Hlavní navigace

Veřejnoprávní Radiožurnál obohatil datový systém RDS o novou službu

2. 12. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pokud se nový servis posluchačům osvědčí, Český rozhlas nevylučuje, že ho do budoucna rozšíří i na další své okruhy.

Majitelům rozhlasových přijímačů se systémem RDS (Radio Data System) se u Českého rozhlasu Radiožurnálu na displejích začaly zobrazovat právě hrané skladby. Jde o službu, která už je běžná u řady komerčních stanic v České republice, nyní se k ní přidává i veřejnoprávní médium. Každý přijímač, který je vybaven tímto systémem, zobrazí  jméno interpreta a název skladby po dobu prvních 45 sekund v rámci funkce PS (osmimístný název na displeji). Poté se přepne do standardního zobrazení názvu stanice „R-ZURNAL“. Informace se taktéž zobrazují v rámci funkce RT (Radiotext).

BRAND23 Workshop

NEPŘEHLÉDNĚTE: Rádio Impuls stále na špici poslechovosti, Radiožurnál je třetí po Evropě 2

Od 1. prosince jsme zahájili zkušební provoz této nové služby. Budeme její funkčnost sledovat a vyhodnocovat z technického i programového hlediska a v případě potřeby můžeme její nastavení upravit. Systém RDS je včetně názvů skladeb k dispozici nonstop 24 hodin denně a je centrálně řízený z Českého rozhlasu, uvedl Karel Zýka, ředitel odboru techniky Českého rozhlasu. Primární informace o hrané skladbě jsou získávány exportem dat z odbavovacího systému Dalet Plus. Data následně načítá RDS software RDSWorld2015, který byl speciálně vyvinut pro Český rozhlas.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).