Začít můžeme u zarušeného Jesenicka 150km vzdálený Kalisz Mikstat vysílá na K26 a K31, ČTÚ potvrdilo rušení u 50% diváků na Jesenicku, můžete tam dávat antény a přijímače jaké chcete a co čtrnáct dní to přenastavovat, podobně v závislosti na počasí se to chová při kolizi v SFN a to častěji na K26, ale též na K28, čas od času na K40 a veselo je v době inverzí, kde to cestuje po celé republice a z lokálního problému je problém celých krajů. Pokud jsme rezignovali na robustnost a odolnost základního komunikačního prostředku tak to se potom omlouvám za svou neznalost. Ti kteří se s tím trápili už dávno zvolili jiný typ příjmu, ale z hlediska vyššího principu mravního je to chybné navržení sítě na hranici technických možností, které takto na hranu nepostavila žádná ze zemí používající DVB-T2.
Tak nevím, jestli se mám vyjádření pana Pavelky smát nebo brečet. Tvrdí, že není v SFN problém v rámci ochranného intervalu, který je tuším kolem 120km, přitom Česká televize vysílá na K26 z výkonných vysílačů ve vyšších polohách od Chebu po Lysou horu a to je vzdálenost přes 400km, tak kde udělali soudruzi chybu?
Takže když vysílač Praděd vysílá na kanálech 26, 28, 31 a Mikstat vysílá na kanálech 26 a 31, s kanálem 28 nejsou problémy tak za to může prahová úroveň nebo špatná koordinace? Pokud by Praděd vyměnil K26 za zkoordinovaný Ženevský K36 tak by to pomohlo nejenom Jesenicku, ale dalším lokalitám, ale když se nechce, je to horší než když to nejde, ale hlavně nepřiznat, že by to šlo dělat jinak a lépe.
Používá se 256-QAM, který má délkou symbolu asi 4 ms, ochranný interval je nastaven na 1/8 této délky. Jeho délka je tedy 500 us, což odpovídá 150 km. Na téhle vzdálenosti je útlum volného prostoru 130 dB. To mi připadá celkem dost na to, aby se rušivý signál ze vzdálenějšího vysílače neuplatňoval.
Před 3 lety se všude psalo:
- že DVB-T2 bude mít stejné, dokonce lepší pokrytí než DVB-T s využitím výrazně menšího počtu frekvencí.
(Nyní chtějí Radiokomunikace nové kmitočty ze zbylých „experimentálních sítí“…
Zřejmě s cílem posílit svůj de facto monopol kdy ovládají 3 ze 4 celoplošných DVB-T2 sítí)
- Prý je DVB-T2 dokonce vhodnější pro rozsáhlé SFN než DVB-T.
(Možná teoreticky, prakticky to zatím není vidět)
- Diváci nebudou muset měnit antény, jen přikoupí STB "za 500 Kč" a vše bude fungovat i nadále. Radiokomunikace k tomu dokonce vydaly něco jako leták nebo infografiku kde to cenově srovnávaly s úplně novou odbornou montáží satelitu.
(A nyní? Kdo má špatný příjem DVB-T2, ať připlatí za lepší anténu s odbornou montáží neboť chyba je přece na straně diváků... tudíž to vyjde cenově minimálně nastejno jako s tím novým satelitem v infografice ČRA)
Tomu se říká politika.
Zajímalo by mě, zda se před 3 lety o těchto problémech vědělo, a pokud ano, zda nebyl celý přechod na DVB-T2 záměrně zpackaný jen proto, aby se teď mohly všechny volné frekvence přidělit Radiokomunikacím pro „řešení problému“, který ani nemusel být...
2. 6. 2022, 15:14 editováno autorem komentáře
Tak ještě jednou s K28 z Pradědu problémy nejsou, zatímco s K26 a K31 vysílané i v Polsku je problém. K36 vysílal z Pradědu ČT1 a posléze MUX1 čtyřicet let a je stále k dispozici, tak prosím alespoň jeden relevantní důvod jak je možné, že změna kanálu problém nevyřeší.
Konstatováním faktu, že K28 funguje bez problému a stejnětak bez problému fungoval K36 čtyřicet let, bych debatu ukončil.
