Hlavní navigace

Toshiba 40L6353DG: solidní koupě se skvělou výbavou

7. 8. 2013
Doba čtení: 14 minut

Sdílet

Stylový design, výtečná výbava a vzhledem k ceně i solidní vlastnosti. Chytrý televizor řady L6 vám toho může nabídnout opravdu hodně.

Při ceně 14 999 Kč má televizor se 102 cm úhlopříčky výtečnou výbavu a spoustu možností nastavení. Je tu v podstatě vše s výjimkou satelitního tuneru, který u nás k dispozici nebude, a pseudoprostorového obrazu populárně zvaného „3D“. Ne, že by mi to poslední nějak chybělo, zvláště když se Toshiba chová natolik solidně, že když narazí na fotografie ve 3D, prostě je zobrazí ve 2D a napíše, že jsou 3D. To je hodně neobvyklé a určitě to potěší.

Abych ale ještě dokreslil výbavu: televizor dostanete i s tunerem DVB-T2 a spoustou rozhraní, včetně WiFi, technologie MHL pracující v rámci HDMI (poslouží zejména pro chytré telefony) a také Intel Widi pro napojení kompatibilního notebooku (klonování obrazovky na televizor). Je tu i služba zvaná Toshiba Cloud TV, či Cloud Services, díky které můžete vyhledávat informace, nechat si doporučovat pořady podle vašich preferencí nebo je sdílet s přáteli. Zatím ale v českých podmínkách nepracuje stejně jako některé další chytré funkce. V tomto ohledu se čeká na podzimní aktualizaci…

Nechybí rovněž velice dobrá podpora DLNA, telefonování přes Skype, elektronická příručka (bohužel bez možnosti vyhledávat), přístup na otevřený web a řada kvalitních widgetů (iConcerts, YouTube…), ovšem bez těch českých. I tady se uvidí až na podzim, ale slibovány jsou, včetně lokalizace chytré části televizoru.

Při ceně 14.999 Kč za 102 cm úhlopříčky vypadá televizor opravdu výborně. Stříbrná lišta ve spodní části perfektně koresponduje s podstavcem, rámeček je po stranách široký 13, nahoře pak skoro 15 mm.

Při ceně 14 999 Kč za 102 cm úhlopříčky vypadá televizor opravdu výborně. Stříbrná lišta ve spodní části perfektně koresponduje s podstavcem, rámeček je po stranách široký 13, nahoře pak skoro 15 mm.

Tak trochu jiná instalace :-)

Jde jak o montáž podstavce, tak o instalaci softwarovou. V prvním případě zaujme velice lehká kovová noha, kterou přiděláte k panelu dvěma šrouby a další čtyři přijdou do plochého podstavce. Jde to rychle a i když celek působí subtilně, vše drží velice dobře.

Co se týče naladění tunerů, instalace začíná výběrem jazyka, nastavením státu, umístěním televizoru atd. Zajímavé je, že řadu parametrů volíte v rámci jedné obrazovky (viz foto níže), a to včetně jazyka titulků a připojení k internetu. Je to rychlé a pohodlné.

Nastavení bezdrátové sítě pak nabídne „Snadné nastavení“ přes tlačítko WPS, nebo plně ruční, či asistované. Následně vyberete síť a přes softwarovou QWERTY klávesnice pohodlně zadáte přístupový klíč. Na závěr se vám ještě nabídne „Rozšířené nastavení sítě“, kde můžete např. ručně přidělit IP adresu (pokud tedy chcete) a provede se test připojení.

Instalace je sice delší, ale a oproti konkurenci se řada věcí vešla na jednu obrazovku, takže neztrácíte přehled. Navíc se ještě stačíte něco dozvědět o vlastnostech zakoupeného televizoru.

Instalace je sice delší, ale a oproti konkurenci se řada věcí vešla na jednu obrazovku, takže neztrácíte přehled. Navíc se ještě stačíte něco dozvědět o vlastnostech zakoupeného televizoru.

