Hlavní navigace

DIGImedia 2010: online zpravodajství z III. bloku konference

  • Kongresový sál České televize v Praze na Kavčích horách hostí pátý ročník odborné konference DIGImedia 2010. Server DigiZone.cz vám přináší jako hlavní mediální partner této akce online zpravodajství přímo z místa. Úderem deváté hodiny dopoledne začal první z tří plánovaných bloků konference. Každému budeme věnujeme samostatný text. Seznamte se s průběhem třetího bloku konference s podtitulem "Kontent vysílání a nové technologie jako imperativ úspěchu formátu".

Sdílet

14:10 – Se zpožděním více než hodinu a půl začal třetí blok konference. Moderuje ho Aleš Hudský.

14:15 – Podle Jaromíra Glisníka, výkonného ředitele zastupujícího platformu Skylink, jsme svědky toho, že zákazníci, kteří přijímali signál terestricky se rozhodují nejen pro tento způsob příjmu digitální cestou, ale také pro satelit. Řada z nich podle něj volí druhé řešení. I v případě Prahy se satelity se prodávají stejným tempem, jako se prodávali předtím. Podpora satelitu nebyla až tak velká, jak by se zdálo, uvedl Glisník.

14:19 – Martin Janků, který zastupoval provozovatele CS Linku, souhlasil s Glisníkem a uvedl, že digitalizace tak, jak probíhala, pomáhala satelitu a lidé si ho pořízují především proto, že nabízí více programů než terestrický příjem.

14:21 – Marcel Procházka z Českých Radiokomunikací oponoval předchodzím řečníkům a řekl, že terestrický příjem je nejméně náročný a lidé, kteří takto investují, si DVB-T příjem pořídí na sekundární nebo další přijímače.

14:25 – Martin Janků z Media Vision uvedl, že velice důležitým efektem je také skutečnost, že lidé od sebe „okouknou“, co kdo má za příjem. Jeden odvážlivec si pořídí satelitní anténu a rázem má pak polovina osady tu stejnou, protože se o víkendu může podívat na přenos z Novy Sport, konstatoval Janků.

14:28 – Jaromír Glisník (Skylink) konstatoval, že ví něco o možném spuštění platformy Magio Sat v České republice, která byla dnes medializována, ale nejde o nic konkrétního. Martin Janků z Media Vision (CS Link) uvedl to stejné.

14:31 – Lukáš Bejček ze společnosti KIT Digital představuje přítomným aktivity této firmy a vysvětluje jim, jak její technologie fungují.

14:49 – Ondřej Lukáč ze společnosti Samsung uvedl, že tato firma byla první, která komerčně přinesla 3D masivně mezi zákazníky. Za první tři měsíce tohoto produktu jsme se dostali na čísla, která jsme nečekali, konstatoval Lukáč. Za měsíční prodeje jde podle něho o několik set kusů. Je to úplně nový segment, který se podařilo vytvořit. Nedostatek obsahu se podařilo překonat. Je tu už 3D obsah, který byl dříve raritou. Jsou před námi ještě zlaté časy, uvedl Lukáč.

14:51 – Lukáč začal s prezentací televizorů s LED podsvícením a výsledky průzkumu agentury GfK. Obojí už nedávno zaznělo na konferenci Kulatý stůl DigiZone.

14:57 – Co se týká prodejů 3D televize ve světě, produktový manažer Samsungu uvedl, že v Asii je penetrace trojrozměrných technologií pochopitelně větší. Mohu řící, že jde prozatím o pouhá procenta, ale vzhledem k našim plánům počítám s tím, že 30 % z celkového prodeje technologií za dva roky není nereálná, uvedl Ondřej Lukáč.

15:06 – Dalším způsobem, jak dostat k zákazníkovi skladbu pořadů, je tzv. Internet@TV. Službu představil produktový manažer Ondřej Lukáč ze Samsungu. Podle průzkumů by mělo mít k broadbandu přístup již 75 % domácností.

15:09 – Lukáč představil v premiéře přítomným tzv. widget iVysílání, tedy on-line archiv, který je známý z webu České televize. Společnost je nyní ve fázi finálních testů. Tato novinka by měla být uvedena na trh v nejbližší době. Jde o velmi silný vzkaz směrem k zákazníkovi, konstatoval Lukáč.

15:15 – Scénárista Miroslav Adamec dnes představil v náznacích první 3D hranný film v České republice, muzikál režiséra a kameramana F. A. Brabce V peřinách. Na klip od Lucie Bílé je prozatím uvedeno embargo. Video však uvidí diváci v premiéře už příští týden. Myslím si, že to k televizoru přiláká ještě více lidí a byl bych rád, abychom byli schopni v české kotlině reagovat na trendy a mohly tu vznikat chytré věci, uvedl Adamec.

15:23 – Felix Nevřela ze společnosti Cinepost konstatoval, že dokud nepřišla digitální kina, tak jedinou možností bylo přijít do 3D kina IMAX. Když se podíváme na filmy, které doposud šly do kin ve 3D, šlo většinou o filmy, které byly animované a fungovalo to dobře, řekl na konferenci Digimedia Nevřela.

15:26 – Miroslav Adamec řekl, že si nedovede představit, že kdejaký film by se mohl natočit ve 3D. Je možné, že časem to bude běžné jako barevný film. Tvůrci ale nyní musí hledat pro 3D potenciál, uvedl scénárista.

15:28 – Konference Digimedia skončila oproti původnímu plánu o přibližně hodinu a půl později. Účastníci se začali rozcházet.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).