Majitelem K26 je Česká televize a ne nějaké Radiokomunikace, K26 mají přiděleny i lokality provozované firmami Profi-Invest, Brabec, B+TV. Funkční veřejnoprávní multiplex je v zájmu ČT. Drtivá většina informací pro přechod na DVB-T2 pocházela z dílny ČTÚ a Ministerstva obchodu a průmyslu, patrně za přispění teorií z Metrologického ústavu, přechod na DVB-T2 byl nařízen vládou ČR. Pokud mají soukromníci problém se svými sítěmi, je to jejich boj, MUX21 je veřejný zájem.
Přesvědčit lidi, že K28 chytají omylem, podle vás asi ilegálně, to není argument, ale demagogie, hlavně že to v dalších příspěvcích svalujete na čínské šunty, máte v té propagandě pana Pavelky nějaký guláš stejně jako on sám. Co je na tom špatného přiznat že nesmyslně velká SFN na K26 je problém a nikdo v EU takový experiment navíc s veřejnoprávním multiplexem neprovedl. V souvislostí se současnou situaci je podpora takového problematického řešení vpodstatě sabotáží.
3. 6. 2022, 06:24 editováno autorem komentáře
Ano - ale to je presne ta cast, kdy jsou na miste i uvahy o tom, nakolik je pricinou problemu nekvalitni prijimac, pripadne nekvalitni antenni system, ze :-) A zrovna u STB za ctyri stovky jde predpokladat, ze jeho konstrukce bude dost "osizena"... coz nemusi vadit v oblastech s kvalitnim signalem, ale tam kde je signal horsi se to spis projevi.
Na Jesenicku je dle mereni CTU nas lokalni signal na prahovych urovnich - v tom bude skutecny zakopany pes. Proste je tam slaby, chcete-li to rict jinak. A ten problem tam byl (dle odkazovaneho clanku) i v dobach DVB-T... no a na to mate Kratochvilovu reakci o tom, ze ani zakon nevyzaduje 100% pokryti (a nekeca, zakon mluvi o 95% pokryti obyvatelstva...) - co se zbytkem je otazkou. Aneb tady nastupuji i penize - treba na nejaky dokryvac... kdo a z ceho ho zaplati? (viz tez avizovane skrty v CT...).
Mimochodem, pokud Podle vás se na Jesenicku vyskytuje prahová úroveň příjmu, proč v mapách pokrytí nejsou oblasti bílé, nikdo by se potom o takový příjem ani nepokoušel, ale problém je ten, že K26 nefunguje a K28 funguje, takže podle vás změna kanálu nepomůže? Nikdo těm lidem na Jesenicku a jinde neřekl, že přijdou o pozemní příjem a to padá na hlavu instituce pana Pavelky a ČTÚ.
3. 6. 2022, 07:09 editováno autorem komentáře
Chápu alibismus vašeho chebodárce ČTÚ a nechuť uznat chybu, na jedné straně vyzýváte, aby lidi měli kvalitní anténu a přijímač a když zpackáte koordinace a navrhnete nesmyslně velkou problematickou SFN potom je na vině odstup signál šum a pokud do té doby lidi měli příjem vpohodě, podle vás ho tam nikdy mít neměli, z takové propagandy by měl radost i soudruh Putin a vůbec bych se nedivil kdyby v destabilizaci příjmu veřejnoprávního multiplexu přes agenty v ČTÚ neměl prsty a nejednalo se o záměr.
6. 6. 2022, 20:27 editováno autorem komentáře
Pane Pavelko, nejraději bych dal vaše telefonní číslo všem těm lidem, kteří za inverze nemohou sledovat veřejnoprávní TV na kanále 26. Ani by jste si neprdnul a neměl čas smolit takové kraviny. Koordinaci veřejnoprávního multiplexu jste posrali tak, že to nemá obdoby…
Začněte se změnou vysílacího kanálu na Pradědu a klidně si můžete následný úspěch připsat, věnuju vám to.
