Hlavní navigace

Veletrh CES 2017: OLED bez reproduktorů a překvapení jménem QLED

6. 1. 2017
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: Sony
UVNITŘ FOTOGALERIE – Veletrh spotřební elektroniky je už v Las Vegas v plném proudu. Pojďme se podívat, co pro nás přichystal u televizorů. Ale nejen u nich.

Chuťovkou je vznášející se reproduktor od LG nebo také prohnutý monitor Acer s filmovým poměrem stran 21:9. A také 4K projektor Sony, který při vzdálenosti pouhých 16 cm od stěny vytvoří obraz o úhlopříčce 254 cm.

Nezahálel ani Panasonic a uvedl další televizor s obrazovkou OLED. Stejně jako na podzim 2015 i nyní jde o jediný model s úhlopříčkou 165 cm (65") a chystá se s ním opět i na certifikaci THX. LG si namísto THX zvolilo za partnera Technicolor, a dokonce byl s použitím tohoto jména vytvořen i speciální přednastavený obrazový režim některého z jeho nových televizorů.

Projektor Sony VPL-VZ1000ES (4K) fungující už ze vzdálenosti 16 cm.
Autor: Sony

Projektor Sony VPL-VZ1000ES (4K) fungující už ze vzdálenosti 16 cm.

Sony přichází s bezrámovou OLED, která prý má přímo do obrazovky zabudované zvukové pole. Co rozhodně nemá, je klasický podstavec a disponuje jen jakousi opěrkou, takže vypadá jako zvětšený konvertibilní notebook v režimu „A“, nebo chcete-li v režimu „stanu“.

Pro Samsung představuje technologie OLED zjevný problém, ať už se na to díváme z které chceme strany. Na CES 2017 uvedl LCD televizory s technologií QLED s ohlašovaným pokrytím 100 % barevného prostoru. Zřejmě půjde o nástupce v roce 2015 vynikající řady Samsung SUHD, o které jsme loňský rok příliš neslyšeli.

ČTĚTE TAKÉ: V Las Vegas začala světová elektronická událost číslo 1, veletrh CES 2017

NAPSALI JSME: LG Signature OLED aneb LG OLED65G6V aneb První pohled na zázrak

První pohled na LG Signature OLED65E6

LG: nové OLED a spolupráce s Technicolorem

Třetí generace Super UHD (LCD SUHD) televizorů LG byla představena v podobě modelů SJ8000, SJ8500 a SJ9500 s unikátními stojany a v ultra, ultratenké podobě. SJ9500 s úhlopříčkou 140 cm (55") tak má v nejtenčím místě necelých sedm milimetrů. Všechny podporují HDR (High Dynamic Range – vysoký dynamický rozsah), včetně HDR10 nebo HLG (Hybrid Log Gamma) a také komplexnější Dolby Vision. Zabudováno je i softwarové vylepšení HDR Effect pro obsah bez HDR.

Díky spolupráci se společností Technicolor byl také připraven speciální obrazový režim nazvaný Technicolor Expert Mode. Uvedena byla rovněž nová verze operačního systému WebOS 3.5, která má být rychlejší a má mít i jednodušší ovládání. Vylepšen byl už tak vynikající dálkový ovladač Magic Remote. Zabudováno má navíc nové tlačítko Magic Link, které vyhledá oblíbený obsah a informace o hercích a postavách ve sledovaném filmu či seriálu. Funkce Magic Zoom zase přiblíží nebo nahraje jakoukoli scénu pro pozdější detailní prohlédnutí, a to by mohlo být hodně zajímavé. Televizory lze také propojit s mobilním telefonem či počítačem pro sledování 360° VR obsahu (virtuální realita).

Do Las Vegas přivezlo LG také pět nových televizorů s obrazovkami OLED. Tři z nejvyšší řady LG Signature (55E7, 65E7, 65G7, 77G7, 65W7 a 77W7) a další dva patřící do řad B7 (55B7 a 65B7) a C7 (55C7 a 65C7).

Signature OLED W, která na veletrhu získala cenu Best of Innovation Award, pracuje s novým designem Picture-on-Wall, v případě řad E6 a G7 jde o Picture-on-Glass, který využívaly i televizory z roku 2016, například LG OLED65G6V.

Obrazovky OLED mají v nejtenčím místě pod 3 mm, pokud chcete Signature OLED W přimontovat na zeď, musíte použít nový magnetický držák.

