Nicmene si musime priznat, ze mira substituce napriklad mezi filmy je hodne vysoka. Takze si nekoupite Boyzone, ale Luneticy. Zazitek budete mit ... ehm ... prakticky stejny :-)
pozor, zde je nutné rozlišovat (a asi jsem to měl v článku rozvést): popisovaný text se odkazuje na evropskou Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod (Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms) z roku 1950. To, čeho se týká naše "lisabonská" výjimka, je podstatně novější Charta základních práv EU (EU Charter of Fundamental Rights) z roku 2000.
Taky dekuji panu Peterkovi za tento ale i ostatni clanky na podobna temata, kteryhc je na netu jako safranu.
Mam dotaz co na to nase ustavni pravo? Pokud me nekdo odpoji na zaklate tohoto nesmyslu bylo mi upreno zakladni pravo dane ustavou nebo ne? Tzn. pokud pujdu az k ustavnimu soudu musi mi dat za pravdu a vsechny predchozi rozhodnuti zrusi nebo se pletu?
Jedině stav, kdy nepůjde nic zkopírovat nebo stáhnout z internetu ukáže, kolik jsou uživatelé ochoten platit za autorsky chráněný obsah.
Myslím, že se také zvýší tlak na poskytovatele tohoto obsahu(když už bude nutné ho platit), aby se choval tržně a nešikanoval platící uživatele různými omezeními, jinak prostě neprodá.
Jestli se nepletu, v naší listině základních práv a svobod je napsáno: "výlučné právo soudů na rozhodování o vině a trestu". Chápu to tak, že nakonec bude muset vždy rozhodnout soud, což potírá veškerý účinek balíčku. A je to dobře.
Prakticky, nikdo Vás na základě tohoto nesmyslu neodpojí, neboť jste v Čechách.
Pokud by Vás někdo na základě podobného zákona v budoucnosti schváleného odpojil, zákon by prošel všemi kolečky legislativního procesu schvalování, a myslím že v tomto případě i ústavním soudem. Tj. neuspěl byste
Jelikoz "poskytovatele tohoto obsahu" maji z principu veci (resp. prislusne legislativy) na svuj obsah monopol, tezko se budou chovat trzne. Jedinou jejich konkurenci je prave (toho casu nelegalni) sireni onoho obsahu jinymi cestami. Odstraneni teto konkurence jen posili jejich pozice a usnadni jim diktovani si podminek.
Směrnice EU jsou do české legislativy přejímány prostřednictvím již platné mezinárodní smlouvy o přistoupení ČR k EU. A směrnice jsou pouze doporučení, které by měl stát zapracovat do své legislativy, na rozdíl od direktiv, které se uplatňují přímo.
V takovém případě, je pak na rozhodnutí, které nám doputovalo z EU nahlíženo jako v souladu s ústavním zákonem. Na druhou stranu, z EU máme také svoje základní práva a svobody, která by měla být obdobná jako je součástí Ústavy ČR. Takže by se mohlo jít opřít o ně. Ovšem díky prezidentovi, se na nás nebudou zatím vztahovat :-D dobrý co
Pokud by to došlo až tak daleko, o smyslu této směrnice, která tam něco zaobalila a jak autor píše, je to nejasné, by o tomto znění rozhodoval závazně až Evropský soudní dvůr.
Ano, avšak právo evropské unie má aplikační přednost, a nepřebije ji, ani ústavní právo. Protože, to tak je v ústavě napsané. Na druhou stranu, základních práv a svobod by měla být i součástí práva EU, takže se lze odvolávat na něj. Samozřejmě za předpokladu, že pan prezident, právě tyto svobody neobětoval na oltář ochrany majetků čechů před sudentskými němci, dobře nevím, na co přesně chtěl tu vyjimku v LS.
Ono jim ani nejde moc o to odpojovani, ale jako vyborny strasak to na 90% lidi zapusobi. Uz jen to, ze to lidi donuti premyslet nad koupi predrazeneho casto zpraseneho DVD s ochranou, diky ktere se na film ani nepodiva, je pro tyhle firmy a jejich lobby vitezstvi. Buh nas ochranuj.
Jirka P (neregistrovaný) ---.172.broadband13.iol.cz
> prošel všemi kolečky legislativního procesu schvalování, a myslím že v tomto případě i ústavním soudem.