Tak kdyz se na ty urovne signalu z Pradedu podivate, tak tam ty urovne proste mizerny misty jsou. Ono holt je to v horach a ani vysilac na vysokem kopci neni videt vsude.... a jinej kanal tohle fakt moc nezachrani.
Jiste, ale celou dobu se bavime o tom, ze signal tam je sam o sobe na prahove urovni, tedy neprilis silny sam o sobe. Takze pochopitelne odstup uzitecneho signalu od nezadouciho sumu bude velmi maly. Ten Praded proste neni videt vsude optimalne... ostatne MUX21 ma krome k26 z Pradedu i k41 ze Zlateho chlumu, k39 v Hanusovicich, Vrbne pod Pradedem, Horni Lipove a k37 na Zulove. Ale proste tam je slozity horsky teren... ostatne v tom clanku, co jsem odkazoval vyse je konstatovano, ze i v dobe stareho DVB-T spousta lidi jelo radeji pres satelit...
A tak kdyz nevite, co je to odstup signalu od sumu a prahova uroven signalu a spokojite se s placnutim "ze to prece (naaak) funguje", tak debata skutecne smysl nema :-) Akorat po technicke strance ani na k28 to proste nebude zadna hitparada.
"Na antény se dostává velké množství signálů z různých vysílačů, pro přijímače je pak problém zpracovat takové množství signálů. "
Na meráku je vidieť ako signály zo vzdialenejších vysielačov meškajú...
Na meraku ano, ale cinska krabicka za par kacek to rozdychat holt nemusi :D Zvlast kdyz samotny odstup signalu od sumu je... mizerny.
A tak jiz v dobach DVB-T tam diky mizernemu signalu v dane oblasti spousta lidi prijimalo TV pres satelit (s kvalitativne srovnatelnym DVB-S2). Ale to je snaha pri "hate-speaku" kolem DVB-T2 zamlcet...
Jo.. taky si vzpominam, ze jsme chytali polske televize... dokud nezaclo vysilat OK3. Taky to bylo na hrane (obcas i za)... ale toho "sumu" proste bylo predtim mene a ti Polaci se dali chytat dost daleko... ale to je aspekt, ktery pan "ager" proste nechape.
Diky, ze jste timto komentarem potvrdil, ze nechapete problematiku odstupu signalu od sumu. Ono ani na K28 ty signaly dle dostupnych udaju nejsou nijak slavne... jen proste na K28 je mene sumu nez na K26. Ale z toho nejde dovozovat, ze preladenim na jiny kanal se problem vyresi... ne, to fakt neni reseni, to je typicky cesky bastl/ojebavka... jak problem zamest pod koberec. Resenim je dokryvac, ktery dostatecne kvalitne pokryje "hlucha" mista - ale to neni zadarmo.
"... Český metrologický institut žádné velké problémy v pokrytí prakticky nevidí. Od začátku jsme pracovali na digitalizaci, účastnili jsme se jednání se sousedními státy, všechno proběhlo hladce. ..." ... No hlavně že mi už 2 roky nefunguje žádný příjem televize z pozemního vysílání (MS kraj). Ano, funguje to hladce, televize mi už ani nechybí. Zbývá mi přerušit jedinou "vazbu" s televizí a to odhlásit koncesionářský poplatek. K čemu ho dál platit a dívat se na černou obrazovku?
Coz ale s ohledem na mezinarodni umluvy tak uplne pravda uz take neni. Aneb je potreba brat ohledy i na okolni zeme, coz je krasne videt napriklad na VO-R/14 (podminka skryta pod bodem 8).
99% lidí v problémových lokalitách bude mít internet již zařízený nebo alespoň dostupný. Pokud ne, dává mi větší smysl pracovat na dostupnosti internetu než vymýšlet DVB-T3.
Lidem co budou internet používat jen pro TV klidně zadotovat nějakou krabičku na příjem a proplácet připojení - vyjde to určitě levněji.
Do 10 let stejně dává smysl celé DVB-T2 zrušit a využít frekvence pro nějaké 6G nebo7G sítě. Většina lidí bude mít tou dobou 4K televize a DVB-T2 vysílá LowDef, vyjímečně HD a v evropě jen 2 zahraniční kanály na 4k.