Hlavní navigace

Philips výrazně zlevnil výborný OLED, viděli jsme i první vlaštovku s Quantum Dot

Autor: TP Vision
Bohumil Herwig

UVNITŘ VIDEA A GALERIE – TP Vision v Praze uvedlo televizory pro přelom roku. Jde především o zcela novou OLED (únor 2018) a také o první TV s Quantum Dot.

Doba čtení: 4 minuty

Technologie Quantum Dot, tedy „kvantové body“, pochopitelně u LCD neexistuje. Je to jen marketingové označení nanovrstvy, která však dokáže výrazně vylepšit obraz (zjevná labutí píseň technologie LCD) a zmiňovali jsme se o ní už několikrát. Společnost TP Vision, vyrábějící televizory pod značkou Philips, takovouto obrazovku poprvé zabudovala do modelu PUS8602 a vrstva je umístěna mezi podsvětlením a samotným LCD panelem.

Druhou oznámenou novinkou, pokud nepočítáme zlevnění parádní Philips 55POS9002, k němuž se ještě dostaneme (podívejte se na náš test), je zbrusu nový 4K OLED řady 9603, přesněji řečeno POS9603. Ke koupi by měl být příští rok někdy v únoru či březnu, a to poprvé u TP Vision v úhlopříčce 65 palců (Philips 65POS9603), tedy 165 cm (viz video níže). Při předvádění upoutal i jeho podstavec, což je vlastně zvuková lišta. Ta se dá při montáži na stěnu otočit, takže o ni nepřijdete. Podle všeho by měl být televizor s osvětlením pozadí Ambilight a Android TV 6 dodáván pro běžnou montáž. Měl by tudíž jít zavěsit za úchyty VESA a nejspíše ho nebude doprovázet nějaký speciální držák.

K TÉMATU: Červnové uvedení novinek Philips 

Televizory Philips řady 6000 nastupují

Test OLED televizoru Philips 55POS9002

Vlajková loď P5, neotřesitelná pozice OLED a HLG už úplně všude

Než se dostaneme k druhé novince představené taktéž v prototypu, PUS8602, připomeňme, že od řady 7000 (např. PUS7502) je už zabudován nový obrazový procesor P5 sdružující poprvé zpracování na jedno místo. Příjemné je, že ho doprovází i mohutný pasivní chladič, takže aktivního chlazení nebude zapotřebí, a to ani u televizorů LCD, ani u OLED. Díky P5 také – podle výrobce – zpracování obrazu výrazně zrychlilo (asi o čtvrtinu), procesor se ale má postarat i o vylepšení obrazu například ze streamovacích služeb jako Amazon Prime Video či Netflix.

Společnost TP Vision také podle svých vlastních slov lépe rozlišila jednotlivé obrazové režimy, přičemž brala například více v úvahu i jiné požadavky herního režimu, resp. napojení z konzole a z PC.

Zavádění HDR systému HLG (TP Vision ho v televizorech podporuje vedle HDR10, Dolby Vision nikoli) je prý už završeno a v aktualizaci měl dorazit ke každému majiteli, jehož přístroj ho zvládá. Nicméně zatím v HLG nikdo regulérně nevysílá a tady opět technologie dalece předběhly televizní stanice. V případě těch českých nejspíše minimálně o deset let…

Co se týče pozice obrazovek LCD, LCD s Quantum Dot a technologie OLED, ta bude i nadále u TP Vision brána zcela rozdílně a odpovídá výše uvedenému pořadí. Technologie OLED je tudíž jedničkou, jinak řečeno „je prémiová“, a i když toto slovo nemusíte mít rádi, faktem je, že v tom případě sedí. A sedí i na nyní významně zlevněný OLED televizor Philips 55POS9002. Ten v našem testu dopadl opravdu dobře a za klady byl – už při ceně 64 990 Kč – pokládán také poměr cena/výkon, nemluvě o excelentním podání obsahu s HDR a výborném resamplování i z horších zdrojů.

Nyní tento nádherný televizor s rozlišením Ultra HD (4K) a osvětlením pozadí Ambilight přijde na neuvěřitelných 49 990 Kč, což jen dokládá agresivní cenovou politiku TP Vision, které se na českém a slovenském trhu daří. Teď jen aby stíhala dodávat Alze, protože té se to zatím týká jako jediné.

První LCD s nanotechnologií se značkou Philips – PUS8602

Patří do řady PUS8602 a ke koupi bude ve dvou úhlopříčkách – jako Philips 55PUS8602 a jako Philips 65PUS8602, tedy se 140 cm (55") a se 165 cm (65"). Stejně jako ostatní televizory vyšších tříd této značky pracuje s operačním systémem Android TV (nyní ve verzi 6), má osvětlení pozadí Ambilight a magneticky připevněnou zvukovou lištu napojenou na televizor kabelem, a nikoli bezdrátem.

Útlá lišta je kryta textilním potahem, což by měl být nyní u TP Vision trend, a první poslech ve značně velkém prostoru s vysokým stropem zanechal výtečný dojem, byť trochu chyběla basová složka. K televizoru se podle všeho nedá připojit subwoofer, ale možná to prý půjde bezdrátově přes Bluetooth (uvidíme). V každém případě se bavíme o přístroji s rozlišením Ultra HD (4K), který by měl být na našem trhu zejména po novém roce. Nicméně nějaké kousky prý dorazí ještě letos v listopadu. Nebude jich ale mnoho.

Osvětlení pozadí je opět ze tří stran, nechybí obrazový procesor P5, podpora HDR10 a televizního HLG. K dispozici je kompletní tunerová sada, klasicky jedno rozhraní USB 3.0 a mj. také DTS HD Premium.

PR Summit 2018 Tip Flixbus

Cena sice není ještě známa, ale měla by být kolem 44 000 Kč. To bychom pak ale viděli hodně zajímavý souboj mezi LCD s Quantum Dot a zlevněným OLED Philips 55POS9002.

A kdo myslíte, že by při zhruba pětitisícovém rozdílu vyhrál? Zeptejme se na to v anketě…

Anketa

Pokud byste kupovali televizor za 45 000 Kč, byli byste ochotni připlatit si 5000 Kč za obrazovku OLED?

Našli jste v článku chybu?