Hlavní navigace

Visual Unity: Díky olympijskému hokeji jsme narazili na strop českého internetu

19. 2. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

„Omlouváme se uživatelům našich služeb za toto chování jejich připojení, které ale nejsme ani přes nejvyšší nasazení na naší straně schopni více ovlivnit,“ uvedl Tomáš Petrů z Visual Unity.

Na pomyslný skleněný strop českého internetu dosáhli jeho uživatelé v souvislosti s hokejovými přenosy národního týmu během olympiádě v Soči. Informovala o tom společnost Visual Unity Global, která je největším poskytovatelem streamingových služeb v České republice, na Slovensku a ve střední Evropě vůbec. Například během utkání našeho týmu s Lotyšskem, jenž se hrál 14. února, bylo připojeno v jednu chvíli až 299.909 diváků současně, což je více než dvojnásobkem dosavadního rekordu dosaženého během Mistrovství světa v hokeji v roce 2013, to znamená135 tisíc diváků.

K TÉMATU: Česká televize mlží o skutečných důvodech výpadků svých webů během olympiády

V regionu střední Evropy působí Visual Unity od roku 2005 a má k dispozici největší síť pro dodávání obsahu vuNet (takzvaný „Content Delivery Network“ neboli „CDN“) s instalovaným výkonem přes 135 Gbps. Právě v rámci vuNet fungují například i služby, jako jsou iVysílání nebo Voyo.cz. Předpokládáme, že jsme narazili na aktuální hranici skutečné kapacity českého internetu pro streamingové a další real-time služby, uvedl výkonný ředitel Visual Unity Global Tomáš Petrů. Ukazuje se, že přestože je marketingově deklarovaná a klientům prodávaná kapacita internetové služby i prezentovaná kapacita vstupních a výstupních bodů značná, v realitě je k dispozici pouze její fragment, dodal Petrů.

KL24

GLOSA: Nova měla ukrutné štěstí, že se zbavila exkluzivních práv k olympijskému hokeji

Zatímco za běžného provozu nemají uživatelé absolutně šanci tento stav pocítit, aktuálně se problém projevuje při sledování videa například výpadky a čekáním (takzvaným bufferováním). Omlouváme se uživatelům našich služeb za toto chování jejich telekomunikačního připojení, které ale nejsme ani přes nejvyšší nasazení na naší straně schopni více ovlivnit, konstatoval Tomáš Petrů z Visual Unity Global. Michal Němec, vedoucí infrastruktury vuNet a vuMedia, ho doplnil: Při pozorném zjištění parametrů Vámi využívané datové služby se nezaměřujte jen na „nominální kapacitu“, ale i na limity přenášených dat a hlavně na agregaci, která je běžně 1:50, to znamená, že identickou službu sdílí s Vámi dalších 49 uživatelů. To pak znamená, že v mnohých situacích klesne Vám dostupná kapacita internetu pod limity nutné pro provoz video služeb.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).