Hlavní navigace

Turecký soud odvolal blokování Twitteru, firma odstranila „závadné“ tweety

26. 3. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Twitter
Turecký soud vydal rozhodnutí, podle něhož by měl být zákaz Twitteru zrušen. Firma zatím pro turecké uživatele znepřístupnila účet, který se stal záminkou pro zablokování.

Turecký soud nařídil, aby bylo zablokování Twitteru zrušeno, uvádí BBC. Může ale trvat i týdny, než se jeho služby opět obnoví, dodává. Turecký telekomunikační regulátor má podle něj až 30 dnů na rozhodnutí, zda blokování opravdu zruší.

O zrušení zákazu soud požádali – mimo jiné organizace – i zástupci Twitteru. Argumentovali tím, že už pro blokování neexistuje žádný legální důvod. Část obsahu, který turecké soudy přikázaly smazat, totiž už na síti není. 

„Dva ze soudních příkazů se týkaly obsahu, který porušoval naše vlastní pravidla používání. Tento obsah už byl odstraněn,“ sdělila na firemním blogu hlavní právnička Twitteru Vijaya Gadde.

Ve vaší zemi nedostupný

A Twitter nakonec zasáhl také proti účtu, na kterém se údajně objevily materiály a výroky, které obviňovaly tureckého premiéra Erdogana z korupce, a který se tak stal záminkou pro zablokování služby. Twitter sice účet nesmazal, ale pro turecké uživatele není nadále dostupný. Firma zároveň soudní příkaz ke smazání účtu napadla u soudu, kde žádá o jeho úplné zrušení.

„Zatímco soudní příkaz napadáme u soudu, použili jsme na dotyčný účet nástroj Country Withheld Content. Je to poprvé, co jsme jej v Turecku využili,“ píše právnička. Firma stejným způsobem skryla několik tweetů, na které si stěžoval turecký státní zástupce.

Dotyčný účet a tweety tak zůstávají viditelné uživatelům na celém světě, ale těm tureckým se na jejich adrese zobrazí upozornění, že dotyčný účet nebo tweet není v dané zemi dostupný. 

Přijetí nezbytných opatření

Podobně Twitter postupoval u několika konkrétních tweetů, jejichž odstranění požadoval turecký státní zástupce.

cif - debata 2

„Dotčené uživatele jsme na zablokování upozornili a všechny informace, které můžeme, jsme publikovali na webu Chilling Effects,“ dodává Vijaja Gadde. Twitter podle ní tureckým úřadům nesdělil žádné údaje o uživatelích.

Jde o dva dokumety – jeden je ovšem psaný turecky (najdete jej zde – PDF) a druhým je anglicky psaná výzva tureckého státního zástupce k „přijetí nezbytných opatření“ vůči twitterovému účtu kvůli možnému ohrožení bezpečnosti jednoho uživatele, který by se podle dokumentu mohl stát cílem teroristického útoku (dokumet najdete zde – PDF). Ani z dokumentu bohužel není jasné proč, a tweety na dotyčném účtu jsou v turečtině.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).