Hlavní navigace

Názory k článku Vodafone zažaloval O2 za stlačování marží o 385 milionů. Proč právě teď?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 3. 2015 13:54

  Anonym (neregistrovaný) 81.145.45.---

  Velmi pekny clanek, stejne jako jine clanky od J.Peterky.

  K seznamy duvodu, proc VF podava zalobu na O2 nyni, pridam jeden za sebe: planovana funkcni separace O2 na velkoobchodni a maloobchodni vetev.

  Tato pripravovana zmena v O2 by pod tihou VF zaloby mohla byt formalizovana mnohem prisneji, nez nyni O2 planuje prave z toho duvodu, aby k podobnym protisouteznim praktikam dale nedochazelo. O2 nyni planuje separaci, ktera je zcela dobrovolna a zcela podle toho, jak si ji O2 naplanuje. Zamer O2 provest separaci muze ale CTU popr UOHS vyuzit a pod tlakem soukromopravnich sporu si vynutit specificka pravidla separace, ktera budou tvrdci, nez nyni O2 planuje.

 • 17. 3. 2015 17:18

  Telco story pamětník (neregistrovaný) ---.209.broadband18.iol.cz

  Ze sporů mezi Českým Mobilem a.s. vs SPT Telecom a.s. (tedy Telefonikou před akvizicí společnosti EuroTel Praha s.r.o.) se mi vybavuje spor z roku 1999, kdy získal Český Mobil licenci na GSM a součástí podmínek bylo (a) do 3 měsíců postavit novou GSM síť s minimálními parametry pokrytí obyvatelstva, (b) zahájit poskytování služeb a tedy mít schválené Všeobecné podmínky a Ceník, který bude v souladu s výsledkem výběrového řízení a konečně (c) vyjednat a uzavřít propojovací dohody, které by poskytování služeb dávalo smysl, protože spustit síť bez propojení do pevné síťě a do ostatních dvou mobilních sítí by byla obchodní sebevražda.

  Vyjednávání o podmínkách propojovací dohody bylo velice náročné, ale SPT Telecom a.s. (později Český Telecom a.s.) k těmto jednáním přistoupil velice profesionálně.

  7. ledna 2000 se podařilo všechny podmínky splnit a síť spustit. Jenže to byl teprve začátek nadcházejících bitev a válek na velkoobchodním poli. Podmínky propojení však byly zásadním bojovým prostředkem a "stlačování marží" se v nich velice často aplikovalo také. Vždyť cena za volání do jiné sítě hrazená koncovými uživateli byla výrazně nižší, než cena za propojení, kterou musel platit Český Mobil.

  Pokud si správně vzpomínám, tak jedna minuta volání v rámci přímého propojení do sítí EuroTelu (GSM nebo NMT) stála 7,60 Kč/min. Nepřímo přes pevnou síť Českého Telecomu však bylo možné pořídit jednu minutu za 7,15 Kč. Z toho potom vznikla velká kauza, kdy ÚOHS šetřil a šetřil. Ukládal pokuty EuroTelu a T-Mobile, ale potom se nebyl schopen vypořádat s důkazním přemenem a v rámci odvolání nakonec konstatoval, že už je to příliš dlouho a proto, že nic nevyšetří. Holt vymahatelnost práva nebyla v Česku nikdy na příliš vysoké úrovni. Uvidíme, zda to nyní v případě Vodafone bude mít lepší výsledek a rychlejší konec.

 • 17. 3. 2015 17:29

  Telco story pamětník (neregistrovaný) ---.209.broadband18.iol.cz

  Když si to tak čtu a počítám, tak důvod může být ještě jeden a to celkem prozaický. O tom, že tato praxe VF vadila není pochyb a vědí o tom již nějakou tu dobu. Nyní se však blíží lhůta, do kdy to museli zažalovat, jinak by se stal jejich nárok promlčený.

 • 20. 3. 2015 23:38

  Lukas (neregistrovaný) 192.3.172.---

  No jednou se mi to v noci za měsíčku zdálo.

  Pokud jako zaměstnanec o tom nic nevíte, tak asi pro to že operátorů a pracovníků back office se to samozřejmě netýká :-D

 • 21. 3. 2015 14:37

  . (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Jistě, takže další vymyšlený kec. Takových už tu bylo.:-)

  To asi netýká. Naštěstí tam taky nedělám.

 • 17. 3. 2015 14:28

  Lukas (neregistrovaný) ---.viennan.net

  Důvod VDF je taktika, to je zřejmé, nyní budou od O2 dostávat nové velkoobchodní smlouvy a tímto mají želízko v ohni. Jako stávající velkoobchodní partner musí dostat smlouvy dříve než budou oficiálně venku.

  To že O2 stlačuje maloobchodní marže a cross financuje ví snad každý, akorát pro to nejsou důkazy, vždy když má přijít UOHS, tak se čistí maily, skartují dokumenty a zaměstnanci jsou školeni, aby neodpovídali na více než nezbytně musí.

  Když se podíváte na maloobchodní akviziční ceny xDSL vs velkoobchodní ceny, tak je jasné.

  Celá finta je v tom, že O2 hraje na průměrnou cenu a když máte hromadu zákazníků, kteří platí historických 750Kč, tak můžete prodávat akvizičně téměř za cokoliv a přesto vám průměrná cena v nákladovém modelu vyjde. Nic než hra čísel a nervů na ostří nože :-)

  Rozdělení na 2 subjeky bude transparentnější, nicméně problém je že většinu nepřiznané marže O2 nenechá v komerční části,ale převede jí do síťové části a tím efektivně bude dále držet konkurenci s velkoobchodní nabídkou v hrsti.

  A navíc bude mít legalizované cross financování z mobilu, což teď nebylo legálně možné :-)

  Prostě dobře vymyšlená hra, žádná amatéřina :-)

 • 18. 3. 2015 1:24

  Ajh (neregistrovaný) ---.google.com

  Jakozto zamestnance O2 by me vazne zajimalo, kde jste prisel na to mazani mailu, skartaci a skoleni. Diky. :-)

 • 18. 3. 2015 11:21

  krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz

  Co si pod tím ,,lepší výsledek a rychlejší konec konkrétně představujete? Že Ouvej tů tů zdraží, aby mu Vodafone mohl konkurovat? Nebylo by lepší, kdyby Vodafone vyházel většinu svých darmožroutů, přestal platit za outsorcing a tím se stal konkurenceschopný?