Hlavní navigace

Živé video na Facebooku je tady. Videoslužba Live se otevírá světu

6. 4. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Už i největší sociální síť si rozjela vlastní variaci na Periscope. Start podpořila i tím, že platí médiím za to, že na ní svá videa vysílají.

Proměnit mobil v kameru, která vysílá živě v reálném čase, je zajímavý, ale někdy i problematický nápad. Své o tom ví třeba HBO a další majitelé práv na loňský boxerský superzápas Mayweather versus Pacquiao.

Svou variaci na služby Periscope či Meerkat Facebook testoval už od loňského léta. Letos v lednu se Live Video začalo šířit mezi americkými uživateli a dnes Mark Zuckerbeg ohlásil, že službu pouští v plen uživatelům v šedesáti zemích. 

V mobilních aplikacích pro Android a iOS by se měla začít objevovat postupně v následujících dnech a týdnech.

Na rozdíl od Periscope si Facebook všechna natočená a odvysílaná videa ukládá a uživatel až potom rozhoduje o jejich dalším osudu. Periscope, kterému vládne Twitter, videa maže po jednom dnu. S Facebook Live půjde vysílat přenosy jak mezi jednotlivými uživateli, tak ve skupinách nebo na stránkách událostí.

Facebook přidal do videa možnost interakcí. Kromě komentářů je možné hodnotit aktuální dění prostřednictvím emotikonů, jako je tomu v newsfeedu. Podle testů sociální sítě to zvyšuje aktivitu uživatelů přibližně desetkrát. Uživatelé budou moci video upravovat rovnou v mobilu.

Pro ty, kteří živé vysílání nestihnou, připravil Facebook v mobilních aplikacích prostor, kde najdou přehled úspěšných videí nebo novinek od přátel. Jak moc na živé video sází, dokazuje i to, že ikonka pro živá videa v mobilních aplikacích nahrazuje ikonku pro Messenger. 

Cvrkot na nové službě by měla zaznamenávat i Facebook Live Map, která bude k dispozici pro uživatele na počítačích.

Nová metrika pro živá videa

S novou videoslužbou si Facebook trochu posvítil i na to, jak se bude měřit. To ocení především správci stránek, které se do živého vysílání pustí.  

„Je nám jasné, že pochopení živého publika je důležité pro vydavatele i tvůrce. Proto rozjíždíme i dvě nové metriky pro video – celkový počet diváků během vysílání a průběžný graf vývoje sledovanosti každý moment živého vysílání,“ popisuje Anaid Gomez-Ortigoza na blogu Facebooku.

Peníze za vysílání

Dá se očekávat, že v následujících měsících bude Facebook živé video tlačit, co to půjde. Podle serveru Re/code uzavřel smlouvy s vybranými mediálními partnery, kterým platí za to, že streamy na Facebooku publikují. Má jít například o New York Times, BuzzFeed, Huffington Post a další. Zajišťuje si tak zajímavý obsah.

MM socky3

Je také poměrně pravděpodobné, že se živá videa dočkají zvýhodnění a budou se v newsfeedech umisťovat častěji a na vyšších pozicích než ostatní typy obsahu. Podobně to ostatně udělal, třeba když v PR souboji s YouTube potřeboval posílit uživateli nahrávaná videa.

Zajímavé také bude, jak si Facebok poradí s možnými problémy s vysíláním věcí krytých autorskými právy, když je nedokáže ohlídat ani u natočených videí – viz Videa se kradou a Facebook s tím nic moc nedělá. Doplácejí na to autoři.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.