Hlavní navigace

Názory k článku WebExpo 2013: České startupy se ve světě neprosadí kopiemi

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 24. 9. 2013 0:06

  Rdm (neregistrovaný) 89.29.124.---

  Takže jste si webexpo užil nebo jej z důvodů slabé angličtiny oželel? Ono tak nejde o to, že by nemohla být konference v angličtině, jako spíše o to, že v ČR ještě stále takové množství lidí tou angličtinou nemluví, na rozdíl od vámi uváděných zemí a ti tak přicházejí o možnost rozšířit své vědomosti (byť se ty informace dají dohledat i jinde).

  S tím názorem, že bez angličtiny se nedá uspět se dá polemizovat. Co si představujete pod úspěchem? Mít nadnárodní korporaci nebo "jen" mít práci? Ta argumentace startupy, je v tomto ohledu celkem vtipná, protože v ČR pracují v IT desítky tisíc lidí, ale kolik z nich má ambice vytvořit nějaký startup? Spoustě lidí stačí chodit do práce a mít slušné živobytí a na to mnohdy komunikativní angličtinu vůbec nepotřebujete, protože dokumentaci nebo informace v angličtině na internetu dokážete přečíst, stejně tak dokážete napsat e-mail, a jak chcete mluvit, když třeba nemáte s kým?

 • 24. 9. 2013 0:19

  Jirka (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  "S tím názorem, že bez angličtiny se nedá uspět se dá polemizovat. Co si představujete pod úspěchem? Mít nadnárodní korporaci nebo "jen" mít práci?"

  S touto logikou můžeme říct, že mít vysokou školu vlastně není potřeba, protože mít práci může mít i člověk, který sotva vylezl ze základy. Ano, může, ale...

  "a jak chcete mluvit, když třeba nemáte s kým?"

  Třeba tak, že si občas zajdu na konferenci v angličtině a tam s dalšími účastníky komunikuji? Jak je možné, že jinde to prostě jde? Člověk se nemusí dívat do Švédska, Izraele, Švýcarska a podobných států. Lidi umí mnohem lépe anglicky třeba v Polsku, pobaltských státech. Dokud se úroveň angličtiny v ČR nezlepší, tak prostě nikdy úspěšní v IT nebudeme. Zahraniční firmy se tu moc nepohrnou, protože nenajdou dostatek odborníků, kteří se domluví se zbytkem firmy. Kvalifikovaná pracovní síla ze zahraničí se sem nepohrne, protože se tu zase s nikým nedomluví v běžném životě. A nakonec ani ty naše firmy se ve světě neprosadí, protože když lidi neumí anglicky, těžko prosazují svoje produkty v zahraničí.
  Jakákoliv věc, která se s tím snaží něco dělat, je vítaná.

 • 25. 9. 2013 9:29

  kalion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Souhlas, kdybychom se uměli všichni dorozumět anglicky, mohlo by naše HDP růst o 5-10 % ročně.

 • 23. 9. 2013 11:22

  Rdm (neregistrovaný) 89.29.124.---

  já naopak četl názory, že našinci měli s přednášením v angličtině docela problém, ale nebyl jsem tam, tak těžko říct

 • 23. 9. 2013 11:40

  Jakub (neregistrovaný) 85.207.39.---

  No a jestli s angličtinou měli problém ti, co se odvážili přednášet, tak si umíte představit, jak moc rozuměli posluchači, kteří na tom byli vetšinou hůře.

  Je to velice odvážný plán, udělat z WebExpa konferenci významem přesahující naší kotlinu, uvidíme, jak se bude dařit v dalších ročnících. Za mě bych skoro řekl, že lokálně orientovaný koncept je mi symptatičtější. Pokud mě budou zajímat zahraniční speakeři, setkání se zahraniční komunitou, tak prostě vyrazím do Londýna apod.

  Pár desítek zahraničních návštěvníků versus pár stovek úbýtku českých návštěvníků je také argument. Ale třeba se to příštím rokem zlomí, uvidíme. Jen pak tu bude chybět ryze lokální akce, což bude výzvou pro nějaký nový podnik.

  Zatím je to pořád velká neznámá a velice předčasné soudit. Pokud má provozovatel záměr být světový, tak mu to přejme a držme palce.

 • 23. 9. 2013 22:08

  kalion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Souhlas, sice patřím k těm, jejichž angličtina je slabá, ale akci držím palce. Když se můžou konat úspěšné anglojazyčné akce v Izraeli, Rakousku, Dánsku, Mexiku a Jižní Koreji, tak proč by nemohli i v Česku? Jako každému Čechovi mi vadí naše zařazování do východní Evropy, ale furt z toho mám lepší pocit, než kdybych žil třeba v Moldávii, kde mají snad jen jednu technologickou firmu (Ritlabs). Víc podobných mezinárodních aktivit (a nejen v oboru IT) a snad za 50 let už za východní Evropu přestaneme být považováni. Ještě by to chtělo, aby k nám přesídlila nějaká důležitá organizace, třeba Wikimedia Foundation, Mozilla Foundation nebo Document Foundation, nebo se přinejmenším do ČR vrátil Avast (AVG jsme už navždy ztratili).

 • 23. 9. 2013 16:09

  Franta (neregistrovaný) ---.redhat.com

  Kdo chce v informačních technologiích uspět, tak prostě musí umět komunikovat v angličtině, proto jsou IT akce v angličtině naprosto v pořádku.
  Jeden z důvodů, proč se naše startupy neprosazují je, i ta naše uzavřenost a mizerná znalost angličtiny. Pokud WebExpo přechodem na angličtinu utrpí, tak to není prohra organizátorů, ale naše, protože to jen ukáže, že opravdu nejsme připravení na to konkurovat na mezinárodní scéně.
  V jiných oblastech jsou konference v angličtině v ČR již běžnou věcí, jenom u webařů to vypadá jakoby byli pořád uzavření na tom našem malém písečku.