Následuje nastavení režimu Chytrý televizor, kde si můžete aktivovat možnost připojení tabletu či chytrého telefonu a zapnout také tzv. Media render, tedy převzorkování video vstupu ze zmiňovaných zařízení. Nabídka ladění tunerů jich dovolí vybrat několik, i když v mém případě bez DVB-T2. Poté, co jsem se připojil k internetu, na mě ještě čekala aktualizace firmwaru, která proběhla bezproblémově a plně automaticky. Toshiba následně doporučila zapnout režim kontroly zapnutého televizoru (standardně je vypnut), což sice zapříčiní o něco zvýšenou spotřebu, avšak zrychlí přístup ke službám a prohlížení webových stránek. V mém případě se tím nemělo smysl zabývat.

Celkově vzato je instalace sice delší, ale vstřícná a srozumitelná. Tato část se nedá hodnotit jinak, než jako vynikající. Navíc se při ní seznámíte i se základními možnostmi televizoru, což je rovněž přínosem.

Přepnutí mezi jednotlivými tunery provedete operativně přes tlačítko TV, setřídění naladěných kanálů pak přes menu „Instalace“ a „Kanály“. Je to trochu o zvyku, ale na druhou stranu můžete najednou přesouvat i více kanálů, což se na DVB-S nepochybně hodí.

Dálkový ovladač je na pohled (i na ohmat) vysloveně luxusní. Je zřetelně rozdělen do tří zón s povětšinou bezproblémově čitelnými znaky.

Dálkový ovladač je na pohled (i na ohmat) vysloveně luxusní. Je zřetelně rozdělen do tří zón s povětšinou bezproblémově čitelnými znaky.

Ovládání povětšinou pohodlné

Menu je klasického typu, v nabídkách se dá kolovat (v souborovém manažeru u multimédií už ale nikoli) a je tak výborně ovladatelné. Občas je ale ovládání, resp. vyvolání nějaké funkce, trochu pomalejší, jako by televizor o něčem přemýšlel. Tlačítko OK bohužel nemá v tunerech žádnou funkci (přehled kanálů vyvoláte přes List) a nemá ji ani v multimédiích.

Dálkový ovladač je rozdělen na tři jasně oddělené části (viz foto výše). Vespodu jsou teletextová tlačítka a kompletní ovládání multimédií a uprostřed výrazný kurzorový kříž s OK doplněný o několik dalších tlačítek. Z nich za pozornost stojí zejména „domeček“ pro vstup do chytrých funkcí televizoru, „lupa“ pro vyhledávání obsahu ze služby TV Guide, resp. partnerů Toshiby v oblasti videa na vyžádání (v Česku zatím žádný takový není) a tlačítko s ikonou „hlavy“. To vás odvede rovnou do části zvané Premium Apps, kde vstoupíte na otevřený web, spustíte widgety či sáhnete po multimédiích na rozhraní USB.

Příjemné je, že v této části dálkového ovladače najdete i EPG, které je tak vždy po ruce (tlačítko Guide) a jsou tu i spolehlivě fungující Back a Exit.

Co se týče třetí části, ta je klasická a dobře ji vidíte na snímku.

Ovládání menu je sice povětšinou naprosto pohodlné, ale má jednu zásadní nevýhodu – nikde není nápověda. A ta by se například u pokročilých obrazových nastavení hodila i zkušenějším uživatelům. Tu a tam je rovněž znát jistá nedotaženost. Například instalace bezdrátové sítě je velice pohodlná, a to včetně softwarové klávesnice, ale na závěr si televizor neudělá test připojení. Ten musíte zajistit vy a v další části menu.

Jak vypadá EPG, vidíte na pozadí. V popředí je pak nastavení časovače (nahrávání, upozornění na pořad). Informace o pořadu se otevírají do nové obrazovky.

