Hlavní navigace

Ve sporu Lékaři vs. ZnamyLekar.prozměnu vítězí lékaři, ÚOOÚ nařídil "odstranění" osobních údajů

25. 1. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

„Společnost poskytující webhosting neprodleně podnikla příslušné kroky a potvrdila  písemně dne 27. prosince 2011 Úřadu jejich odstranění,“  uvádí se v prohlášení Úřadu na ochranu osobních údajů (PDF). Z vyjádření není jasné, zda záznamy dvou lékařů musel odstranit provozovatel ZnamyLekar.cz nebo jestli se stěžovatelé vydali vůči ZnamyLekar.cz oklikou a využili k tomu možnost tlačit na poskytovatele webhostingových služeb (Zákon č. 480/2004 Sb. v § 5).

Společnost poskytující webhosting neprodleně podnikla příslušné kroky a potvrdila  písemně dne 27. prosince 2011 Úřadu jejich odstranění,“  uvádí se v prohlášení Úřadu na ochranu osobních údajů (PDF). Z vyjádření není jasné, zda záznamy dvou lékařů musel odstranit provozovatel ZnamyLekar.cz nebo jestli se stěžovatelé vydali vůči ZnamyLekar.cz oklikou a využili k tomu možnost tlačit na poskytovatele webhostingových služeb (Zákon č. 480/2004 Sb. v § 5).

Podle části vyjádření ÚOOÚ to ale opravdu vypadá na tento vývoj v řešení několikaletého sporu lékařů proti www.znamylekar.cz (viz následující odstavec). U tohoto sporu je vhodné připomenout, že má počátky už někdy v roce 2009 (viz Lékaři se brání pomluvám na webu. Marně) a

ebf - tip do článku - debata

Úřad v rámci předmětného šetření zjistil konkrétní společnost, která je pro výše uvedenou  doménu poskytovatelem webhostingu, tedy společnost, která je ve smyslu zákona  č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti, v platném znění (dále jen „zákon  480/2004 Sb.“) poskytovatelem služby informační společnosti a za tuto činnost plně zodpovídá

Celé je to zvláštní i v tom, že v roce 2009 (viz článek z tohoto roku) padlo rozhodnutí: „Podle Úřadu na ochranu osobních údajů je web, kam může kdokoliv psát anonymně na doktory hodnocení, zcela v pořádku. “. Máme o necelé tři roky později a náhle to v pořádku není. V roce 2009 navíc lékaři podali několik žalob i stížnosti, ale všechny byly soudy i úřady zamítnuty.

V podobných sporech v USA je běžné, že spor není řešen s tím kdo informace na Internetu umístil, ale místo toho je využita možnost hnát k zodpovědnosti toho, kdo umožňuje aby informace na Internetu byly umístěny, tedy hostingové společnosti. 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).