U nás s tím za mnou pár lidí taky přišlo a po přečtení podmínek dotace jsme se rozhodli se na to vykašlat - hlavně z důvodu pětileté udržitelnosti a nutnosti zajišťovat konektivitu (a hlavně zřídit do potřebných míst); což by ve výsledku přišlo na stejné nebo větší peníze, než bychom takto získali. A i administrativní zátěž spojená s jakoukoli dotací v tomto případě převáží jakékoli případné přínosy.
A v tom je přesně ten problém - při dodržení podmínek dotace nelze z poskytnutých peněz tyto náklady hradit.
A to jsem ještě nerozvedl to, že je nejprve podpůrnou infrastrukturu vybudovat - na což taktéž nelze použít peníze z této dotace - což může být u venkovních AP dost značná částka (pokud je mezi sebou nepropojíte bezdrátově a nějak to neschováte do ceny samotného AP nebo už máte u každé lampy veřejného osvětlení vyvedenou optiku - pak jste ale už tak daleko, že vás nějaká dotace na pár wifin v podstatě nezajímá).
Takže ve výsledku dostanete 380 000 Kč, za které musíte pořídit minimálně deset venkovních AP (max. 38 000 Kč za kus i s montáží a DPH) nebo 15 vnitřních (max. 25 500 Kč za kus i s montáží a DPH).
Z "jiných zdrojů" pak potřebujete:
- infrastrukturu, ke které to připojíte (pokud ji už nemáte)
- konektivitu (nebo navýšení, pokud už máte do potřebných míst)
- Wi-Fi kontrolér (ze začátku to sice můžete teoreticky spravovat celé zvlášť a ručně, ale vzhledek k tomu, že to nakonec má být celé propojeno v jeden celek, ho stejně budete potřebovat)
- nastavení toho všeho
- elektřinu a případný servis, když se něco rozbije
No mně se nejvíce lííbí dané následující podmínky v příloze :
Tato doba se bude každý den v 00:00 hodin automaticky resetovat nebo bude přinejmenším nastavena na maximálně 12 hodin.
a následující odstavec je moc pěkný leč skoro nepochopitelný a neurčitý, navíc se zavazujete že přidáte něco co ještě nikdo neviděl.
Podle článku 9 se od příjemce grantu očekává, že jakmile bude mechanismus pro zabezpečenou autentizaci a monitoring v provozu, překonfiguruje síť WiFi4EU tak, aby se mohla k tomuto mechanismu připojit. V rámci této rekonfigurace se zachová otevřené SSID „WiFi4EU“ za použití přihlašovacího portálu, rozšíří se o dodatečné SSID„WiFi4EU“ pro řádně zabezpečená připojení (buď změnou stávajícího místního zabezpečeného systému na společný, nebo jednoduše přidáním společného systému jako třetí SSID) a zajistí se fungování mechanismu monitorování sítě WiFi4EU na úrovni přístupových míst.
Technická stránka WiFi4EU byla letos tématem i jedné z přednášek na #35c3 - https://media.ccc.de/v/35c3chaoswest-52-wifi4eu-broken-by-technical-specification
Obce, které do toho půjdou, si pod sebou podřezávají větev...
Přesněji jde o to, že můžete použít jen zařízení, u kterého dodavatel nebo výrobce garantuje 5 let další podpory. Tedy jde o výrazně dražší produkty a nikoliv nějakou SOHO čínu, která by v mnoha případech vyhověla (i s tím předpokladem, že v případě poruchy by byla nahrazena obdobným nebo lepším zařízením).
Vemu to z pohledu AP do interieru:
- 25 tisíc je na AP vice nez dost a to vcetne controleru a licenci pro nej. Bezna cena (katalovova se da u Cisca ignorovat) pro třeba AP AIR-AP2802I (předtím AIR-AP2702I a AIR-AP2602I) byla dle kurzu dolaru 11-13 tisíc korun.
- natazeni jedne datove zásuvky od racku k AP je cca 3 tisice
- servis by melo zvladnout lokalni IT, protože klikani v kontroleru není moc slozite a dat něco k reklamaci take (jedine na zprovozneni by chtelo nekoho poptat)
- z 200 instalovanych Cisco AP sem resil za 4 roky jednu reklamaci (DOA) a vymenu asi 5 mrtvych kusu, které stejne cekala vymena kvuli EOL (prezili cca 8-10 let fungovat ve vyrobe)
Nejen ČR. Postačí libovolná obec takové velikosti v trochu větší vzdálenosti od města kdekoliv v západním světě. Mít 30mbps na přípojku je dobře prodejné politické přání, ne realita. Viz https://www.fastmetrics.com/internet-connection-speed-by-country.php a to podle mě stejně počítají hlavně města.