Jak vypadá EPG, vidíte na pozadí. V popředí je pak nastavení časovače (nahrávání, upozornění na pořad). Informace o pořadu se otevírají do nové obrazovky.

Osmidenní EPG na jiný způsob

Je bez obrazu, ale se zvukem. Na stránce ukáže plných čtrnáct kanálů, avšak bez bližších informací o pořadu a časů začátku a konce. Vše uvidíte – v nové obrazovce – až po zmáčknutí tlačítka „i+“. Naopak zajímavou možností je zobrazení úplného názvu pořadu, což se dělá automaticky, jakmile na něj v EPG najedete a chvilku počkáte. Na pořad můžete nastavit i upozornění, ale televizor se z pohotovostního režimu neprobudil.

Pokud jde o stahování programové nabídky, ta se ukáže nikoli po najetí na nový multiplex v EPG, nýbrž až poté, co na něj opravdu vstoupíte.

EPG dovoluje filtrování pořadů podle žánru (jedenáct), časový interval můžete zvolit od zhruba hodiny do dvou a půl hodiny a změna dne se dělá přímo přes multimediální tlačítka „o skladbu dále“. Mimochodem při přepnutí na další kanál se vám z EPG automaticky zobrazuje jméno stávajícího pořadu, pořadu následujícího a volba „Také“. Ta ukazuje pořad z dalšího náhodně zvoleného kanálu, což je šikovné.

V EPG zatím ještě nepracovala čeština (v menu či HbbTV na ČT už ano), ale to podle výrobce opět vyřeší podzimní aktualizace. Ty by – jak vidíme – měly být opravdu kompletní…

Do chytrých funkcí se dostanete (nejen) přes tlačítko domečku. Jak vidíte, stačí zmáčknout kurzorové tlačítko vlevo a jste ve videu (např. přes USB), vpravo se dostanete do Premium Apps, kde jsou mj. nejrůznější widgety.

Do chytrých funkcí se dostanete (nejen) přes tlačítko domečku. Jak vidíte, stačí zmáčknout kurzorové tlačítko vlevo a jste ve videu (např. přes USB), vpravo se dostanete do Premium Apps, kde jsou mj. nejrůznější widgety.

Chytré funkce zatím bez domácího prostředí

Vyvoláte je přes tlačítko domečku a v mém případě to nepracovalo vždy, resp. pracovalo, ale s někdy poměrně značným zpožděním jedné až dvou sekund, přičemž po startu, kdy televizor nabíhá, to trvá ještě déle. Jak bylo řečeno, chytré funkce zatím nejsou lokalizované  a jediné, co se „lokalizovaně“ ohlašovalo, bylo počasí z mého oblíbeného Žižkova.

Výše zmiňovaná oblast zvaná Premium Apps nabídne řadu funkcí až po tom, co se přihlásíte k Toshiba Cloud Services, ale zatím příliš nebylo čím se zabývat. I zde si můžete zvolit například jazykové nastavení, jak ale bylo řečeno, čeština zatím chyběla. Co tu naopak nechybělo, byla podpora volání přes Skype (s dodatečnými prostředky, ovšem), slušný otevřený přístup na libovolné webové stránky (bez podpory Adobe Flash) či Intel WiDi, které jsem ovšem neměl jak vyzkoušet. Stejně jako MHL.

Uvidíme, zda Toshiba splní, co slibuje a zda s podzimní aktualizací přijde lokalizace a české widgety. Podle zpráv z českého zastoupení se prý není čeho obávat.

Seznam kanálů vyvoláte přes tlačítko List (OK nemá žádnou funkci), do setřídění kanálů, které vidíte na snímku, se dostanete přes menu.

Seznam kanálů vyvoláte přes tlačítko List (OK nemá žádnou funkci), do setřídění kanálů, které vidíte na snímku, se dostanete přes menu.