Není pravda, Ústavním Soudem neprocházejí žádné zákony. ÚS o zákonu rozhoduje pouze tehdy, je-li podána ústavní stížnost (a to ještě jen v intencích té stížnosti).
Jinak je ten argument nesmyslný: jestli je nějaký zákon nebo rozhodnutí protiústavní, je dáno jeho meritem a ne tím, kdo všechno ho viděl a schválil.
Jirka P (neregistrovaný) ---.172.broadband13.iol.cz
> ale to neznamená, že vydavateľstvá majú monopol!
Samo o sobě ne, ale to, že autor/interpret má exkluzivní smlouvu s tím vydavatelem už ano.
> To je ako tvrdiť, že Škoda má monopol na automobily, pretože nikto iný Škodu vyrábať nemôže.
Ne, to je jako tvrdit, že Škoda má monopol na škodovky. (nejsem si jistý, jestli to je pravda - jestli nejsou nějací licenční výrobci).
> Veď takto môžeš povedať, že monopol má každý výrobca,
Ne. Takhle můžeš akorát říct, že monopol má každý výrobce, jehož zákazníci (většina) se nemohou k dosažení stejného (pro ně) výsledku rozhodnout pro jiného.
Proto jsem psal "v tomto případě", neboť by bylo 100% že někdo stížnost podá (mimochodem, pojem "legislativní proces schvalování" jsem pojmul obšírněji)
V souladu s ústavou je de facto takový zákon, který neshledá v rozporu s ústavou ústavní soud. Což je věcí výkladu, jak nám dokázalo např. nacistické Německo a dokazuje nám to dokazuje současný ústavní soud který prohlásí že LS nezasahuje do státní svrchovanosti ...
No vzhledem k tomu, že kapela Black Sabbath již pěknou řádku let neexistuje a můžeš mít jen substituty Heaven a hell a Ozzyho, tak je tvůj příměr dost mimo a jen ukazuje jak se mýlíš. :-)
Zajimava otazka: Jak to jde ruku v ruce s uspesnou snahou naseho prezidenta o vylouceni listiny prav a svobod z lisabonske smlouvy? Ta pro nas platit nebude, takze ani tyto ustanoveni?
Mam taku zaujimavu otazku. Kedze to vyzera, ze sud moze byt az "ex-post", pride mi cela clankom popisovana ochrana spotrebitela na 2 veci.
a) Pokial by bol normalny sud, t.j. Sudila by sa zlodejska organizacia A s obcanom (vraj) porusujucim obsah B o pripojenie k internetu. A musi B dokazat, ze on porusil zakon. Takto funguje prezumpcia neviny.
ale
b) Pokial by bol sud ex-post. Znamenalo by to, ze B musi dokazat A nelegalne odpojenie. Tiez na zaklade prezumpcie neviny. Ale cela tarcha procesu by lezala na nevinnom obcanovi(aj ked proces ak si dobe pamtam plati prehravajuca strana).
Da sa proti b) nieco robit?
USA je USA a Európa je Európa, platia rozdielne zákony, čo je posvätené v USA nemusí byť posvätené v EU. Ale keby aj bolo, tak je to chyba legislatívy, ktorú treba zmeniť.
Tomu s tým nekonkurovaním si stavebných firiem nerozumiem, prečo by si nemali konkurovať.
Nekonečné súdy sú opäť problémov legislatívy - patentov a autorského práva. Každá firma využije všetky právne prostriedky, ktoré jej byrokrati dajú k tomu, aby konkurenciu zničili, iné chovanie nedáva zmysel.
O stavu mediálního průmyslu v USA se občas nějaký článek objeví. Sice je tam vydavatelů více, ale mají defakto kartelovou dohodu posvěcenou legislativou USA.
Podobá se tomu, co u nás panuje například ve stavebnictví. Máte sice X firem, ale ty si nekonkurují.
A ano, máme tu pak ještě stovky drobných firem, které si již vzájemně konkurují. Dáte dohromady jména alespoň tří z nich? Když už se nějaká významněji prosadí, buď je zničena soudními spory (velcí hráči mají dost peněz na nekonečné soudy), nebo je rovnou celá koupena (velcí hráči mají dost peněz na nekonečné akvizice).
Technicky vzato to monopol není. Ale dopad to má stejný.
Opäť argumentuješ voči niečomu inému než čo ja tvrdím - ja som napísal, že musíš ukázať, že neexistuje kapela, z ktorej budeš mať podobný zážitok ako z Black Sabbath. A ty mi opäť uvedieš jednu jedinú kapelu.
