; úhel pohledu 178° LCD (panel IPS), podsvícení Edge LED, Full HD, 1 920×1 080 bodů; úhel pohledu 178° LCD (panel IPS), podsvícení Edge LED, Full HD, 1 920×1 080 bodů; úhel pohledu 178° LCD (panel IPS), podsvícení Edge LED, Full HD, 1 920×1 080 bodů; úhel pohledu 178°
Dva tunery/tunerová výbava DVB-T, DVB-C (zřejmě vše HD) DVB-T, DVB-C (vše HD) DVB-T, DVB-C (vše HD) DVB-T, DVB-C (vše HD) DVB-T, DVB-C (vše HD) DVB-T, DVB-C (vše HD), DVB-S/S2; všechny tunery 2× všechny tunery 2×, DVB-T, DVB-C (vše HD), DVB-S/S2
Swipe & share ne ne ano ano ano ano ano
3D/brýle v ceně ne ne ne ano/2× ano/2× ano/4× ano/4×
My Home Screen ne ne ano ano ano ano ano
Nahrávání ne ne ne ne ano
ano, až 2 pořady současně
ano, až 2 pořady současně
Zabudovaná kamera/hlasové ovládání ne ne ano, lze dokoupit/ne ano, lze dokoupit/ne ano, lze dokoupit/ano ano, lze dokoupit/ano ano, lze dokoupit/ano
Wi-Fi (zabudováno) ne ne ano ano ano
ano
ano
Viera Connect/webový prohlížeč ne ne ano/ano ano/ano ano/ano
ano/ano
ano/ano
Udávaná spotřeba; energetická třída neudána neudána; energetická třída A+ (většinou) TX-L50E6 (127 cm): 52 W; energetická třída A++, roční spotřeba 72 kWh TX-L50ET60 (127 cm): 53 W; energetická třída A++, roční spotřeba 73 kWh neudána; neudáno neudána; neudáno neudána; neudáno

Vylepšená podpora druhé obrazovky už byla zmiňována, ale zaslouží si zvýraznit. U dvoutunerových strojů znamená možnost odeslat jeden kanál třeba na televizor v ložnici (u jednotunerového to bude týž kanál), který nemá satelitní tuner nebo na chytrý mobil či tablet, a to jak s operačním systémem iOS, tak s Androidem. Využívá se k tomu i nové verze aplikace Viera Remote App 2.0 a taktéž výkonnějšího zpracování za pomoci tzv. Hexa-Processing Engine (viz níže).

Podsvícení LCD televizorů a jejich hloubka – až na jednu výjimku (řada B6), která pracuje s Direct LED (diody za panelem) a je tudíž patřičně tlustší, je všude podsvětlení v rámu (Edge LED) a obrazovky jsou tudíž hodně tenké. Letos poprvé tak má celá produkce Panasoniku podsvícení LED diodami, ale nemohu si pomoci, přímé osvícení zadní plochy obrazovky dává stále výborné výsledky a její zařazení do nejnižší řady určitě nepropásněte. Na to jsem hodně zvědav, a i když se zatím bude dovážet pouze model s 81 cm, pokusíme se ho sehnat na test co nejdříve. Uvidíme také, jak bude fungovat lokální zhášení u řad DT60 a WT 60.

Nahrávání rovněž doznalo změn a u dvoutunerových strojů je umocněno tím, že můžete nahrávat jeden kanál a druhý sledovat, nebo nahrávat oba kanály současně. Pro to druhé Panasonic doporučuje disk WD My Book AV-TV s konektorem USB 3.0, ale mělo by to fungovat s jakýkoli jiným, podobně vybaveným diskem. Alespoň to mi bylo na můj dotaz sděleno s tím, že to jen není prověřené.