Nebývalá spousta možností nastavení

Zvuku chybí přednastavené režimy a nenašel jsem zvuk virtuální. Seřídíte u něj basy, výšky a vyvážení, dále pak můžete zapnout zvýraznění basů a hlasu. Je tu také „Ovládání dynamického rozsahu“ a několik dalších nastavení směřujících k vylepšení audia a ovlivnit kupodivu můžete i jeho prodlevu. Možností je opravdu hodně.

Obrazové úpravy nabídnou šest přednastavených režimů: standardní, dynamické a autoview a dále pak tři „hollywoodské“ režimy. Ty jsou označeny jako Hollywoodský den, Hollywoodská noc a Hollywood Pro. Příjemné je, že se od sebe zřetelně liší a u každého si ještě individuálně můžete upravit celou řadu parametrů. U některých jsou k dispozici i Pokročilá nastavení obrazu či Expertní nastavení obrazu. Základem úprav je regulace podsvícení, kontrastu, jasu, barvy a jejího tónu a ostrosti. Zvláště podsvícení je velice potřebnou volbou!

V pokročilém nastavení pak najdete barevnou teplotu, zapnutí či vypnutí čidla hlídajícího úroveň okolního osvětlení, snížení šumu a také úroveň automatické regulace podsvícení. I to je velice důležitá volba, protože jsem si všiml, že televizor po zapnutí či přepnutí kanálu tu a tam „jasově poskočil“. Možná ale šlo spíše o podsvícení jako takové.

V expertním nastavení si můžete nechat ukázat zkušební obrazec, což je volba užitečná avšak nevídaná, ovlivnit jde filtr barev v modelu RGB, vyvážení na bílou a mj. jsem tu narazil i na „Kalibraci kontrastu“. Celkově vzato jsou možnosti i v této oblasti silně nadprůměrné, a to nejen vzhledem k ceně televizoru.

V menu Obraz uvidíte i trochu nejasně pojmenovanou položku Nastavení displeje v níž ovlivníte chování příchozího pořadu ve formátu 4:3 a automatického režimu. V každém případě volby zafungovaly perfektně a televizor neměl v tomto ohledu jediný problém. Přednastavené režimy pak aktuálně změníte přes tlačítko na dálkovém ovladači.

V menu Možnosti natrefíte na volbu „Nastavení Media Player“, kde můžete zapnout či vypnout automatické spuštění disku či flash paměti připojené přes USB. Jsou tu i volby „Nastavení MHL“, „Nastavení nahrávání“ a „HbbTV“, které je standardně vypnuto. Po zapnutí pracovalo bez potíží, včetně nově spuštěného iVysílání ČT, které jsem také v krátkosti vyzkoušel.

Při pohledu z boku vynikne ladnost spodní lišty. Ovládání najdete zezadu na opačné straně panelu.

Při pohledu z boku vynikne ladnost spodní lišty. Ovládání najdete zezadu na opačné straně panelu.

Měření spotřeby

Televizor má v základním nastavení obraz v režimu Standardní, čidlo automatické regulace jasu je zapnuto a automatická regulace podsvícení je v režimu Vysoká. Zvuk přednastavené režimy nemá, výšky a hloubky jsou v základním nastavení, tj. na nule. V tomto okamžiku si Toshiba po hodině provozu na stanici ČT 24 (DVB-T) vzala 44 W s rozmezím 32 až 55 W. Oficiální spotřeba je 48 W a v pohotovostním režimu < 0,5 W, což není právě málo. I přesto je televizor s roční spotřebou 67 kWh zařazen do energetické třídy A+.

Eko volby na dálkovém ovladači nenajdete a v menu jsou rozptýleny. Tlačítko úplného vypnutí televizor nemá, je tu pouze tlačítko elektronické. Pokud televizor vypnete tímto způsobem, bez potíží ho opět zapnete, a to i dálkovým ovladačem. Nikde jsem také nenašel možnost vypnout panel a nechat zapnutý pouze zvuk či nějaké automatické utlumení zvuku v případě přechodu na rozhlasovou stanici.

