Hlavní navigace

Názory k článku V Česku meziročně stoupl počet uživatelů IPv6 o více než 100 tisíc

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 10. 2013 8:45

  M. (neregistrovaný) 2a01:8c00:ff22:----:----:----:----:----

  Otázka levného koncového routeru se zdá být dneska už dořešena. Krabička Mikrotik RB951 za 800 Kč nebo v provdení s gigo porty za 1.500 Kč se dá už akceptovat a příslušný RouterOS do ní ve verzi 6.5 už asi splňuje minimum toho, abych měl odvahu to dát k zákošovi jako domácí router (ještě Mikrotiky dokopad k přidávání položky platnosti dat v odpovědi bezestavového DHCPv6). Už se dá použít i na IPv6 only síti se zajištěnou plnou autokonfigurací krabičky sebe a i koncových komplů. S tím měli do teď problém pro nepodporu aspoň bezestavového DHCPv6 pro konfiguraci IPv6 adres DNS serverů na klientech. Také IPv6 firewall s malým přimhouřením je už v ROS6.x OK. Fajn.
  Samozřejmě jde šáhnout i po dalších levnějšíh, po přeflashování na DD/Open-WRT budu mít IPv6 podporu u koncáka za míň peněz a víc práce.

  Popojdmě dále do sítě ISP - ty tuny menších jeodu obvkyle na platformě Mikrotik. Ta IPv6 umí dneska docela obstojně a udělat si vnitřní přenosovou síť na IPv6 je fajn a mnohem méně práce než s IPv4, ale je tam obrovské ALE toho posledního spojovacího spoje síť ISP a koncový router zákazníka. Zde má Mikrotik obrovsou díru a nedodělky, které brání opravdu nasazování ve velkém. Ať již použivám spojovací článek PPPoE, tak nyní není mechanismus pro konfiguraci IPv6 přídělů přes RADIUS (musím ručně defuinovat na posledním rotueru pooly a adresy v nich, z RADIUSe pak jen milostivě přijde info o tom, který předefinovaný pool má který zákoš dostat). Úplně stejně na tom je DHCPv6-PD, oboje musím data o přídělech mlátit ko kncového spojovacího routeru, a to je opruz.

  Řada ISPíků používá nějaký nástroj na hormadné konfiguravání sítě, obvykle slátanina PHP webu s MySQL databází, občas RADIUS a i LDAP serverem a něčm, co to do těch krabiček konfiguruje. U těchto nástorjů je IPv6 také pasé (neblbněte, máme na starosti větší průsery, než doplňovat IPv6 podporu, to nikdo nechce). Takže zbývají nadšenci, co to celé na těch koncích konfigurují ručně, což se ve velkém moc nedá...
  Takže mohu říci, že velké část těchto ISPíků v tom WiFi segmentu IPv6 má. Ale třeba končí na hlavní bráně, kde ho drží v BGP (ti větší, co dospěli do stádia vlastní AS) nebo staitkcé routě někam na tne svůj jedne server. Dál vede do pár míst pro test, ale hromadně k zákošum se nekoná, protože čekají/netuší, jak to půjde rozumně dělat...

  Dalš bod je, že řada z nich nechce utrácet za peníze za členství v RIPE, takže nedosáhnout na příděl /32 bloku IPv6, dostanou tak jeden blok /48 od svého data carriera a když chtějí víc, tak je pošle k šípku, ať vlezou do RIPE a tam nafasují /32, ale to už stojí nějaké tísícovko EURo ročně za členství, které nechtějí dát. Takže koncák se nemůže tešit na moc velké příděly, aby jim zylo na všechny.
  Pak je ještě část těch polopokrokových, co si typicky koupí svůj vlastní příděl PI adres /48, a to je pak oči pro pláč, až zjisít, že zákoši s těmito adresami se na hodně míst nedostanou.

  S IPv4 adresama problém nemají, protože většinou žádné nemají užod počátku podnikání. Dělají NAT od počátku svého byznysu a nejeden z nich vlastní jen jednu veřejnou IPv4 adresu, která je konec spojovačky k jejich síti. :-) Jkao malinkaté plus je nutno uvést, že si aspoň někteří všimli, že když jedou síť na bázi CGN, že by měli v síti pro zákoše používat blok 100.64.0.0/10 a ne klasické RFC1918 adresy...

  Takže dané číslá o růstu je v tomto případě považovatlené z aúspěch. I když hodně padají na strategii O2, že poslendí trok dává IPv6 na ADSLko, čímž to zvedá v běžném koncovém segmentu.

 • 31. 10. 2013 8:49

  Jirka (neregistrovaný) ---.nti.ip6.tul.cz

  Zapni si kontrolu pravopisu! ... Zkušenosti máš zajímavé, ale číst to je utrpení.

 • 29. 10. 2013 17:22

  Michal Kolesa

  a jak můžu jako zákazník na providera zapůsobit aby nás ostatní připojil na IP v6 ?

  Kdo mě chce chytat za slovo, tak hlavní vedoucí providera je kus chlapa, takže fyzicky to nepůjde, to by mě záchranka odvážela po kouskách a pak by mě museli na operačním sále sešívat dohromady :-D :-D :-D

 • 29. 10. 2013 21:05

  Karel (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Na providera se nejlepe zapusobi takovymi temi papirky, kterym se rika penize. Takze pokud si nachystate nejakych par tisic tak to jiste nebude problem.

 • 30. 10. 2013 8:08

  Karel (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Jen takova drobnost. Jak providerovi pomuze IPv6 v pripade, ze uz nema verejne IPv4 adresy?

 • 30. 10. 2013 8:05

  Adam (neregistrovaný) ---.starnet.cz

  A proč by provider něco takového dělal? Dokud bude ipv6 vypadat fajn jen na papíře, tak je to pro každého proviera jen vopruz, který se mu nevrátí (má to smysl pouze v případě, že zkrátka už veřejné ip adresy nemá).
  Ale co se týče podpory "levného" hardware, tak nula (takže nezbývá, než něco jako OpenWRT). Pokud nemá ISP topologii podobnou O2, tedy z routeru tunel až do krabičky před jeho počítač, tak má taky pořádný problém. A o jakékoliv snaze ipv6 zabezpečit si taky bez firewallování můžeme nechat jen zdát, takže kde je přesně ten motor, který by měl ISP motivovat, to skutečně nevidím.
  Tak jen doufám, že mě za tento příspěvek nepřitlučete na zeď :-)