Hlavní navigace

Zabrání MHP přepínání během reklamy?

9. 5. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
9. 5. 2006

Firma Philips si ve Spojených státech zažádala o patent, pomocí kterého se má připravit na situaci, kdy televizní společnosti ve spolupráci s výrobci elektroniky znemožní lidem přepínání televize během reklamy a přeskakování nahraných reklamních spotů. Pomocí technologie MHP by se mohly údajně v budoucnu objevit ve vysílání signály, které krátkodobě vyřadí z provozu dálkové ovládání a znemožní ruční přepínání programů nebo rychlý posun nahraných pořadů. Důvodem je záchrana reklamy, která komerční televize živí, ale kterou dnes přeskakuje sedm z deseti Američanů. Pokud by nastala doba „uzamknutého“ ovladače, chtěl by Philips dát divákům na výběr: buď si vyčkají konce reklamy, nebo si připlatí a zbaví se jí hned.

Cloud23

Celá situace i patentová žádost, která z ní vychází, vypadají na první pohled bizardně, ale na druhou stranu podle analytiků čeká televizní trh v USA kvůli přeskakování reklamy v příštím roce významný odliv inzerentů. V takové chvíli přemýšlejí proto firmy nad ledasčím. V České republice se MHP zatím zmiňuje především ve spojitosti s předpovědí počasí a interaktivitou, drtivá většina set-top-boxů na tuzemském trhu MHP nepodporuje. Patent a uvažovaná technologie se nevztahuje na žádnou ze současných ani připravovaných řad společnosti Philips.

Podrobný článek o patentu a širších souvislostech publikovaly nedělní New York Times a několik vět z něj přeložily Britské listy.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).