Hlavní navigace

Velká města a Internet? Zklamání a úžas!

5. 4. 2000
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

O vztahu státu k Internetu a informačním technologiím se už na Lupě psalo a čekají nás i další články. Stát však není jenom vláda a parlament, ale také města. David Procházka ve svém dnešním článku popisuje prezentaci jednotlivých měst na Internetu.

Jistě se vám již někdy stalo, že jste sháněli informace o nějakém statisícovém městě. Proč hledat na vyhledávačích a probírat se dlouhosáhlými výpisy odkazů, když stačí napsat třeba www.názevměsta.cz. V jednoduchosti je síla – to je heslo mnoha majitelů domén s názvem města.

Jelikož pocházím z Ostravy, kde se doména www.ostrava.cz stala velmi diskutovaným artiklem v místních médiích, jal jsem se zjišťovat, jak jsou na tom ostatní velká města. V mnohých případech jsem byl příjemně překvapen, v jiných krutě zklamán. Dovolím si se věnovat každému městu zvlášť. Podotýkám, že jsem schválně zkoumal pouze prezentace na doménách s názvem města; některá z uvedených měst přitom mají své prezentace jinde, protože jejich domény drží jiné subjekty, často se spekulativním záměrem.

Praha – www.praha.cz – na první pohled solidně vyhlížející stránka s jedinou a zároveň vhodně umístěnou reklamou. Na druhý pohled jsem si všiml gateway na POST.CZ, což je pro uživatele této služby jistě plus. Hlavní část celého webu zabírají odkazy typu Cestování, Hotely, atd. Bohužel se jedná pouze o odkazy. Na serveru praha.cz je pramálo údajů. Vrchol všeho je ve formuláři na objednání domény III. řádu www.nazev.praha.cz. Myslím, že tato akce firmy Globe Internet se příliš nezdařila.

Brno – www.brno.cz – zde se ukrývá stránka, která vhodně reprezentuje město. Jsou zde funkční odkazy na různé instituce i solidně zpracovaná kultura a památky. Informace doplňuje i decentní grafická úprava. Jen jsem nepochopil, proč jehlavní stránka umístěna na www.brno.cz, ale veškeré další podstránky na adrese www.brno-info.cz. V každém případě je návaznost perfektní.

Ostrava – www.ostrava.cz – první opravdu odfláknutý web. Jeho vývoj sleduji už delší čas a věřte, že se tam za poslední dva roky přiliš nezměnilo. Majitelem domény je firma Grendel, která na ni umístila jen několik málo odkazů a jednu fotografii. V tisku se spekulovalo o tom, že chce Grendel prodat doménu magistrátu Ostravy za tučné peníze. Firma to však popírá a tvrdí, že ještě tento rok rozjede projekt na vizualizaci Ostravy na Internetu. Nechme se tedy překvapit.

Plzeň – www.plzen.cz – absolutní fiasko! Na stránkách kraluje firma CBNet. Jedná se o nabídku jejich služeb – tzn. webhostingu. Dokonce si dovolují provokativně nabízet adresu www.magistrat­.plzen.cz magistrátu Plzně. Jedná se sice o bezplatnou nabídku, ale nepřijde mi zrovna férová. O městě Plzeň není na stránkách vůbec nic!

Liberec – www.liberec.cz – pěkný, jednoduchý a účelný web. Kdyby mělo každé město takové stránky jako Liberec, byla by situace v této oblasti určitě lepší!

České Budějovice – www.ceskebude­jovice.cz – solidní design, ale zatím nedořešené informace – nyní jsou ve vývoji. Je zde možnost přidání vlastních odkazů na své stránky. Vše je řazeno do kategorií. Dá se říci, že město vytvořilo volný prostor pro nové firmy na Internetu.

Pardubice – www.pardubice.cz – doména je zaregistrovaná, ale obsah zde není žádný, ani zpráva o rekonstrukci we­bu.

Hradec Králové – www.hradeckra­love.cz – prezentace jak má být. Je zde solidní úprava, mnoho informací a zvlášť obstojně zpracovaná sekce památek, kde má každá památka svou fotografii. Zajímavostí je zrcadlo telefonního seznamu Českého Telecomu pro hledání místních čísel.

Zlín – www.zlin.cz – zde je pouze přesměrování na firmu Avonet, která je poskytovatelem přpojení. O městě jako takovém zde není ani zmínka!

Třebíč – jedna z nejjednodušších stránek, které jsem kdy viděl – obsahuje jen pět odkazů na lépe zpracované stránky (městký úřad a jiné instituce).

ICTZ23

Jak vidno, některé domény si zaregistrovaly různé firmy, které často k městu nemají žádný vztah. To na jedné straně ukazuje na rozšíření spekulativních registrací, na druhé straně však také na značnou nepružnost mnohých úřadů. Doufejme, že prezentace vlastního města ustoupí před komerčními zájmy, a že domény měst budou jasně hovořit o stránkách, které se pod nimi skrývají.

David Procházka

Autor článku

David Procházka je autorem několika technických publikací a stovek odborných článků v počítačových magazínech a na webových serverech zabývající se IT oblastí.