Takže priama otázka - Neexistuje žiadna iná kapela, ktorá ti zabezpečí zážitok porovnateľný s Black Sabbath? Trebárs Iron Maiden, Disturbed, AC/DC, Led Zeppelin, Steppenwolf, ... To len tak narýchlo čo mi napadlo z tých známejších, iste nájdeš desiatky, možno stovky ďalších.
To se mylis. Musim dokazat, ze zadna jina kapela mi neposkytne sluzbu srovnatelnou s Black Sabbath, tedy neexistuje kapela, ktera by Black Sabbath konkurovala na trhu sluzby poskytovane prave Black Sabbath. A stejne tak je to se vsemi ostatnimi kapelami apod. Vubec to nevylucuje muj zajem o sluzby poskytovane kapelou Lunetic, ovsem tyto sluzby jsou na jinem a opet monopolnim trhu, nez sluzby kapely Black Sabbath. Mozna bych to mohl priblizit prirovnanim ke sportu. Jestlize se touzim potapet, bezmotorove letani pro mne neni alternativa, tedy poskytovatele potapeni a bezmotoroveho letani si nekonkuruji (prestoze se v obou pripadech jedna o oddechove aktivity). Pokud by tedy existoval pouze jediny licencovany poskytovatel potapeni a jediny licencovany poskytovatel bezmotoroveho letani (coz je srovnatelne se situaci v nahravacim prumyslu), bude kazdy z nich mit monopol na svych ruznych trzich.
A) Aká iná firma by bola schopná realizovať podobne veľké zakázky, než Metrostav a Skanska?
B) Nie sú všetky tieto veľké zakázky najmä štátne, kde sa dá úspešne predpokladať, že výberové konanie má aj iné ciele než prosté postavenie niečoho?
C) To, že nejaké spoločnosti idú podľa ideálnej stratégie je rozumné nie? Ak by išli podľa inej než ideálnej, asi by veľmi rýchlo skončili. Kartel nie je to, že firmy samy od seba uplatňujú nejakú stratégiu. Však aj Billa, Kaufland, Tesco, Albert idú podľa veľmi podobnej stratégie, ale pochybujem, že by ich niekto označil za kartel.
D) Že sa stratégia hudobných vydavateľstiev dostala do úzkych je mi jedno, je to ich problém. Čo mi vadí ďaleko viac je úplatnosť našich volených zástupcov a to, ako zobú týmto spoločnostiam z ruky - to je skutočná tragédia.
a) libovolna, zakazku (kazdou) lze rozdelit na dostatecne mala dila. Ona ostatne napr Skanska nedisponuje !!!zadnymi!!! prostredky pro realizaci cehokoli. Skanska = cca 50 kacelarskych krys, ktere jen uzmou dobre 30% z ceny dila a za nasledne zbytek realizuji pomoci subdodavatelu.
A tých 30% za úspešné zorganizovanie niekoľkých (možno desiatok) subdodávateľov ti príde veľa? Sami od seba sa asi subdodávatelia k práci nerozhýbu, však každá jedna stavba/stavebná partia má svojho predáka, ktorý dohliada na ostatných, či robia svoju prácu poriadne, či dodržiavajú termíny atď. Že to Skanska robí vo veľkom ešte neznamená, že to je niečo zlé.
Nie je mi jasné, ako by mohla nedisponovať žiadnymi prostriedkami - minimálne musí mať financie a tzn. know-how.
Nehovoriac o tom, že ak má Skanska 50 zamestnancov (netuším, či je to pravda), tak je to vcelku malá firmička.
Ale no tak, to je ako tvrdiť, že máš monopol na svoju vlastnú pracovnú silu, pretože nikto iný nemôže použiť tvoje telo na prácu. To je samozrejme pravda, ale dotiahnuté ad absurdum a hlavne sa to zmeniť nedá. Vždy je ale možné najať niekoho iného, kto vykoná podobnú prácu s podobným výsledkom. Takže nemôžeš tvrdiť, že na pracovnom trhu vládne monopol. Rovnako v hudbe, môžeš si kúpiť cd od inej kapely, od iného vydavateľstva, ktoré rovnako alebo podobne ukojí tvoju chuť na hudbu.