I u OLED byla využita spolupráce se společností Technicolor, z HDR je podporováno HDR10, HLG a také komplexnější Dolby Vision. Televizory jsou rovněž připraveny na podporu budoucího systému Advanced HDR od Technicoloru.

Co se týče HDR filmů a seriálů, LG očekává, že více než stovka hodin originálního obsahu, který bude poplatný Dolby Vision a zvukovému systému Dolby Atmos, bude dostupná v průběhu roku 2017 po celém světě. Další obsah má být zajištěn ve spolupráci s VoD službami Amazon, Netflix či Vudu.

NAPSALI JSME: Panasonic TX-65CZ950: Viděl jsem budoucnost aneb první OLED s certifikací THX

Panasonic: sice další OLED, ale opět pouze jedna

A dodat by se také mělo – opět rozměrná. Panasonic totiž vystavuje EZ1000 s úhlopříčkou 165 cm (65"), která má být na evropských trzích ke koupi od června 2017. Oproti předchozí TX-65CZ950 uvedené už v září 2015, která má stejnou úhlopříčku, používá OLED obrazovku se zvýšeným jasem (udáván je asi dvojnásobek) a audiosystém laděný specialisty značky Technics o výkonu 80 wattů zabudovaný do stojanu. V něm se nachází čtrnáct reproduktorů (osm basových, čtyři středové a dva výškové) a k tomu ještě pasivní membrána na posílení basů.

Panasonic TX-65EZ1000 by také měl pokrývat – citujeme – „téměř kompletní barevný prostor DCI“ (míra udána nebyla). Novinkou bude i nastavitelné tlačítko My App, přepracovaná aplikace Media Player dovolující přehrávat obsah v rozlišení 4K s HDR10 či nastupujícím HLG (Hybrid Log Gamma).

Vylepšena prý byla i černá, a pokud opět zacitujeme z tiskové zprávy, „nesetkáme se tu ani s fialovým nádechem, typickým pro běžné OLED displeje v jasném světle“.

Televizor bude rovněž podporovat streamování Ultra HD (4K) s HDR ze služeb Netflix, Amazon a YouTube. Výrobce rovněž oznámil, že usiluje o certifikáty THX (ten má i Panasonic TX-65CZ950), Ultra HD Premium, který uděluje Ultra HD Alliance, Control4 a Crestron.

Zda televizor podporuje systém Dolby Vision a zda používá operační systém Firefox, tisková zpráva nehovoří a pouze zmiňuje „nově vyvinutý operační systém“.

Vedle TX-65EZ1000 byly představeny i tři nové Blu-ray přehrávače pro 4K – DMP-UB300, DMP-UB310 a DMP-UB400. Pracují s novým obrazovým procesorem a nejvyšší model je vybaven dvěma výstupy HDMI, resp. odděleným přenosem obrazu a zvuku. Všechny pak zvládají audioformáty WAV, FLAC, ALAC i DSD a jsou také kompatibilní s internetovými videopůjčovnami (VoD) s podporou rozlišení 4K.

NAPSALI JSME: Samsung i v roce 2016 získal pro své 4K televizory certifikaci od DE i CTA

Samsung do OLED stále nejde. Uvedl QLED

QLED od Samsungu (LCD) jsou nejspíše prvními televizory na světě, které díky přepracované technologii Quantum Dot dokáží reprodukovat všechny barvy, tedy 100 % barevného prostoru DCI-P3. Podle tiskové zprávy by tak měly být barevné rozdíly viditelné i při nejvyšším stupni jasu. Ten Samsung u QLED udává mezi 1500 a 2000 cd/m2.

Technologie QLED bude k dispozici ve třech řadách televizorů – Q7, Q8 a Q9. Úhlopříčky a další parametry zatím nebyly oznámeny.

Výrobce na CES 2017 také představil některé designové vychytávky. Jako například jediný „neviditelný“ kabel, jehož prostřednictvím lze k TV připojit veškerá periferní zařízení, a také novou montážní sadu, s níž má být instalace na zeď velice rychlá. Těm, kteří televizor na stěnu připevňovat nechtějí, nabízí Samsung dva nové stojany, které vidíte ve fotogalerii u QLED. Jeden je klasický a jmenuje se Gravity, druhý podlahový (Studio) a připomíná malířský stojan.

Vedle televizorů byly představeny i dvě nové služby: Sports, která ukazuje individuálně nastavitelný přehled oblíbených sportovních klubů a jejich zápasů, a Music, která mimo jiné dokáže rozpoznat, které písně se právě živě hrají v televizních pořadech.

