Hlavní navigace

Data Journalism Awards 2013: podívejte na nejlepší datovou žurnalistiku světa

2. 7. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Datová žurnalistika nejsou jen barevné grafy, ale hlavně sběr, třídění a čištění dat a hledání souvislostí. Podívejte se na to nejlepší, co světové datové týmy v uplynulém roce vytvořily.

The Guardian, Reuters, BBC – mezi autory nejlepších datových aplikací a infografik najdete stále stejná jména velkých redakcí, které si mohou dovolit vlastní datové týmy a měsíce rešerší, pátrání po skrytých souvislostech a hledání způsobu, jak je srozumitelně sdělit čtenářům.

Jak ukazují výsledky soutěže Data Journalism Awards, ne tak nablýskané, ale často velmi významné počiny mohou vytvořit i menší hráči. Dvacetičlenná porota 21. června vyhlásila vítěze, které vybrala z 300 přihlášených projektů z celého světa. Nebyl mezi nimi ani jeden projekt z Česka.

Kdo vyhrál jednotlivé kategorie

Vítězem kategorie „Příběh prostřednictvím dat – velká média“ se stal britský deník The Guardian s infografikou Práva homosexuálů v jednotlivých státech USA (Gay Rights by State). Datový tým Guardianu dokázal záplavu údajů o tom, jak jednotlivé americké státy přistupují k právům gayů, zobrazit geniálně jednoduchým způsobem. A nejen to – díky členění grafiky se údaje dostávají do zajímavých souvislostí.

Kategorii „Příběh prostřednictvím dat – malá média“ vyhrála aplikace agentury Ask Media Obchod s uměním pro začátečníky (Art Market for Dummies), která je průvodcem po světě obchodníků s obrazy, sochami a dalšími uměleckými předměty. Kromě čísel a statistik obsahuje žebříčky nejprodávanějších autorů či graf vývoje trhu dokazující stoupající oblibu nákupu umění v Číně. A jako bonbónek nabízejí autoři ke stažení surová data, ze kterých vycházeli. Tato aplikace získala také ocenění laické veřejnosti – People's Choice Award.

Cena v kategorii „Datová investigace – velká média“ putuje do Argentiny. Tamní deník La Nación vychází v nákladu 160 tisíc výtisků a snaží se pronikat i do digitálního prostředí. Ocenění získal za důslednou práci s veřejně přístupnými daty, která vyústila ve vyšetřování některých argentinských politiků. Redakční tým zpracoval data z 30 000 PDF souborů, ve kterých argentinský Senát v letech 2004 – 2013 publikoval informace o svých výdajích. Na základě jejich roztřídění a analýzy pak deník mohl publikovat zajímavá zjištění – například o vysokých výdajích na zahraniční cesty šéfa Senátu a další zneužívání veřejných peněz. Nevznikla žádná barevná webová aplikace, takže podrobnosti o projektu najdete jen na blogu deníku La Nación.

Ani vítěz kategorie „Datová investigace – malá média“ neexistuje v digitální podobě. Porota ale ocenila práci týmu Media Wales, který posbíral údaje o tom, kam úřady ve Walesu posílají děti svěřené do ústavní péče. „Bylo to hodně zmatené, každý z dvaceti námi oslovených úřadů měl jiný způsob, jakým údaje o dětech shromažďoval. Všechno jsem si zapisovala do excelovské tabulky a pak jsem data třídila a čistila,“ popsala práci redaktorka Claire Millerová. Na základě vzniklé tabulky pak napsala sérii článků o tom, jak počet umisťovaných dětí ve Walesu roste a jak je úřady často umisťují příliš daleko od jejich původního domova.

Ve stejné kategorii porota vyzdvihla také práci neziskového Filipínského centra pro investigativní žurnalistiku (The Philippine Center for Investigative Journalism), které v projektu The Wealth of the Gods of Faura zmapovalo nesrovnalosti v majetkových přiznáních filipínských soudců a přehnaně vysoké náhrady a bonusy, které dostávají k platům.

Kategorii „Datová sekce na webu“ opanovala agentura Thomson Reuters. Její skutečně dechberoucí webová aplikace Reuters China Connected detailně rozkrývá a analyzuje mocenskou strukturu Číny, vztahy mezi jednotlivými politiky a jejich rodinami, jejich kariérní postup a propletenec institucí, které stát ovládají. Aplikace je napsaná v HTML 5 a je optimalizovaná pro iPad. Podle toho, co tvůrci prozradili na blogu, vznikala aplikace celkem 18 měsíců (včetně sběru údajů a rešerší) a je postavena na databázi obsahující desítky tisíc položek a asi 1,5 milionu slov.

Britská BBC si odnesla ocenění v kategorii „Datová aplikace – velká média“. Porota ocenila její aplikaci Velká britská třídní kalkulačka (The Great British Class Calculator). Zprávu o tom, že britští sociologové už ve společnosti nerozlišují tři, ale celkem sedm tříd, jste asi letos v dubnu zaznamenali i v českých médiích. BBC na základě této studie připravila jednoduchý „test“, který po zadání několika údajů napoví, do jaké třídy čtenář spadá.

MMF24

Rozdílů v platech mezi ženami a muži na obdobných pozicích se dotkla aplikace Le Pariteur, kterou pro francouzskou státní televizi vytvořila agentura WeDoData a vyhrála s ní kategorii „Datová aplikace – malá média“. Jde o kreativně postavený webový dotazník, který po zadání podrobností o vašem věku, povolání, výši příjmu a lokalitě, kde uživatel pracuje, odhadne, o kolik více či méně by za stejnou práci bral člověk opačného pohlaví. Odhad je založen na statistických datech o příjmech Francouzů a Francouzek.

Tolik sedm oceněných (a jeden vyzdvižený) projektů Data Journalism Awards 2013. A pokud vám to nestačilo, přehled všech nominovaných projektů najdete na webu soutěže (v dolní části stránky).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).