Hlavní navigace

Názory k článku Za dva týdny odstartuje na Novém Zélandu HDTV vysílání

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 21. 3. 2008 0:36

  Pamětník
  to asi jde. Možná je to tím, že se jedná o protinožce. Vůči nim si tady stojíme na hlavě a proto DVB-T u nás tak vypadá. Pokud se nemýlím, mají asi 4 miliony obyvatel. Tři čtvrtiny jsou 3 miliony, což je asi milion domácností. Jak mají asi zafinancované veřejnoprávní vysílání, když mohou vysílat celé 3 stanice dokonce v HD kvalitě, s komerčními celkem 10? Podle mne není celková kupní síla tamních domácností větší než ta naše. Tak v čem to vězí, že to u nich jde? Proč jim stačí na 75 % pokrytí 14 dní? A nezačínají 1. dubna, není to proto Apríl!
 • 21. 3. 2008 9:20

  Radek Donát (neregistrovaný)
  Prinejmensim jde o ostrovni stat, takze nutnost koordinace kmitoctu s okolnimi staty je prakticky nulova a vytvoreni celostatnich siti relativne snadne. Nemuseji take resit ruseni do zahranici pri pouziti vetsiho vykonu. A nakonec, s velkou pravdepodobnosti maji novozelandane vyrazne nizsi naklady na koncove HD prijimace z JV Asie (nizsi dopravni naklady, nejspis i nizsi cla a naklady na homologaci a lokalizaci, ktere jsou pri dovozu do Evropy znacne, i ochrana spotrebitele je tusim nizsi, takze i nizsi naklady na servis, atd...). Predpokladam, ze v Asii (ale i Americe) pujde zavadeni novych technologii (HDTV, MEPG-4 AVC) prave z techto duvodu vyrazne rychleji nez v ochranarske (tj. drahe) Evrope.
 • 21. 3. 2008 10:07

  Pamětník
  Důvody hladkosti digitalizace na Novém Zélandu já vidím někde jinde. U nás sice musíme brát ohled na cizinu, ale koordinované kanály známe již dost dlouho. Na NZ jim pro 7 stanic DVB-T v SD rozlišení bohatě stačí 2 MUXy. Na jaké platformě budou mít veřejnoprávní HDTV se glosa nezmiňuje a ani to není rozhodující. Pokud mám správné tušení, NZ jsou poměrně hornaté ostrovy a podle v glose uvedených lokalit, se bude spíše jednat o "městské" vysílače "středního" výkonu. Většina populace tam žije v několika městech a přilehlých aglomeracích. Nižší přepravní náklady a cla se při budování digitální sítě mohou důležitě projevit pouze na vysílací straně. O vybavenost přijímači asi tady nejde, když vybudování vysílací sítě jsou schopni udělat za 14 dní a nemusí čekat na dostatečnou technologickou penetraci na straně diváků. Rozdíl tedy nevidím na úrovni technickoprávní, ale čistě politickoekonomické. Různá úroveň kulturní, politická, ekonomická, technologická a dalších aspektů přináší do Evropy nutnost respektování Vámi uvedených pravidel. O to, to mají takové "nezávislé" celky, jako USA a NZ, jen jednodušší.