Nevím koho by tady v Čr chtěli odpojovat a za co.U nás se platí autorské poplatky z každého prázdného média a tvrdí se ,že stahování hudby a filmů pro vlastní potřebu není trestné.Pouze sdílení obsahu.Pokud by tedy tento zákon prošel i u nás(jak už se těšil šéf BSA) a znemožnilo se stahování ,měly by se tyto poplatky zrušit,protože pak by totiž šlo o neodůvodněné obohacování autorských svazů.Myslím si,že by na tom prodělaly,protože takhle mají alespoň něco(a jsou to nemalé částky),zatímco zákazem stahování se stejně prodej předražené nekvalitní hudby a filmů nezvedne.Kdo nechce,stejně si to nekoupí.Naopak,jak ukazují průzkumy v zahraničí,nejvíce kupují originály ti,kdo si to předtím stáhli na netu....
Nepodsúvaj mi niečo, čo som nepovedal. Konkurenciou k Bachovi v podaní Pavarottiho (aj keď mám pocit, že Bach toho príliš veľa nenaspieval a že Pavarotti nie je nejak extra kvalifikovaný na hru na klavíri ;-)) nie je ožran z hospody, ale iný autor klasiky v podaní niekoho iného. Že je to jedinečné to súhlasím, však som to aj napísal, ale to neznamená, že vydavateľstvá majú monopol! To je ako tvrdiť, že Škoda má monopol na automobily, pretože nikto iný Škodu vyrábať nemôže.
Veď takto môžeš povedať, že monopol má každý výrobca, čo by bola zjavne zbytočná definícia.
Koho si pustis Black Sabbath, Black Sabbath revival, nebo si hodis korunou? Ja Black Sabbath (a domnivam se ze nejsem minoritni, ostatne ukazuje to navstevnost "originalnich" a revival skupin), jestli ty si klidne hodis korunou a nevidis v tom rozdil, pak opravdu tvoris (dle meho minoritni az miniaturni, ktereho se ovsem tato debata az tak netyka) trh s nahravkami. Ovsem my ostatni (resp. dle meho drtiva vetsina spolecnosti) jej netvorime, vuci nam jsou trhy s ruznymi nahravkami oddelene a individualne monopolni.
Smesujes hrusky s jabkama. Mluvit o trhu se skodovkami nema smysl, nebot skodovky figuruji na trhu automobilu, protoze zakznici vnimaji auta ruznych vyrobcu jako substituty. Trh s nahravkami nelze povazovat za jeden trh, nebot zakaznici nevnimaji ruzne skladby/ruzne interprety jako vzajemne nahraditelne. Tedy ma kazda nahravaci spolecnost monopol na trhu nahravek, na nez vlastni copyright. Naproti tomu trh s interprety neni monopolni, nebot nahravaci spolecnosti (zakaznici interpretu) je vnimaji jako nahraditelne (je jim v zasade jedno, jestli to nazpiva Petr, nebo Pavel). Podobne trh s nosici (napr. CDcky apod.) neni monopolni, nebot ruzne obchody prodavaji stejne zbozi (zcela totozne nahravky), tedy zakznikum je jedno, kde CD koupi.
V Čechách to je u stavebních společností jednoduché. Máte Skanska a Metrostav. Ty spolu perfektně spolupracují a rozdělí si všechny velké zakázky. Obě si při výběrových řízeních dělají "konkurenci" a mají velice dobře rozdělené kdo z nich vyhraje. Proč by se měli ničit?
Co se hudebních společností týče, řekl vyprofilovalo se několik velkých společností. Tento vývoj byl přirozený. Tyto společnosti jeli ideální strategii, všechny stejnou (proto ta obvinění z kartelu). Nicméně ta strategie se dostala do úzkých a nikdo neví jak to řešit.
Mimochodem, zajímalo by mě jak Karel B přišel na kartelovou dohodu posvěcenou vládou USA.
Sú dve možnosti:
A) Nerozumieš čo píšem (resp. som to nenapísal dostatočne zrozumieteľne)
B) Zámerne píšeš niečo iné než čo ja tvrdím
Ako protiargument k mojej "teórii" by si musel dokázať, že neexistuje žiadna iná kapela okrem Black Sabbath, ktorú si ochotný počúvať. Ukázať, že existuje kapela, ktorú nepočúvaš nedokazuje vôbec nič.
Môže mať "monopol" na jedného konkrétneho umelca, ale to neznamená, že celý trh je monopolný!
Ak sa predajca automobilov Škoda zaviaže, že nebude predávať aj Nissany, tak má tiež exkluzívnu zmluvu, ale asi nebudeš tvrdiť, že automobilový trh je monopolizovaný.
