Hlavní navigace

Vypni s Davidem Spáčilem o virálním videu a job serveru pro videotvůrce

20. 7. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Kam směřuje virální video a proč při vývoji služeb dělat místo bety nejdřív gamma verzi? Ve volném pátečním cyklu Vypni přinášíme rozhovor s Davidem Havranem Spáčilem z Videoflot.cz.

David Spáčil je zajímavý člověk. Nejprve dělal ilustrace pro sci-fi knížky a animace pro videohry, pak klipy třeba pro Střihavku nebo Pavlíčka a teď ho baví virální videa, která mají miliony zhlédnutí. Mimo to točí dokumenty pro Objektiv, na horském kole projel severní Afriku a chystá se trabantem po Jižní Americe. Podařilo se mi ho odchytit a promluvit s ním o videu a jeho novém startupu.

Jak dlouho se videem zabýváš?

Videem se zabývám asi posledních patnáct let. Přešel jsem na něj plynule z animací pro počítačové hry v Altaru. Od mládí jsem byl jak přírodovědec, tak jsem chodil do výtvarky, a tak nějak se mi to pořád střídá v pravidelných periodách. Jakmile v jednom dosáhnu větších úspěchů, začnu se věnovat něčemu jinému, což pro život asi není příliš praktické. Chvíli jsem se taky věnoval ilustracím přebalů sci-fi a fantasy knih. V Altaru jsem pak dělal animace a 3Dčko a později mě začalo zbavit víc propojovat to s hranými věcmi. A posledních pár let jsem přestal až tak řešit formu a soustředím se hlavně na obsah.

Co se za tu dobu povedlo a co ne?

Některé věci byly hrozné, třeba moje úplně první videoklipy, na kterých jsou ty začátky prostě vidět. Z věcí, které se povedly, bych zmínil ze začátku znělky pro Óčko, které se jako jedny z mála českých videí dostaly na prestižní festival one dot zero, potom videoklip pro Animé a z poslední doby virál, s kterým jsem konečně spokojený – cyklista na D1. Dělal jsem virály už před tím a často měly větší sledovanost, ale byly spíš důkazem toho, že když člověk udělá ultrablbost a trefí se do nějaké události, často pak na obsahu samotném až zas tolik nezáleží. Hodně mě taky bavilo video pro Pěstouny, které pomohlo dobré věci.

„Hledám vás, mámo, táto.“ Davidovo video pro Sdružení pěstounských rodin.

Co je vlastně virální video?

Nejde vlastně o nijak nový koncept. Jde o cokoli, co se šíří mezi komunitou lidí, tj. vše od ústního sdělení, někdy předměty a dnes je to video. Virální video je proto video, které si lidé posílají mezi sebou, tečka. Masové rozšíření video virálu je ale samozřejmě spojeno se vznikem online distribučních kanálů, jako byl YouTube v roce 2005. 

Virály byly a jsou vždy něčím zajímavé, většinou obsahují nějaký z Buttons of Buzz. Jenže to dnes už nestačí. Dnes musí mít marketingovou podporu, či musí být zajímavé zcela jiným způsobem, protože jsme zaplaveni zajímavými věcmi. Vzpomeňte si na to, kolik toho dávají vaši přátelé na Facebook.

Povedený virál na Soesman Language Institute.

Proč video a proč teď?

YouTube je druhý nejrozšířenější vyhledávač na netu. Každou minutu se na něj nahraje šedesát hodin videa a jeho databáze obsahuje 40 % veškerého online videa. Říká se, že obrázek vydá za tisíc slov, ale video obsah posunuje ještě dál. Do obrázku bez hudby a pohybu je těžké dostat emoce. 

Navíc schopnost vnímat koncentrované informace se zvyšuje, což je vidět u vývoje filmu jako takového. Dnes celovečerní filmy vychází z klipové vizuality a filmoví režiséři jako Chris Cunningham nebo Spike Jonze začínali u reklamy. Prostě video koncentruje informace a emoce, což dnešní doba vyhledává. 

