Hlavní navigace

Zloděj WiFi signálu

František Fuka

Gregory Straszkiewicz byl britským soudem odsouzen k 12 měsícům podmíněně a pokutě 500 liber za to, že neoprávněně používal internetové připojení svého souseda. Ovšem pan Straszkiewicz není hacker! Pan Straszkiewicz pouze chtěl surfovat po netu, zapnul svůj laptop a ten se připojil k nijak nezabezpečené WiFi síti "postiženého".

Musím se přiznat, že tohle mi poněkud „hlava nebere“. Především: Straszkiewicz rozhodně nebyl hacker. A ani nepotřeboval být hacker. A síť oběti nejenže nebyla zabezpečená, ale musela být zkonfigurovaná tak, aby Straszkiewicze připojila!

Představte si, že člověk X má laptop s WiFi. Zapne WiFi a jeho laptop vyšle signál „Ahoj, já jsem laptop s WiFi, máte pro mě někdo v okolí nekódované volně přístupné připojení?“ Na to se WiFi vysílač člověka Y ozve a povídá „Ahoj, ano, já poskytuji nekódované připojení k Internetu, tady ti přes DHCP posílám nastavení tvých IP adres, abys ho mohl používat.“ Takže se takhle propojí a následně člověk Y podá žalobu na člověka X, že neoprávněně používal jeho počítač. A vyhraje… Jsem sám, komu to připadá bizarní?

Marcom

Odhlédněme nyní od toho, že pan Straszkiewicz prý věděl o tom, že „oběť“ si nepřeje, aby se k jejímu WiFi někdo připojoval. Připadá mi, že toto může být dost nebezpečný precedens. Mnozí normální, slušní, počítačově průměrně gramotní lidé přece doufají v existenci WiFi hotspotů, a pokud najdou nějaký, který funguje, nezabývají se tím, komu patří a jestli ho jeho provozovatel nenechal „otevřený“ omylem, nebo díky vlastní neznalosti. Spousta lidí se tím ostatně ani zabývat nemůže, protože neví, jak to zjistit.

Jinými slovy: Je v pořádku, když je někdo trestán za to, že jeho počítač byl nějak defaultně nakonfigurován a nějak spolupracoval s defaultně nakonfigurovaným počítačem někoho jiného?

Našli jste v článku chybu?
8. 8. 2005 16:36
:-) (neregistrovaný)
Wifi hotspot je jako WC! Všichni víme, že existuje nespočet různých AP, některá jsou veřejná a některá soukromá - stejně jako je to s WC... Doma mám svoje WC, to je jenom moje, dveře od bytu se nedají otevřít tudíž mi sem omylem nikdo nemůže vlízt a použít ho... Ale třeba na nádraží nebo ve městě, jsou WC veřejná - za některá se platí, některá se dají používat zcela zdarma... No a jak já, jako běžný kolemjdoucí s plným měchýřem, pokud jdu kolem budovy, na které je nápis WC, dveře jsou otevř…
27. 4. 2014 22:01
pepa (neregistrovaný)

Ano neznalost neomlouvá, ale udivuje mě, kolik lidí obhajuje člověka, co se někomu napíchl na wi fi. Ano měl se zabezpečit, ale musíte počítat s tím, že ne všichni mají tak dobré znalosti IT. Skuste si představit něco podobného, byl by to článek o právníkovi, ktreý by okrádal lidi, i když podle zákona by to bylo v pořádku, a ostatní lidi by sem psali ano, on si zasloužil přijít o barák, měl si přečíst všechny právní vyhlášky atd. atd. Byla to "lama" co se nevyzná a když nezná perfektně právo nem…