NAPSALI JSME: Sony KD-55XD8005: rychlý televizor s Androidem a s řadou unikátních funkcí

Sony: OLED televizor zcela bez podstavce a se zvukovým polem

Sony KD-65A1 je prvním televizorem na světě, který má k přenosu zvuku využívat samotného displeje. Výrobce podle svých vlastních slov využil výhod struktury OLED, která je bez podsvícení, a vyvinul novou technologii akustického povrchu (Acoustic Surface) umožňující, aby zvuk vycházel přímo z displeje.

Koncepce jednak odstraňuje konvenční reproduktory, jednak dovoluje navrhnout televizor bez tradičního podstavce (reproduktory dnešních TV vyzařují směrem do něj), což můžete vidět ve fotogalerii.

Televizory Sony OLED řady A1 (KD-55A1, KD-65A1 a KD-77A1), které jsou vybaveny operačním systémem Android TV, se mají prodávat s úhlopříčkami 55, 65 a 77 palců (140, 165 a 196 cm) a podporují systém Dolby Vision.

Výrobce taktéž oznámil, že s technologií HDR bude mít v roce 2017 nejen televizory s rozlišením Ultra HD (4K), ale také další tři řady s rozlišením Full HD.

Acer Predator Z301CT s prohnutou obrazovkou 21:9.
Autor: Acer

Acer Predator Z301CT s prohnutou obrazovkou 21:9.

Různé: monitor 21:9, 2TB „flaska“ i levitující audio

Pokud si vzpomínáte na televizory Philips s filmovým poměrem stran 21:9, tak na světě je už i další monitor v tomto stylu. Je určen pro hry, je zakřivený a také čerstvě oceněný CES 2017 Best of Innovations. Vyrábět se bude v úhlopříčce 64 cm (25") a 69 cm (27") a rozlišení je na šířku vždy o něco vyšší než Full HD – 2560 × 1080 bodů. Acer Predator Z301CT má být ke koupi od února za 24 990 Kč, resp. na Slovensku za 919 €.

USB flash pameť Kingston DataTraveler Ultimate GT 2GB.
Autor: Kingston

USB flash paměť Kingston DataTraveler Ultimate GT 2TB.

Mezi oznámenými novinkami najdete i extra velký flash disk od Kingstonu. Její DataTraveler Ultimate Generation Terabyte (GT) nabízí až 2 TB prostoru a rozhraní USB 3.1 Gen 1 (USB 3.0). Vejde se na něj například až 70 hodin videa v rozlišení 4K.

LG UP970 - 4K Blu-Ray Player.
Autor: LG

LG UP970 – 4K Blu-Ray Player.

LG rovněž uvedlo první Ultra HD (4K) Blu-ray přehrávač UP970, který podporuje technologii Dolby Vision s HDR. Vybaven je oddělenými HDMI pro obraz a zvuk, zvládá 10bitové barvy a celou řadou zvukových formátů, včetně Dolby True HD, Dolby Atmos a DTS-HD Master Audio. Dolby Vision má být k dispozici prostřednictvím aktualizace softwaru plánované na konec roku 2017.

Magneticky nadnášený LG PJ7 Levitating Portable Speaker.
Autor: LG

Magneticky nadnášený LG PJ7 Levitating Portable Speaker.

LG PJ7 „Levitating Portable Speaker“ vyniká futuristickým designem inspirovaným tvarem a vzhledem turbíny. Doslova se nadnáší nad stanicí, v níž je umístěn silný elektromagnet, zvuk zajišťují všesměrový (360°) reproduktor a zesilovač umístěný v základně.

KL22 hlasovani

Reproduktor na jedno nabití vydrží až 10 hodin, přičemž při vybití baterie se automaticky snese na základnu, pokračuje v přehrávání a dobíjí se. Díky splnění standardu IPX7 je možné ho používat kdekoli, simultánně lze k Bluetooth připojit dvě zařízení.

SXRD projektor Sony VPL-VZ1000ES pro Ultra HD (4K).
Autor: Sony

SXRD projektor Sony VPL-VZ1000ES pro Ultra HD (4K).

Projektor Sony VPL-VZ1000ES pracuje s přirozeným rozlišením Ultra HD (4K), podporuje HDR, a i když je umístěn necelých 16 cm od stěny, zvládne vytvořit obraz 16:9 o velikosti 254 cm. Pracuje se systémem SXRD a s laserovým zdrojem světla. Dostupný má být od dubna 2017.

Myslíte si, že už technologie OLED uzrála?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.