Hmm, kazdy ma priority jinde, ale me by rozhodne potesilo, kdyby nebylo treba drancovat prirodu a zneuzivat mizerne placene delniky v Asii trikrat kvuli zajisteni wifi na pet let. Mnohem lepsi mi prijde poridit jeden kvalitnejsi vyrobek, i kdyz treba v petiletych nakladech vyjde o neco draz. A prijde mi jedine dobre, ze tohle EK vidi taky.
Rozklikl jsem a musím se smát, že to zase někdo dokázal zadat takto nejednoznačně: "příjemce si musí sjednat předplacenou službu odpovídající nejrychlejšímu dostupnému internetovému připojení v dané oblasti, které nabízí stahování minimálně 30 Mbps". Stahování koncovým uživatelům nebo komu? Kdo bude komu co stahovat?
Pokud chtějí provozovat 15x50 = 750 "souběžných uživatelů bez zhoršení výkonnosti", tak pak prostě nemůže být páteřní připojení 30 Mbps. To nedává žádný smysl. Můj výpočet jakýsi smysl měl, ale zas ukazoval, že to nejde realizovat.
Že v další větě podmínky říkají, že pro EU WiFi nesmí být použito horší páteřní spojení, než má obec sama pro sebe, je hezké, ale podle mě to s mým výpočtem potřebných 22 Gbps nesouvisí. Je to jen o tom, aby si pro sebe obec nesyslila 100 Gpbs a EU WiFi nepouštěla jen nějakých usmrkaných 25 Gpbs.
No, kdyby tam byla, tak už ji asi dělají. Nebo snad myslíte, že ti dělníci dělají tu nízkoplacenou práci z čirého masochismu, když za rohem je zaměstnají smysluplněji?
To jsou ty názory "zpovykaných" vyžraných evropanů. Dětská práce je fuj ale nedojde jim, že to dítě má volbu pracovat nebo umřít hlady. Málopracená otročina je fuj, ale dtto.
I když stále je možnost, že ten váš příspěvek je sarkasmus, pak se omlouvám za dlouhé vedení.
Tak pak Petře nezbývá, než rozkliknout přímo ty podmínky, odkaz je v článku uveden. To se nedá nic dělat.
Je to tam zamotaně napsáno jako "...v každém případě takovému připojení, které nabízí rychlost stahování alespoň 30 Mbps. Příjemce musí rovněž zajistit, aby se tato rychlost páteřního připojení..."
V základu je problém ten (což platí i pro většinu dotačních výzev z fondů EU), že daná služba musí být provozována v rozsahu, jakém jsme slíbili, v tomto případě alespoň 3 roky (tady se omlouvám, původně jsem nesprávně uvedl pět let, ale v podmínkách jsou minimálně tři roky) . Přičemž z poskytnutých peněz lze zakoupit víceméně pouze AP a jejich montáž a buď my, nebo náš dodavatel se tedy zavazujeme, že v případě, že během těch tří let některý z AP selže, ho nahradíme z naší kapsy nebo z kapsy dodavatele prostřednictvím prodloužených záruk (což se nám ve výsledku prodraží už na začátku). Při počtu několika desítek zařízení lze předpokládat, že během té doby jich pár selže zcela určitě.
Dále je nutno z naší kapsy (respektive z kapes našich občanů, když to vezmeme do důsledků), nutno po celou tu dobu nutno platit minimálně konektivitu centrální, konektivitu a napájení jednotlivých AP a konečně i centrální správu, která je při takovém počtu AP nutností.
Podmínky EU:
1) instalace minimálně 15 vnitřních přístupových bodů (AP)
2) každý AP musí zvládat alespoň 50 souběžných uživatelů bez zhoršení výkonnosti
3) AP každému uživateli nabízející rychlost stahování min. 30 Mb/s
Matematika: 15 * 50 * 30 Mb/s = 22 Gbps konektivity do obce
To ne každý splní (to je eufemismus - ve skutečnosti do žádné obce 22 Gbps kvůli EU WiFi nepovede). Vouchery nebudou proplaceny.
V článku (nic jiného k tématu jsem nečetl) se píše "obec musí zajistit rychlost stahování min. 30 Mb/s". Tohle musí platit pro každého uživatele AP zvlášť, je to totiž minimální rychlost pro použitelný internet, jak je definováno v jiných materiálech EU. Tudíž můj výpočet je správně - obec skutečně musí zajistit minimálně 22,5 Gbps konektivitu, jinak teoreticky nesplní podmínky.