Ak sa zamestnanec MS zaviaže, že nebude pracovať pre Sun, IBM atď, tak má tiež exkluzívnu zmluvu, ale asi nebudeš tvrdiť, že trh so SW/HW je monopolizovaný.
Trh s hudbou by bol monpolizovaný vtedy, keby existovalo jedno jediné vydavateľstvo, ktoré by malo exkluzívne zmluvy úplne so všetkými spevákmi a žiadne iné vydavateľstvo by nemohlo vzniknúť. A to pravda nie je.
No napríklad mne je úplne jedno kto nejakú pesničku spieva, ide mi iba o to, či sa mi páči alebo nie. Pre mňa je ktokoľvek nahraditeľný kýmkoľvek iným, bohate stačí, aby vyprodukoval dobrú pesničku. Dovolím si tvrdiť, že existuje úplne minimum ľudí, ktorí vyžadujú jedného konkrétneho speváka a nikoho iného.
"Tedy ma kazda nahravaci spolecnost monopol na trhu nahravek, na nez vlastni copyright." - No s tým súhlasím, ale to je ako povedať, že Microsoft má monopol na Windows, ale to neznamená, že má monopol na trhu operačných systémov. Ľuďom je jedno, či majú Windows, Linux, Solaris, Symbian, Chrome OS, MacOS, hlavne že tam urobia to, čo potrebujú - napísať dokument, odoslať email, hrať hry atď. Rovnako hudba - ľudia chcú proste počúvať dobrú hudbu, kto ich naspieva, nahrá, vydá, distribuuje, je im úplne ukradnuté.
U2 a Bob Dylan jsou dva ruzne statky. Dokonce i dve ruzna alba U2 jsou dva ruzne statky. Konkurovat se tedy mohou vyhradne dva vydavatele stejneho alba stejne kapely. Coz dle autorskeho prava neni mozne, tedy vsichni vydavatele hudby maji monopol na hudbu, kterou vydavaji. Totez u filmu, knih apod. Je to velmi zretelne, pokud se podivate napriklad na prodejny CD, kina apod. Ty si totiz skutecne konkuruji. Samotna vydavatelstvi nikoliv.
Ondrej SanTiago Zajicek (neregistrovaný) ---.kolej.mff.cuni.cz
Myslim, ze okolo teto prijimane legislativy panuje docela dost dezinformaci.
V prve rade si je treba uvedomit, co dany dodatek (i v soucasne podobe) znamena - znamena omezeni prava clenskych statu schvalit takovy zakon, ktery by zavedl libovolne odpojovani bez soudu.
Stavajici stav (pred schvalenim telekomunikacniho balicku) je takovy, ze dana oblast neni regulovana ze strany EU a tedy clenske staty mohou zavadet odpojovani bez omezeni ze strany EU.
Pokud vim, tak zadna verze (ani ta navrhovana Radou EU jako reakce na dodatek 138, ktera sla do druheho projednavani v EP) telekomunikacniho balicku nerikala, ze staty takove odpojovani zavedou. Pouze takovou moznost pripoustela.
EP by mohl odmitnout cely telekomunikacni balicek, ale pak by clenske staty mohly (jako muzou doted) zavest libovolne odpojovani bez soudu. Pokud bude telekomunikacni balicek schvalen v kompromisni dohodnute podobe, pak to take omezi moznost clenskych statu libovolne odpojovat bez soudu (i kdyz mene, nez jak by to omezil puvodni navrh dodatku 138). Z tohoto pohledu jde evidentne o uspech EP a je jasne, proc zastupci EP jsou radi, ze dosahli takoveho kompromisu.
Jestli je pro tebe stejne poslouchat Mozarta, nebo Bacha v provedeni Luciana Pavarottiho, nebo vriskala z mistni hospody, pak pro tebe konkurence mezi vydavatelstvimi existuje. Ovsem troufam si rict, ze to pro vetsinu posluchacu neplati (nezavisle na zanru). Pro mne osobne je kazda skladba/pisnicka jedinecna i ve svem provedeni (totez u filmu) a zadna zastupna proste neni. Ostatne jako jedinecny vysledek tvurci cinnosti autora je autorske dilo take definovano. Tedy autorsky zakon jasne rika, ze kazde autorske dilo je jedinecnym statkem a tedy vedome definuje monopol na obchod s nim.