Televizory Panasonic pro rok 2013 – plazmy
Modelová řada X60 ST60 GT60 WT60 ZT60
Charakteristika základní, velice jednoduše vybavená řada, rozlišení HD Ready základní „chytrá“ řada, Full HD; nastupuje zabudované Wi-Fi, 3D, swipe & share, kreslení přes elektronické pero střední 3D třída, nastupuje DVB-S/S2, certifikace THX (2D/3D), kalibrace obrazu, ovládání hlasem a možnost odeslat obraz např. na jinou TV či na tablet nejvyšší řada, nastupuje druhé ovládání (Touch Pad) video a audiofilský model, zlacené konektory, vylepšený filtr a panel bez vzduchové mezery, referenční stroj
Cena (přibližná) zatím neudána zatím neudána zatím neudána zatím neudána zatím neudána, očekává se kolem 90.000 Kč
Dodávané úhlopříčky 107 cm (42"), 127 cm (50") 107 cm (42"), 127 cm (50"), 140 cm (55"), 165 cm (65") 107 cm (42"), 127 cm (50") 127 cm (50"), 140 cm (55"), 165 cm (65") 152 cm (60")
Obrazovka; odezva panelu plazmová, HD Ready; neměřitelná NeoPlasma; Full HD, 1 920×1 080 bodů; neměřitelná NeoPlasma; Full HD, 1 920×1 080 bodů; neměřitelná NeoPlasma; Full HD, 1 920×1 080 bodů; neměřitelná NeoPlasma StudioMaster; Full HD, 1 920×1 080 bodů; neměřitelná
Dva tunery/tunerová výbava ne/DVB-T, DVB-C ne/DVB-T, DVB-C ne/DVB-T, DVB-C/DVB-S/S2 ano (PiP)/DVB-T, DVB-C/DVB-S/S2 ano (PiP)/DVB-T, DVB-C/DVB-S/S2
Swipe & share ne ano ano ano ano
3D/brýle v ceně ne ano/ano (1×) ano/ano (2×) ano/ano (2×) ano/ano (2×)
My Home Screen ne ano ano ano ano
Nahrávání ne ne ano ano ano
Zabudovaná kamera/elektronické pero ne/ne ne (podpora)/ano (v ceně) ne (podpora)/ano (podpora) ano/ano (podpora) ne (podpora)/ano (podpora)
WiFi (zabudováno) ne ano ano ano ano
Viera Connect/webový prohlížeč ne/ne ano/ano ano/ano ano/ano ano/ano
Udávaná spotřeba; energetická třída např. TX-P42X60 (107 cm): 95 W; energetická třída B, roční spotřeba 132 kWh např. TX-P42ST60 (107 cm): 133 W; energetická třída C, roční spotřeba 184 kWh neupřesněna; energetická třída C neupřesněna; energetická třída C neupřesněna; energetická třída C

Internetové připojení je doprovázeno standardním bezdrátovým WiFi velice často zabudovaným (od E6 u LCD a od ST60 u plazem), takže si můžete snadno a rychle připojit drtivou většinu televizorů. K tomu přistupuje podstatně širší podpora Bluetooth s profily pro klávesnice, sluchátka a dokonce i náhlavní soupravy. Vedle 3D brýlí,což známe už z loňska přes něj jede i přepracované dotykové ovládání TouchPad.

Kreslení pro děti – možnost kreslit po plazmovém televizoru elektronickým perem bude pro někoho určitě zajímavým zpestřením. Panasonic správně usoudil, že možnost nabídne u všech vyspělých modelů (od ST60 výše), ale pero přidá jen k tomu základnímu – ST60. Obava, že majitelé vyšších a dražších řad nebudou chtít nechat děti vyvádět s jejich miláčkem psí kusy, je myslím zcela na místě. Nicméně pokud potom touží, mohou si pero za cca 1500 Kč dokoupit.


Foto: Bohumil Herwig

Dvě ústřední oznámení celého setkání – obrazovka typu OLED s rozlišením 4K (až 4 096×3 112 bodů), a  v podobném duchu vyvedený tablet, který bude k dispozici ve dvou rozměrech úhlopříčky.

Klíčovou novinkou je tzv. My Home Screen, tedy nová domácí a plně nastavitelná obrazovka chytrých televizorů a také funkce Swipe & share 2.0, ke které se dostaneme záhy. Je tu ale i zajímavé hlasové ovládání a zvláště pak hlasové vyhledávání, byť zatím bez češtiny. Byl jsem ale ubezpečen, že se případní majitelé takto vyspělých televizorů tentokráte vůbec nemusejí obávat. Aktualizace firmwaru, která vše zpřístupní i v češtině určitě k dispozici bude. Právě to druhé, myslím vyhledávání, je nejdůležitější a Panasonic tím zásadně mění práci se soubory v televizoru a také s webovými stránkami. Vyhledávat se totiž může jak lokálně (paměťové médium připojené k TV či na domácí síti), tak internetově. Při jednoduchosti s jakou jsme to viděli, to vypadá na hodně zajímavou funkci. A chytře navrženou, protože se používá standardní Google.


Foto: Bohumil Herwig

Funkce My Home Screen představuje novou domácí obrazovku, kterou si můžete upravit podle svého, jak je vidět na obrázku vpravo. Následně si ji pojmenujete, a pokud máte televizor i s kamerou, můžete zapnout i rozpoznání podle obličeje a následné zobrazení vašeho nastavení.

„Sladký domov“ a „Šoupni to tam“

My Home Screen a Swipe & share se jmenují v prvním případě zcela nová funkce a v druhém případě funkce rozšířená.

Swipe & share 2.0 pracující přes WiFi tu byla i minulý rok, dosti dlouho ale chyběla příslušná aplikace pro tablety a chytré mobily s operačním systémem Android a nakonec jsem ji ani neměl možnost vyzkoušet. Letos je rozšířena a dostanete s ní na druhý displej cokoli, včetně fotek, hudby a videa. Odeslat jde i televizní vysílání, přičemž televizor vůbec nemusí mít dva tunery. Podmínkou je procesor s dvojím jádrem a vylepšeným zpracováním. Panasonic mu říká Hexa-Processing Engine a jde tudíž o přístroje z plazmových řad VT60 a ZT60 plus jednotunerové modely řady GT. U LCD pak jde o špičkové dvoutunerové řady DT60 a WT60 plus jednotunerové stroje FT60.

