Hlavní navigace

Veřejnoprávní média by se mohla dočkat nových pravidel od Evropské komise

5. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

5. 11. 2008

Evropská komise zvažuje nová pravidla pro veřejnoprávní média. Záměr se týká například rozsahu služeb, jež by tato média mohla poskytovat za peníze. Zároveň ale pro tyto aktivity navrhuje přísnou kontrolu. Média, jež dostávají peníze z veřejných rozpočtů, totiž podle pravidel EU o státní pomoci nesmí narušovat konkurenci na trhu v oborech, jež nespadají do definice veřejné služby.

Návrh, který nyní komise dává k veřejné debatě, je reakcí na změny, jež v posledních letech prodělal trh rozhlasového a televizního vysílání. Přibylo zejména způsobů, kterým se šíří, například digitální televize, televize po internetu, mobilní televize a video na vyžádání. Zvýšil se rozsah služeb, která veřejnoprávní média nabízejí, ale i konkurence na trhu.

Evropská komise chce na jedné straně veřejnoprávním médiím umožnit, aby za určitých jasně vymezených okolností mohla zpoplatňovat své služby, i když svou povahou spadají do veřejné služby. Jde například o placení za sledování televizního vysílání na mobilním telefonu nebo platby za přístup k pokročilým technologickým funkcím. Na druhé straně bude ale přísně posuzovat případy, kdy by veřejnoprávní média chtěla zpoplatňovat činnosti, jež povahu veřejné služby nemají.

KL22_nominace

Placené služby by rovněž podle komise neměly narušovat poslání veřejnoprávních médií. Nemělo by se tak stát, že by si od diváků či posluchačů nechala platit například za sportovní přenosy, jejichž práva nakoupila z veřejných peněz. Veřejnoprávní média by také podle návrhu měla mít větší flexibilitu při vytváření finančních rezerv.

Zdroj: ČTK, upraveno a zkráceno

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.