V manažeru souborů se nedá kolovat, ale díky dálkovému ovladači se můžete posouvat o celou zobrazenou stránku. Jak vidíte, nabízí klasický výběr mezi třemi druhy souborů, ve videu ovšem nezobrazuje titulkové soubory. Jen video, které zvládá.

V manažeru souborů se nedá kolovat, ale díky dálkovému ovladači se můžete posouvat o celou zobrazenou stránku. Jak vidíte, nabízí klasický výběr mezi třemi druhy souborů, ve videu ovšem nezobrazuje titulkové soubory. Jen video, které zvládá.

Solidní kompatibilita, avšak bez titulků v češtině

Souborový manažer je dělaný jinak než u ostatních výrobců. Nikoli ale hůře i když se například v seznamu skladeb nedá kolovat. V každém případě je přehledný s bezproblémovou češtinou v dlouhých názvech souborů. Ty však nerotují, takže od nějakých 32 znaků výše nevidíte ani koncovku souboru. S terabajtovým diskem Freecom Mobile Drive Sq TV zaplněným tentokráte z pomalu 90 % si Toshiba poradila na výbornou, protože zobrazuje prostou adresářovou strukturu.

Manažer nabízí klasické dělení na Video, Hudbu a Fotografie a ukazuje vždy jen to, co zvládá, což je u muziky MP3, WAV a WMA a u fotografií klasické JPG, dále pak BMP a PNG. K mému překvapení ale zobrazil – jako 2D – i 3D fotografie s koncovkou MPO a ještě ke každé způsobně napsal „3D“. Tak by to mělo vypadat! Bohužel druh náhledu nelze u fotografií zvolit. Manažer zobrazuje pouze ikonový náhled, který se časem mění na fotografické miniatury, což někdy dlouho trvá a může zdržovat. Samotné fotografie se ale zobrazují velice svižně i když ani tady nevidíte celý název souboru. Tedy pokud je delší…

Co se týče videa a filmů je podpora velice dobrá. HD nahrávky z kamer a fotoaparátů byly přehrány v celé řadě formátů dokonce včetně profesionální ukázky z mého oblíbeného Tchajwanu (Full HD, AVCHD, M2TS datový tok přes 20 Mb/s, Dolby Digital) a nechybí ani podpora čistého MPEG-4, H.264 či MOV. Televizor tak přehrál vše z testovací sady s výjimkou zvuku v dts, resp. dts HD. Drobné potíže měl s WMV HD jak v HD Ready, tak ve Full HD. Ukázka sice byla přehrána celá, avšak tu a tam bylo znát zaváhání při rychlém pohybu scény. WMV HD ovšem dělá potíže mnoha výrobkům i z vyšších kategorií a tolik se zase nepoužívá.

Externí titulky u filmů nepracovaly v češtině (dotčené písmeno vypadne) a podporovány jsou zejména formáty  Xvid, klasický MPEG (MPG) a MKV (L4.0 a L4.1). V současnosti velice populární kodek X.264 přehrán byl, avšak tentokráte zcela bez titulků. Titulkové soubory se pak nezobrazují ani v souborovém manažeru, což je bohužel poslední dobou trend. Špatný trend dlužno říci.

Podstavec je snadno smontovatelný, zcela plochý a elegantní. I když působí jako plech, jde o stříbrný plast.

Podstavec je snadno smontovatelný, zcela plochý a elegantní. I když působí jako plech, jde o stříbrný plast.

