Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Valutomat spustil první tuzemskou P2P směnárnu od Ivan Nový - která by bez poplatku zajistila výměnu za kurz,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 31. 1. 2015 9:39

  Ivan Nový (neregistrovaný) 85.135.69.---

  která by bez poplatku zajistila výměnu za kurz, u něhož by firma garantovala, že se celý rok nezmění a vůbec by nevadilo, kdyby byl o 10% vyšší než nejvyšší dosažený kurz v tomto období :-) Toto odpovídá české mentalitě, nikoliv Valutomat.

 • 31. 1. 2015 9:41

  Ivan Nový (neregistrovaný) 85.135.69.---

  A inzerovat by se to mohlo takto, u nás nezáleží kdy si vyměníte, kurz je stále stejný, u nás máte eura už dnes :-)))

 • 31. 1. 2015 12:00

  Ostap Bender

  Promiňte, ale mám dojem, že jste ten článek nečetl. Už třeba váš názor, že Češi jsou ovce, které se rády nechají stříhat (a co Poláci, od nichž tahle idea přišla, to jsou taky ovce?), je v tomto případě obecné plácnutí.
  Chci-li vydělávat na změně měnových kurzů, půjdu si zaspekulovat na burzu (s hedgingem). Potřebuji-li okamžitě prostředky v cizí měně, podívám se, za co je nabízejí směnárny, nebo jestli se to vyplatí přes nějaký valutomat, protože v jeho transakcích jsou zapojeny banky se svými účty, které si taky něco naúčtují.
  Jak už tu bylo uvedeno, ty devizové účty jsou dost omezující podmínka. Valutomat zná zatím jen čtyři cizí měny (EUR, USD, GBP a PLN), např. na CHF a HRK si (asi) netroufá. Abych měl tolik devizových účtů mi připadá poněkud zcestné.
  Zajímavý by mohl být systém, který by zájemcům zprostředkovával směnu i takových měn, které směnárny nevedou vůbec a banky je berou jen k nezávaznému inkasu. A ještě zajímavější by byl systém, který by dokázal zařídit přímou směnu jedné cizí měny za druhou. To zatím žádná banka ani směnárna nedělá, protože by přicházela o kurzové rozdíly "nákup - prodej".

 • 31. 1. 2015 19:04

  Ivan Nový (neregistrovaný) 85.135.69.---

  No ale v Polsku je situace jiná, tam má každý spoustu valut fyzicky doma, od příbuzných co pracují v zahraničí. To u zápecnických Čechů v takové míře není. A účty vedené v cizích měnách mají Poláci taky v mnohem větší míře než u nás, spousta lidí tam taky splácí úvěry v cizích měnách. No a to vytváří trh pro tento typ služby, výměny valut mezi lidmi bez prostředníků. Příklad mám úvěr ve švýcarských francích, potřebuji na splátku 400 franků, na internetu koupím ty franky od někoho, kdo je dostal od příbuzného, který pracuje ve Švýcarsku, a nechám si je rovnou poslat na frankový účet. Takže k žádné bankovní výměně měny nedochází. Na území Polska se používá běžně mnoho měn, nejen měna oficiální. U nás samozřejmě takový stav nemůže nikdy nastat, protože Čech vždy volí jistotu, raději se nechá ostříhat jako ovce doma, než by zkusil něco někde jinde. Mimochodem, a víte, že to mladí Poláci na nás obdivují? Z toho vidíte, že Evropa stojí před velkým průšvihem.

 • 31. 1. 2015 9:36

  Ivan Nový (neregistrovaný) 85.135.69.---

  to znamená, že neumí využívat příležitostí, které se v čase mění, jako kurzy. Češi si rádi připlatí za pohodlí, neuvažovat s rizikem. Chtějí jistotu, i když na ni tratí. A Valutomat je pravým opakem tohoto. Češi jsou ovce, které se rády nechají ostříhat.