Hlavní navigace

Za problémy Windows XP s únorovou záplatou může rootkit

Jiří Macich ml.

Nedávno jsme vás informovali, že někteří uživatelé Windows XP po instalaci únorových záplat mají problém s naběhnutím systému, které končí jen u nechvalně proslulé modré obrazovky smrti (BSOD). Problém s nabíháním systému sice vyřeší odstranění důležité záplaty popsané v bulletinu MS10–015, ovšem jeho příčina přetrvává. Už od medializace problému se objevují zprávy, že za BSOD v tomto případě nemůže vadná aktualizace, ale malwarová infekce. Microsoft potvrzuje, že přičínou je skutečně rootkit…

Nedávno jsme vás informovali, že někteří uživatelé Windows XP po instalaci únorových záplat mají problém s naběhnutím systému, které končí jen u nechvalně proslulé modré obrazovky smrti (BSOD). Problém s nabíháním systému sice vyřeší odstranění důležité záplaty popsané v bulletinu MS10–015, ovšem jeho příčina přetrvává. Už od medializace problému se objevují zprávy, že za BSOD v tomto případě nemůže vadná aktualizace, ale malwarová infekce. Microsoft potvrzuje, že přičínou je skutečně rootkit Win32/Alureon.A. Právě jeho zásah do jádra systému způsobuje v kombinaci s novou záplatou popsané problémy.

Na neinfikovaných počítačích tedy únorové záplaty nezpůsobují žádné problémy. Co však s těmi infikovanými? Microsoft vzkazuje, že pokud uživatelům antivir nemůže potvrdit úspěšné odstranění infekce, tak bude nutné po záloze dat provést čistou instalaci systému. Dalším možným řešením je nahrazení infikované knihovny atapi.sys. Dle ohlasů uživatelů postačí její obnova z instalačního CD systému Windows XP. (The Microsoft Security Response Center)

Našli jste v článku chybu?
22. 2. 2010 16:07
krakonoš (neregistrovaný)
Aneb záplata jednoho problému detekuje druhý! Jsem jen zvědav, jestli to ,,šťastní majitelé" toho svinstva, kteří o něm do vydání této záplaty nevěděli, patřičně ocení.
24. 2. 2010 14:55
Infernus (neregistrovaný)
Mne hýbe žlučí, jak Microsoft bojuje proti pirátům a hackerům ale vždyť MS je sám pirát. Například teď vydal bezplatný antivir který si každý může stáhnout, ale ve skutečnosti, je to jen trojan, který má kontrolovat uživatele, jestli nemá v počítači nelegální software a pokud jo, pak ho napráší policii. Přitom všichni víme, že zadarmo ani kuře nehrabe a proto že už někdo něco nabízí zadarmo je to dost podezřelé, vždy se za tím něco nekalého skrývá.