Hlavní navigace

WebPhone - radost z komunikace

27. 1. 2000
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Telefon je drahý. Zvlášť do zahraničí, to ví každý, komu někdy přišel od Telecomu účet s nenulovým počtem impulsů v kategorii C. Proto (a nejen proto) se do zahraničí začalo telefonovat po Internetu. S populárním programem WebPhone dnes seznamuje David Procházka.

Internet je síť, přes kterou komunikuje mnoho z nás. Z hlediska interaktivnosti se komunikace vyvíjela od elektronické pošty k ON-LINE textové komunikaci (CHAT). V tomto byl revoluční a asi pořád je program firmy Mirabilis s názvem ICQ, o němž už na Lupě vyšlo několik článků. Když se objevila možnost ON-LINE video i audio komunikace současně, mnozí uživatelé Internetu nevěřili. Dnes, kdy se tento způsob komunikace výrazně zlepšil, zde chci představit jeden z programů umožňujících tuto službu. Jedná se o program WebPhone z dílny firmy NetSpeak.

Tento program umožňuje ON-LINE audio i video komunikaci prostřednictvím Internetu. Je samozřejmě třeba, aby WebPhone vlastnily obě strany spojení. To ovšem není žádný problém, protože volně šiřitelná verze tohoto programu je k mání na Internetové adrese www.netspeak.com. Demonstrační verze má ale jedno zásadní omezení – můžete navázat spojení pouze na 3 minuty. Po uplynutí této doby se hovor přeruší a pokud chcete dále pokračovat, musíte zopakovat celou připojovací proceduru. Při navazování spojení nevytáčíte žádná čísla, ale do jakéhosi displeje vepíšete e-mailovou adresu volaného. A jak vlastně vypadá prostředí WebPhonu? Jde o velice pěkné prostředí telefonu s displejem. Vedle tohoto panelu je okno na video obraz. Samozřejmě, že pro přenos obrazu je třeba kamera, kterou si připevníte na monitor. Skvělé ale je, že tuto kameru nemusí mít oba uživatelé, ale stačí, když ji má jen jeden. Pokud ji nemá žádný z uživatelů, tak se prostě nevidíte a komunikujete pouze hlasově. Tato komunikace není ani zcela na úrovni telefonu – spíše vysílačky. Aby si oba dva lidé dobře rozuměli, musí mluvit pomalu a zřetelně. Když jsem tímto způsobem poprvé rozmlouval s kolegou v USA, tak mi to připadalo neuvěřitelné, že mluvím s někým přes oceán téměř zadarmo. Je teoreticky možné, že takovéto spojení v ČR by mohlo být kvalitnější.

Program jinak disponuje klasickými funkcemi telefonu (opětovné vyvolání osoby, přidržení hovoru, atd.), ale jsou zde dvě zajímavé funkce, které stojí za to popsat. První z nich umožňuje vyhledávání lidí, kteří používají program WebPhone + zobrazení stavu ON či OFF LINE u jednotlivých osob. Druhou z těchto funkcí je rychlé zasílání zvukové nahrávky na druhou stranu „drátu“. Zdá se vám asi, že je tato funkce zbytečná, když se zde má jednat o ON-LINE komunikaci, ale není. Když jsou servery Internetu příliš přetíženy, tak můžete kolegovi poslat alespoň zvukově zcela čistou nahrávku své zprávy.

Myslím, že na Internetu jsou už i kvalitnější programy, než je WebPhone. Stabilita a solidní funkčnost i na starších počítačích ovšem řadí WebPhone mezi špičku. Známým se v USA stal především díky masové reklamě fy. NetSpeak.

ebf - tip do článku - debata

David Procházka


Starší, související články:

Autor článku

David Procházka je autorem několika technických publikací a stovek odborných článků v počítačových magazínech a na webových serverech zabývající se IT oblastí.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).