Hlavní navigace

V neděli se česká fotbalová liga poprvé ve své historii dočká videorozhodčího

29. 11. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Karel Choc
Stanice O2 TV Sport se stala hlavním technickým partnerem celého projektu videorozhodčích tuzemské HET ligy.

V nedělním fotbalovém utkání 16. kola HET ligy mezi pražskou Spartou a Mladou Boleslaví bude poprvé v české nejvyšší soutěži využit tzv. videorozhodčí v online režimu. Na projektu se podílí stanice O2 TV Sport a v ostrém provozu tak videorozhodčí usedne do přenosového vozu O2, kde bude mít k dispozici rovněž všechny kamerové záběry přímého přenosu.

PSALI JSME: Na nedělní pražské derby nasadilo O2 TV poprvé v české lize patnáct kamer

Již při našem vstupu do českého fotbalu jsme jasně deklarovali, že chceme zvýšit kredit celé ligy, že se zasadíme o větší důvěryhodnost. I proto jsme byli u projektu videorozhodčích od samého počátku, podíleli jsme se už na testování offline režimu během jarní části loňského ročníku. Osobně mám radost, že naše spolupráce s LFA nyní pokračuje i v ostrém provozu a jsme součástí tohoto historického milníku, uvedl Marek Kindernay, výkonný ředitel stanice O2 TV Sport.

Na základě dohody s LFA poskytne společnost O2 svůj přenosový vůz, který jako jediný na českém trhu nabízí optimální technické podmínky pro práci videorozhodčích. Jedná se například o separátní klimatizované pracoviště, které navíc musí být nepřetržitě monitorováno kamerou. Celý záznam se pak posílá k vyhodnocení na univerzitu do belgické Lovaně. Tam se zkoumají reakce či chování videorozhodčího u monitorů a celkový dopad videa na hru. Samozřejmě se nahrává i kompletní komunikace mezi videoasistentem a hlavním rozhodčím, poodkryl další zajímavosti Marek Kindernay.

Videozáznam se může podle protokolu využít během zápasu pouze ve čtyřech přesně daných případech. Dosažení branky a vše, co tomu předchází. Pak je to rozhodnutí o pokutových kopech, dále udělení červených karet, které jsou udělené rovnou na hrací ploše. Poslední je chybná identifikace, pokud by se třeba rozhodčí spletl při udělení osobního trestu, vysvětluje videorozhodčí Roman Hrubeš, který bude mít v neděli při sledování zápasu AC Sparta Praha – FK Mladá Boleslav k dispozici celkem jedenáct kamer.

Asistent u videa však není pouze pasivním pozorovatelem, na základě dostupných záběrů smí v komunikaci s hlavním sudím vyvíjet aktivní iniciativu. Ta by se měla týkat pouze těch případů a situací, které jsou dány zmíněným protokolem. Video asistent má pouze doporučující hlas, konečný verdikt bude nadále v plné kompetenci hlavního rozhodčího.

KL24


Autor: O2

Mezníky ve vývoji videorozhodčích (klikněte pro zvětšení).

Česká HET liga se v neděli 3. prosince zařadí třeba vedle německé bundesligy či italské Serie A, kde se již projekt videorozhodčích rozběhl. V českém prostředí se video v online režimu vůbec poprvé využilo v utkání juniorské ligy mezi Spartou a Jabloncem. Významnějším testem tak bylo juniorské derby pražských „S“, kdy vůbec poprvé v historii došlo na základě konzultace s videorozhodčím Romanem Hrubešem a zhlédnutím inkriminovaných záběrů sudím Pavlem Orlem k odvolání penalty.

Ostrou premiéru videorozhodčích mohou diváci sledovat v neděli od 18 hodin v přímém přenosu na stanicích O2 TV Sport, O2 TV Fotbal a O2 TV Free.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).