Hlavní navigace

Weby Novy a České televize byly nedostupné, na vině byl DDoS

8. 4. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: kirill_makarov / Shutterstock
Několik desítek minut trval výpadek, který v pátek odpoledne postihl internetové stránky České televize a TV Nova. A zdá se, že postižených bylo více.
  • 16:25 – doplněna vyjádření ČT a T-Mobilu

Webové stránky České televize byly v pátek odpoledne nedostupné skoro dvě hodiny, podobně nedostupný byl i web Novy.

Příčinou problémů na webech ČT byly podle informací Lupy potíže v síti T-Mobilu, který je poskytovatelem konektivity. Zda jde o chybu na infrastruktuře operátora, nebo o nějaký typ DoS útoku, není v tuto chvíli jasné.

Česká televize Lupě potvrdila, že za výpadkem stojí DDoS útok: „Česká televize byla dnes odpoledne zasažena útokem DDoS. Bezprostředně po útoku byl problém společně s dodavateli odstraněn,“ sdělila Lupě mluvčí Michaela Zahrádková z tiskového oddělení.

„Dá se předpokládat, že byly zasaženy i další významné servery. Příčinu by měla zjistit podrobná analýza, jejíž výsledek by měl být znám příští týden. Všem uživatelům, kterých se výpadek dotkl, se Česká televize omlouvá,“ dodala. 

BRAND23 Workshop

DSoS útok potvrzuje i T-Mobile: „Dnešní krátkodobý výpadek způsobil masivní DDoS útok na web České televize, jíž poskytujeme internetovou konektivitu. Problém jsme po konzultaci se zákazníkem vyřešili zapnutím ochranného systému proti DDoS útokům,“ napsal Lupě mluvčí firmy Lukáš Hrabal

Podle našich informací ale výpadek ve stejné době postihl také další služby – mimo jiné také některé systémy státní správy (CzechPoint apod.). Momentálně nevíme, jestli mají výpadky služeb s nedostupností televizních webů nějakou souvislost, ale je poměrně nepravděpodobné, že by se sešly ve stejný čas náhodou.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).