Hlavní navigace

Trendy #selfies už vyhlíží světlo na konci tunelu. Do módy jdou #dronies

20. 6. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Fenomén #selfie se přehnal světem sociálních sítí a stal se jeho nedílnou součástí. Nové technologie ale posouvají digitální autoportréty doslova do jiných výšek.

Fotky nebo videa z dovolených tak už nebudou nikdy statické jako doposud. Každá nová technologie s sebou přináší nové kreativní možnosti. Netrvalo to dlouho a do portrétování se zapojily i drony. A ty přinesly úplně nový rozměr.  

#dronies jsou ještě mladé. Na webu se začaly ve větší míře objevovat během dubna a května. Jejich popularitu umocňuje relativní nedostupnost. Málokdo totiž zatím vyráží na dovolenou se svým dronem. Zvlášť když jejich praktické a především komerční využití zatím našlo jen pár amerických firem, které za pár dolarů zájemcům neotřelé video natočí.  

Překvapení, pohyb a vejít se do půl minuty

Pravidla jsou jasná – začít záběrem na pilota a pak rozjet moment překvapení v okamžiku odhalení místa natáčení. V ideálním případě by se mělo #dronie vejít do půl minuty, záleží na možnostech serveru, který autor používá. Vzhledem k momentálnímu trendu už mají robotická videa ale i vlastní službu s výmluvným názvem Dronestagram.

Stejně tak působivá ale může být i jednoduchá statická fotka. Skupinové #dronie z vrcholu alpského Matterhornu na svůj Twitter umístil bývalý manažer Facebooku, tvůrce konceptu Facebook Connect a v současnosti andělský investor Dave Morin. A ze zasněžené hory spustil lavinu zájmu o nový formát. 

Mnohem častější jsou ale #dronie videa, a to na serverech Vine nebo Instagram. Speciální kanál pro novinku spustilo i Vimeo. A je tu samozřejmě i YouTube, kde najdete třeba i následující #dronie českého autora:

Nového trendu se chytli i pořadatelé letošního reklamního festivalu ve francouzském Cannes. Série krátkých videí ukazuje všechny možnosti technologie, která byla dosud zvažována především pro vojenské, mapovací nebo dopravní účely. 

A to je jen začátek. V newyorském technologickém think tanku ITP přeprogramovali běžného drona koupeného na Amazonu tak, aby přilétl k návštěvníkovi jejich jarní show, vyfotil ho a rychle zmizel. Výsledné video převedl do animovaného GIFu, aby se jednodušeji šířilo po internetu. 

K pořízení efektního záznamu stačí jen dron, nápad, šikovné ruce na ovladači a trpělivost. Od konce května, kdy celá nadšení vypuklo naplno se sociální sítě plní kreativními záběry, které naplňují klasické cyberpunkové heslo „technologie patří ulici“.

KL22 hlasovani

Je to hezké, ale…

Sice jich přibývá, ale šanci vytlačit stále populární #selfie je velmi mizivá. #selfie se loni stalo dokonce slovem roku, na sociálních sítích přibývá každý den milion autoportrétů a podle odhadů Samsungu tvoří #selfies už třicet procent všech teenagerských fotek. A hlavně – zvládne je vyfotit každý, kdo je schopen zmáčknout nenahmatatelné tlačítko na dotykovém displeji chytrého telefonu za pár tisíc.

Reklamní a marketingoví trendspotteři jsou ale na pozoru. #dronies nejsou jen geekovskou zábavou, mohly by za fungovat i v reklamě. A uvidíme, jak bude příští rok vypadat společná fotka čerstvých majitelů filmových Oscarů. A hlavně – čím budou fotit. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.