My Home Screen je nová a plně definovatelná domácí obrazovka chytrých televizorů Panasonic, která může naběhnout automaticky, pokud má váš přístroj zabudovánu kameru a dokáže identifikovat obličej toho, kdo před ním sedí. Pokud před ním například sedí čtyři lidi a dva jsou registrovaní a mají vlastní nastavení, dá vám televizor na výběr, jakou domovskou obrazovku chcete zpřístupnit. Vedle navoleného kanálu můžete mít v základu ke spuštění připraveny některé widgety, webový prohlížeč, velké hodiny, stav počasí ve vašem regionu, kalendář atd. atd.


Foto: Panasonic

U plazem se vše odvíjí od středového modelu GT60. Při rozhodování se zaměřte na něj a buďto postupte nahoru, nebo sejděte níže. V každém případě letos plazmy vypadají hodně zajímavě, a to nejen co do designu.

Jak se vyznat v nových řadách

Pokud jde o plazmy, je to jednoduché, u LCD naopak náročné. U plazem si stačí rozmyslet, zda stačí HD Ready (jediná a nejlevnější řada X60) nebo ne a kolik za televizor chcete dát, resp. jak jste nároční. Stejně jako loni i letos bude vyšší standard představovat GT60, která se minulý rok výrazně vylepšila a doufejme, že se letos udrží. Vaše rozhodování se také od GT60 bude odvíjet, protože půjde o klíčový model.


Foto: Panasonic

Takto skvěle vypadá zjevně nejdůležitější modelová řada LCD televizorů Panasonic pro rok 2013 – E6, konkrétně TX-L39E6 s 99 cm úhlopříčky. Je sice bez kvalitnějšího panelu typu IPS, ale má představovat výbornou kombinaci cena/výkon. Uvidíme a vy spolu s námi. Měla by nám přijít každým okamžikem.

Co se týče LCD, řad je opravdu hodně, až zbytečně dalo by se říci, a určitě by vše šlo opět zredukovat na čtyři, či pět jako u plazem, kde X je velmi jednoduchý model a ZT naopak naprosto špičkový, v podstatě referenční model. U televizorů s LCD displeji je základní řadou B s plošným podsvícením LED diodami (Direct LED). Vše dále pokračuje s modely s podsvícením umístěným do rámu (Edge LED) a jak vidíte, klasické LCD s prosvětlovacími trubicemi tu už není.

V zásadě jde o E6, ET60, FT60, DT60 a WT60. Ty jsou ještě uvozeny jednoduššími modely s ořezanou výbavou XM6, EM6 a X6 na které můžete rovnou zapomenout. Samy se vám totiž připomenou prostřednictvím různých akčních nabídek, apod.

MMF tip early

Zmiňované řady E6, ET60, FT60, DT60 a WT60 se budou nabízet standardně v průběhu celé sezóny a výsledkem je tudíž výrazné zjednodušení situace. Těm, co jdou po kvalitě obrazu se ještě hodí informace o špičkových panelech typu LCD IPS, které vynikají energetickou úsporností, barevnou stálostí a perfektním podáním barev. Najdete je od ET60 výše. Výbornou kombinací cena/výkon se pak papírově zdá být především E6 bez panelu typu IPS, ale s pozoruhodným designem a vysokou výbavou, včetně WiFi.


Foto: Bohumil Herwig

A tady to máme – nahrávání ze dvou tunerů současně na doporučovaný disk WD My Book AV-TV s konektorem USB 3.0. Dotaz na obrazovce říká, který ze záznam chcete ukončit.

Klíčový krok a klíčový rok

I letošní zpráva si první část mezititulku zaslouží. A ať už otazníky především kolem podpory multimédií dopadnou jakkoli (loni byly potíže s absencí adresářového náhledu a titulky interferujícími s obrazem), jisté je jedno: minulý rok znamenal obrovský pokrok. Letos vidíme jeho završení a nechme se překvapit, jak moc bude vše dotažené. Uvnitř Panasoniku to evidentně bublá, navíc má letité problémy s tím, že neumí své často bezesporu kvalitní výrobky prodat, a nebavíme se pouze o televizorech. Jejich letošní řady by si zasloužily nejen více peněz na produktový marketing a na všechny ty úžasné a často, jak se zdá, i dotažené funkce, včetně EPG s obrazem a zvukem, ale více peněz by si zasloužil i marketing, který by jméno firmy posunul o něco výše. Jsem přesvědčen, že letos, a možná ještě příští rok, se bude rozhodovat o blízké budoucnosti. Panasonic má v každém případě v televizorech skvěle nakročeno. Teď to jen zúročit.

Co říkáte na televizory Panasonic pro rok 2013?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).