Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Visual Unity: Díky olympijskému hokeji jsme narazili na strop českého internetu od Michal Krsek - CDNka Visualu (NACEVI) neni centralizovana. Vetsina serveru je...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 20. 2. 2014 16:46

  Michal Krsek

  CDNka Visualu (NACEVI) neni centralizovana. Vetsina serveru je v Praze, ale je umistena v sitich ruznych ISP. Vyhodu maji samozrejme uzivatele takovych ISP, u kterych je umisten distribucni server.

  Vetsina prvozu CDN NACEVI tece mimo propojovaci centra primymi propoji a ze serveru, ktere jsou primo u konkretnich ISP.

  Takhle je to navrzene a realizovane jiz od roku 2006.

 • 20. 2. 2014 12:40

  ivovi (neregistrovaný) 2001:67c:1222:----:----:----:----:----

  "Visual Unity si s velkou částí ostatních sítí vyměňuje data napřímo a do internetových uzlů NIX.CZ a Peering.cz odklání pouze menší část dat. Například do NIXu se připojuje dvěma 10Gb porty a oba žádné přetížení nevykazují a naopak mají rezervy." (http://e-svet.e15.cz/internet/kdo-muze-za-nefungujici-stream-ct-z-olympijskych-prenosu-1061949)

  Tezko rict kde je pravda.

 • 20. 2. 2014 13:54

  johnblack

  Nekde ten problem je. Pokud pocitam dobre tak jedna 10Gbps linka do NIXu pri cca 300.000 streamech, jak bylo uvedeno v prispevku, znamena max. 33kbps streamovani per jeden divak. Pri plnem zatizeni linky. Je to dost pro zajisteny kvality kterou pozaduje Ceska Televize? A neni tim omezenim vykon vlastni CDNky, ktera je nejspise centralizovana a ne distribuovana do regionu? Nebo neni tim bottleneckem rychlost pripojeni ISP do NIXu do kterych centralne tecou streamy z centralne umistene CDNky? Visual Unity by tu situaci mela resit a zajistit si kvalitni napojeni jejich CDNky do ostatnich distribucnich siti a nespolehat se na propoje cilovych siti pres NIX...

 • 20. 2. 2014 16:48

  bez přezdívky

  Přečtěte si ten příspěvek pořádně: Počítáte špatně, protože jak bylo uvedeno, připojení přes NIX není primární, tudíž se přes něj nepřipojuje všech 300 000 uživatelů. NIX slouží spíš pro menší providery a s těmi většími jsou propojeni napřímo.

 • 20. 2. 2014 18:57

  johnblack

  To znamená že je Visual Unity připojen napřímo i v regionech na největšího poskytovatele telekomunikačních služeb a Internetu - tedy na Telefónicu CZ??? Nebo Telefónica k těm velkým nepatří a pak je připojena na VU přes NIX??? Prostě na Telefonicu přímé peering propojení ani v Praze ani v regionech neexistuje. Takže jste Telefonicu zahrnul k těm menším providerům... :-) A přitom Telefonica je se svými stovkami tisíc DSL zákazníků největším konzumentem streamovaných služeb ČTV... alespoň to odhaduji dle jejich marketsharu... Ale ten primární problém je indikovaný i jinde. Při přímém napojení se na NIX jsem viděl že to streamované video se zadrhává... při použití služby HBBTV byla odezva od Visual Unity serverů více než 4 sekundy oproti standardnímu stavu před olympiádou. Toto vše ukazuje na problémy (pokud pominu komunikační problémy výše popsané) s kapacitou a odezvou serverů VU a nemá to zřejmě v mnoha případech s konektivitou co do činění. A Vaše stanovisko to jen podporuje - problém není v páteřní kapacitě telekomunikačních sítí, dle Telefonica a UPC ani v koncových sítích k zákazníkům... Ten problém je čistě v řešení serverové části a CDN... Jinak by se nezadrhávalo video při přímém napojení se na NIX, jinak by nebyla odezva na povel pro HBBTV více než 4 sekundy, atd...

 • 19. 2. 2014 22:28

  johnblack

  Rád bych přispěl do této diskuse. Dle mého názoru není obecným problémem připojení uživatelů k Internetu (těch poskytovatelů je velké množství s různou kvalitou připojení, a určitě se najdou poskytovatelé, kteří svým klientům dodávají kvalitní připojení...), ale spíše problém konceptu CDN, který Visual Unity (VU) používá. CDN (Content Delivery Network) se používá pro zajištění kvality streamovaného obsahu přes rozsáhlé území. V takovém případě bych očekával, že VU bude mít nasazeny regionálně CDN servery, které budou přes propojení v těchto regionech streamovat kontent do sítí různých ISP přes regionální propojení. VU by tedy měli přijít s důkazem, že jejich CDN servery jsou regionálně distribuované a že v těchto regionech mají lokální propoje do sítí těchto ISP, jejichž zákazníci odebírají streamované toky přes tyto regionální propoje na CDN. V opačném případě, pokud VU mají umístěné CDN servery v regionech, ale nemají v těchto regionech propoje na tyto sítě ISP, musí být streamované video přeposíláno do centra (nejspíše do NIXu v Praze) a celý koncept CDN je k ničemu, protože se všechny streamy sbíhají v Praze a dochází tak k zahlcení linek mezi CDN a NIXem... V ještě horším případě, kdy by Visual Unity měli CDN pouze v Praze, je CDN k ničemu - protože kvalitě streamovaného videa nepomůže. Streamy z centrálně umístěné CDN v Praze tak tečou opět přes propoje do NIXu pro všechny uživatele po celé republice... Takže obcným limitem nejsou různé sítě ISP a poslední míle pro zákazníky, ale nejspíše amatérsky realizovaný koncept CDN ze strany Visual Unity... :-)