Hlavní navigace

Philips výrazně zlevnil výborný OLED, viděli jsme i první vlaštovku s Quantum Dot

4. 10. 2017
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: TP Vision
UVNITŘ VIDEA A GALERIE – TP Vision v Praze uvedlo televizory pro přelom roku. Jde především o zcela novou OLED (únor 2018) a také o první TV s Quantum Dot.

Technologie Quantum Dot, tedy „kvantové body“, pochopitelně u LCD neexistuje. Je to jen marketingové označení nanovrstvy, která však dokáže výrazně vylepšit obraz (zjevná labutí píseň technologie LCD) a zmiňovali jsme se o ní už několikrát. Společnost TP Vision, vyrábějící televizory pod značkou Philips, takovouto obrazovku poprvé zabudovala do modelu PUS8602 a vrstva je umístěna mezi podsvětlením a samotným LCD panelem.

Druhou oznámenou novinkou, pokud nepočítáme zlevnění parádní Philips 55POS9002, k němuž se ještě dostaneme (podívejte se na náš test), je zbrusu nový 4K OLED řady 9603, přesněji řečeno POS9603. Ke koupi by měl být příští rok někdy v únoru či březnu, a to poprvé u TP Vision v úhlopříčce 65 palců (Philips 65POS9603), tedy 165 cm (viz video níže). Při předvádění upoutal i jeho podstavec, což je vlastně zvuková lišta. Ta se dá při montáži na stěnu otočit, takže o ni nepřijdete. Podle všeho by měl být televizor s osvětlením pozadí Ambilight a Android TV 6 dodáván pro běžnou montáž. Měl by tudíž jít zavěsit za úchyty VESA a nejspíše ho nebude doprovázet nějaký speciální držák.

K TÉMATU: Červnové uvedení novinek Philips 

Televizory Philips řady 6000 nastupují

Test OLED televizoru Philips 55POS9002

Vlajková loď P5, neotřesitelná pozice OLED a HLG už úplně všude

Než se dostaneme k druhé novince představené taktéž v prototypu, PUS8602, připomeňme, že od řady 7000 (např. PUS7502) je už zabudován nový obrazový procesor P5 sdružující poprvé zpracování na jedno místo. Příjemné je, že ho doprovází i mohutný pasivní chladič, takže aktivního chlazení nebude zapotřebí, a to ani u televizorů LCD, ani u OLED. Díky P5 také – podle výrobce – zpracování obrazu výrazně zrychlilo (asi o čtvrtinu), procesor se ale má postarat i o vylepšení obrazu například ze streamovacích služeb jako Amazon Prime Video či Netflix.

Společnost TP Vision také podle svých vlastních slov lépe rozlišila jednotlivé obrazové režimy, přičemž brala například více v úvahu i jiné požadavky herního režimu, resp. napojení z konzole a z PC.

Zavádění HDR systému HLG (TP Vision ho v televizorech podporuje vedle HDR10, Dolby Vision nikoli) je prý už završeno a v aktualizaci měl dorazit ke každému majiteli, jehož přístroj ho zvládá. Nicméně zatím v HLG nikdo regulérně nevysílá a tady opět technologie dalece předběhly televizní stanice. V případě těch českých nejspíše minimálně o deset let…

Co se týče pozice obrazovek LCD, LCD s Quantum Dot a technologie OLED, ta bude i nadále u TP Vision brána zcela rozdílně a odpovídá výše uvedenému pořadí. Technologie OLED je tudíž jedničkou, jinak řečeno „je prémiová“, a i když toto slovo nemusíte mít rádi, faktem je, že v tom případě sedí. A sedí i na nyní významně zlevněný OLED televizor Philips 55POS9002. Ten v našem testu dopadl opravdu dobře a za klady byl – už při ceně 64 990 Kč – pokládán také poměr cena/výkon, nemluvě o excelentním podání obsahu s HDR a výborném resamplování i z horších zdrojů.

Nyní tento nádherný televizor s rozlišením Ultra HD (4K) a osvětlením pozadí Ambilight přijde na neuvěřitelných 49 990 Kč, což jen dokládá agresivní cenovou politiku TP Vision, které se na českém a slovenském trhu daří. Teď jen aby stíhala dodávat Alze, protože té se to zatím týká jako jediné.

První LCD s nanotechnologií se značkou Philips – PUS8602

Patří do řady PUS8602 a ke koupi bude ve dvou úhlopříčkách – jako Philips 55PUS8602 a jako Philips 65PUS8602, tedy se 140 cm (55") a se 165 cm (65"). Stejně jako ostatní televizory vyšších tříd této značky pracuje s operačním systémem Android TV (nyní ve verzi 6), má osvětlení pozadí Ambilight a magneticky připevněnou zvukovou lištu napojenou na televizor kabelem, a nikoli bezdrátem.

Útlá lišta je kryta textilním potahem, což by měl být nyní u TP Vision trend, a první poslech ve značně velkém prostoru s vysokým stropem zanechal výtečný dojem, byť trochu chyběla basová složka. K televizoru se podle všeho nedá připojit subwoofer, ale možná to prý půjde bezdrátově přes Bluetooth (uvidíme). V každém případě se bavíme o přístroji s rozlišením Ultra HD (4K), který by měl být na našem trhu zejména po novém roce. Nicméně nějaké kousky prý dorazí ještě letos v listopadu. Nebude jich ale mnoho.

Osvětlení pozadí je opět ze tří stran, nechybí obrazový procesor P5, podpora HDR10 a televizního HLG. K dispozici je kompletní tunerová sada, klasicky jedno rozhraní USB 3.0 a mj. také DTS HD Premium.

CIF - osobnosti

Cena sice není ještě známa, ale měla by být kolem 44 000 Kč. To bychom pak ale viděli hodně zajímavý souboj mezi LCD s Quantum Dot a zlevněným OLED Philips 55POS9002.

A kdo myslíte, že by při zhruba pětitisícovém rozdílu vyhrál? Zeptejme se na to v anketě…

Pokud byste kupovali televizor za 45 000 Kč, byli byste ochotni připlatit si 5000 Kč za obrazovku OLED?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).