Vypadá to na solidní koupi

Zvukově je televizor s panelem hlubokým 42 mm průměrný, a to i přes reproduktory vyzařující směrem dolů. Ne, že by nedostačoval výkon zesilovače, ale celek zní většinou hluše a často klasicky televizně, což je slyšet nejen na muzice pouštěné přes USB. Pokud jde o obraz, ten má sklon k přirozenosti především při kvalitnějším (a kvalitním) video signálu. Na DVB-T vystupuje elektronický šum, což je dobře vidět na příspěvcích na stanici ČT 24 a někdy i na vysílání samotném. Ukazují se rovněž drobné potíže s resamplováním, i když bylo zřejmé, že při dané ceně (to je nutno zdůraznit) je na tom televizor nadprůměrně. Na horší kvalitě videosignálu úroveň obrazu poměrně rychle klesá, někdy se – kupodivu – při naopak velice kvalitním signálu ztratí barevná přirozenost a nastupuje „plakátovost“. Nic, co by v této třídě překvapovalo. Mluvím ovšem stále o standardním nastavení. Možností úprav je tu ale celá řada a většina obrazových prohřešků se dá potlačit. A Toshiba v tomto ohledu nabízí hodně nadprůměrné možnosti.

Vyzkoušel jsem také iVysílání ČT před nedávnem spuštěné přes HbbTV (hybridní televizní vysílání). Pracuje jako zkušební a toto označení si i zaslouží. Úrovně aplikace pro operační systém Android, což by měl být podle mého cíl, ani zdaleka nedosahuje a po pravdě nerozumím tomu, proč se od sebe tolik liší. Ostatně i v aplikaci pro Android, která pracuje povětšinou pohodově, by zasloužilo reorganizovat kategorie a pořady do nich důsledněji řadit. Nejspíše je ale na tuto bohulibou práci málo lidí, času či peněz, což ovšem vzhledem ke sledovanosti hodně překvapuje.

V každém případě iVysílání fungovalo, jen jsem HbbTV nesměl vyvolat v okamžiku, kdy se na obrazovce ještě ukazovaly informace z EPG. Za této situace se prostě neobjevilo a potíže jsou s dalšími funkcemi, například nepracuje vstup na chytré funkce či do samotného EPG. Jednoduše musíte, tuším sekundu či dvě, vydržet.

A závěr? Možnosti televizoru jsou vzhledem k ceně nadprůměrné a rozhodně solidní je i poměr cena/výkon. Úpravy obrazu i zvuku, byť bez přednastavených režimů, jsou vysloveně obrovské a tak nezbývá než konstatovat, že Toshiba 40L6363D s úhlopříčkou 102 cm je za 14 999 Kč určitě solidní koupí. A pokud výrobce splní své slovo a televizor kompletně lokalizuje, bude koupí vynikající. Samozřejmě by se hodily i nějaké domácí widgety a vůbec příklon k českým zákazníkům v podobě například Voyo.cz či nějakého toho zpravodajství. HbbTV na stanicích České televize v každém případě zafungovalo a tady je lokální obsah k mání okamžitě. Pokud si ale chce Toshiba upevnit v televizorech na českém trhu pozici, měla by nabrat velmi silný kurz směrem k domácím aplikacím. Češi na tohle stále hodně slyší a spousta chytrých funkcí, kterých televizor nabízí nezvykle mnoho, by jinak u nás přišlo vniveč. A to by byla škoda!

pro: dobré obrazové podání se sklonem k přirozeným barvám (většinou), solidní kombinace cena/výkon, vysoký úhel pohledu, výborná multimediální kompatibilita, ale…

proti: …zatím bez titulků v češtině, místy nedotažené ovládání, absence češtiny v některých částech televizoru (aktualizace ohlášena), relativně vysoká spotřeba v pohotovostním režimu

Balení obsahuje

MM socky3

– dálkový ovladač
– 2× mikrotužkové baterie (AAA)
– natáčitelný podstavec
– napájecí kabel (dvoužilový, na pevno přidělaný)
– uživatelská příručka je přímo v televizoru, v papírové podobě dostanete „rychlé nastavení“ (Quick Start)

foto: autor a Toshiba

Co pro vás představuje značka Toshiba?