Hlavní navigace

Zakladatelům Instagramu stačily necelé dva roky na vybudování služby za miliardu dolarů

10. 4. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Facebook koupí službu Instagram pro snadnou úpravu a sdílení fotek. Za 30 milionů uživatelů zaplatí rovnou miliardu dolarů. Podle jedněch důkaz internetové bubliny, podle druhých rozumný obchod.

Včera ve večerních hodinách středoevropského času zveřejnil výkonný ředitel Facebooku Mark Zuckerberg na svém profilu informaci, že provozovatel největší sociální sítě na světě kupuje za miliardu dolarů v hotovosti a akciích službu pro snadnou úpravu a sdílení fotek Instagram. Díky různým filtrům umožňuje Instagram uživatelům upravit fotografie tak, aby vypadaly, jako kdyby byly pořízeny před několika desítkami let.


K informaci média přistupovala zpočátku opatrně a dokonce se objevily spekulace, zdali se Zuckerbergovi nenaboural do účtu hacker a nenadhodil médiím senzační zprávu, která se nezakládala na pravdě. Postupně ale informaci potvrdili i zástupci Instagramu a bylo tak zřejmé, že jsme svědky jedné z největších letošních akvizic na poli sociálních sítí a mobilních aplikací, co se ceny týče, a jednoho z nejúspěšnějších prodejů internetového start-upu vůbec.

Instagram byl totiž spuštěn před necelými dvěma lety (v říjnu 2010) a má v současné době pouze 13 zaměstnanců. Aplikaci pro snadnou úpravu a sdílení fotografií používá okolo 30 milionů lidí, převážně majitelů mobilních telefonů iPhone (minulý týden uvolnil Instagram aplikaci i pro platformu Android). Jak se firmě Burbn Inc, která Instagram provozuje, daří po finanční stránce, není zřejmé. Údaje o svém hospodaření nezveřejňuje.

Za týden vzrostla hodnota firmy dvojnásobně


Už minulý týden přitom do Burbn Inc. vložili své peníze investoři vedeni fondem Sequoia Capital a ocenili tak firmu na 500 milionů dolarů. Na prodeji tedy nevydělají jen samotní zakladatelé a zaměstnanci Instagramu, ale také investoři, kteří rozjezd služby podpořili. Figurují mezi nimi například Andreessen Horowitz a Baseline Ventures, které do Instagramu vložily společně 500 tisíc dolarů a získaly každá desetiprocentní podíl, který nyní pohádkově zhodnotí. Spoluzakladatel a výkonný ředitel Instagramu Kevin Systrom si díky prodeji firmy Facebooku přijde na 400 milionů dolarů. 

ICTZ23


V internetových diskusích se už objevují názory, že koupě Instagramu za jednu miliardu dolarů je dalším z projevů bobtnající internetové bubliny. Komentátoři se ale shodují na tom, že pro Facebook se i tak, jedná o výhodný obchod. Zbaví se potenciálního rivala, posílí svoji pozici v oblasti mobilních aplikací, kde dosud nebyl tak úspěšný. Za každého uživatele Instagramu zaplatí Facebook přibližně 33 dolarů. Může to sice na první pohled vypadat jako vysoká částka, pokud ale Facebook vstoupí letos na burzu za podmínek, které již dříve avizoval, budou investoři při ocenění firmy na 100 miliard dolarů platit za každého uživatele Facebooku 118 dolarů.

Zdroj: Businessweek

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.