Obecně bych řekl, že lze pozorovat posun společnosti k technologiím a taky posun v rychlosti vnímání u člověka. Děti jsou dnes na roce a půl schopné ovládat iPad. Svým způsobem ten posun směrem k videu a vizualitě popsal už Neal Stephenson v knize The Diamond Age v roce 1995.

„Charlie bit my finger.“ Jedno z Top 10 videí na YouTube. Ani já ani David nechápeme, proč zrovna toto má 460 mil. zhlédnutí.

Má virál smysl z pohledu firmy?

Pokud chce firma rozšířit obecné povědomí o sobě, službě, nebo produktu, pak to smysl má, ale neměl bych od toho přehnaná očekávání. U virálu lze sice perfektně měřit, kolik lidí se na něj ve výsledku podívalo, ale je hrozně těžké dopředu určit, jestli se chytí. 

Spousta firem žije v přesvědčení, že stačí mít dobrý nápad, který za dvě odpoledne natočí nějaký student za pět tisíc, pak se to šoupne na YouTube a během pár dnů to bude mít milion zhlédnutí. Tak to nefunguje, protože velký vliv hraje v procesu šíření mimo jiné náhoda a rozhodují detaily, o kterých je třeba vědět, jak se projeví. Boom virálů, které se budou šířit bez pomoci samy, je podle mě už pryč. 

Nechci, aby to znělo jako nějaká reklama, ale lidi by se i u virálů měli obrátit na odborníky, třeba přes Videoflot.cz.

Co to je?

Obvykle Videoflot.cz popisuju jako kreativní hřiště a tržiště pro videotvůrce a zadavatele. Dá se taky jednoduše říci, že je to sociální síť a job server pro videotvůrce. 

Často se mi to blbě vysvětluje, protože v tom cítím velký, ale těžko popsatelný potenciál. Lidé si hned neuvědomí, že probíhá revoluce v používání videa. Video je tu sice dlouho, ale přestává to být o konzumování obsahu masmédií, hodně se toho děje na straně diváků. Všichni z reklamek a firem se soustředí na nové komunikační kanály a dělají videa, ale na druhé straně přibývá newtubers neboli lidí, kteří můžou a chtějí dělat dobrá videa. My tyhle dvě skupiny propojujeme.

Videoflot teď běží v režimu gamma? Co to znamená, kde je beta, na kterou jsme u nových projektů zvyklí?

Specifikaci bety jsme nedávno dali dohromady a teď se na ní maká. Chceme, aby beta běžela v základní funkcionalitě bez kiksů a dělala to, co má, maximálně intuitivně. Paradoxně každý web, který běží a který se vyvíjí, je vlastně beta, protože nikdy není hotový, ale zároveň je téměř 100% funkční. Dnes jsou weby živé organismy a pokud jsou co k čemu, neustále se vyvíjí, takže se nedá říct, že někdy bude ve stavu: „Teď jsme doprogramovali a končíme. :)“ 

Od začátku nám také záleželo na tom, aby to bylo pro lidi užitečné, což zní to jako klišé. Gamma verzi jsme spouštěli jen proto, abychom ověřili, že to má vůbec smysl. Původně jsme chtěli použít jen newsletter nebo mailing list, jestli lidi vůbec pochopí, o co jde, ale Freon [hlavní programátor] rovnou naprogramoval základ verze gamma a u té jsme pro první sledování reakcí lidí nakonec zůstali. Beta by měla běžet od začátku srpna.

A konečně, co budeš dělat o víkendu?

BRAND

Jedu do sklípku ke kamarádce na jižní Moravu na hromadné narozky spolužáků z vejšky a v neděli asi vyrazím někam na kole.

Pokud vás zajímá více o Videoflot.cz a o tom, co David doporučuje všem, kteří rozjíždí nějakou službu na internetu, podívejte se na druhou polovinu rozhovoru na blogu Chceme lepší služby! Letos prošli akcelerátorem StarCube a před několika týdny skončili třetí v soutěži Nápad roku. Videoflot také píše blog, má Facebook a samozřejmě videokanál.

Autor článku

Autor je konzultantem Jihomoravského inovačního centra a designérem služeb na volné noze. Stojí za blogem Drzá cihla a koordinuje projekt Chceme lepší služby! 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).