Hlavní navigace

Jak a kde přijímat digitální televizi?

  • Možností, jak přejít na digitální příjem televizního signálu, je hned několik. Tím nejzákladnějším je samozřejmě pozemní digitální vysílání přes klasické vysílače. Digitální televizi však můžete přijímat i přes satelit, kabelovou televizi a pevnou telefonní linku či optický kabel (IPTV). Praktické informace ke všem těmto typům digitálního vysílání najdete v odkazech na této stránce.

Sdílet

Na klasickou anténu přes pozemní vysílače

Ilustrační anténa síto

Zemskou digitální televizi budou moci naladit postupně takřka všichni diváci v České republice. Tedy minimálně ti, kteří už dnes přijímají televizi na klasickou anténu v analogové podobě. Potřebují k tomu pouze set-top-box, který převede digitální signál do analogové podoby čitelné pro jejich analogový televizor, nebo televizi s integrovaným digitálním tunerem (což jsou prakticky všechny nové televizory na trhu).

Mapy pokrytí

Pokud chcete zjistit, které digitální sítě a programy vysílají ve vašem okolí, podívejte se na stálou přílohu DigiZone.cz Digitální vysílání v regionech.

Nejste-li si jistí, kdy ve vašem okolí skončí analogové televizní vysílání a chcete znát přesný termín vypnutí konkrétního analogového televizního vysílače, podívejte se do přílohy DigiZone.cz Termíny vypínání analogových televizních vysílačů.

Pro bezproblémový příjem digitální televize je velmi často třeba upravit příjmovou anténu. Této úpravě se rozhodně nevyhnou domácnosti závislé na společné televizní anténě (STA). S volbou správné antény vám poradí stálá příloha DigiZone.cz Antény pro digitální příjem televize.

Pokud vás zajímá, podle čeho probíhá proces přechodu na digitální televizní vysílání, můžete se podívat na přílohu DigiZone.cz Základní dokumenty digitalizace.

Satelitní digitální televize

Ilustrační satelitní komplet

Satelitní televizi dává přednost stále větší počet diváků. Její výhodou je okamžitá dostupnost na celém území České republiky, větší výběr televizních programů a vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Divák se ale musí vybavit satelitním kompletem, který obsahuje nejen speciální set-top-box pro převod satelitního digitálního signálu, ale také parabolická anténa, kterou si musí umístit na střechu nebo balkon (nelze ji jako v případě pokojových antén pro příjem zemského digitálního vysílání nechat uvnitř domu).

Satelitní služby v České republice

Kabelová digitální televize

Ilustrační kabel (kabelová TV)

Rovněž kabelové společnosti nabízejí vedle analogové programové nabídky i digitální vysílání (podrobnosti). Pro jeho příjem je nutný speciální kabelový set-top-box s přístupovou kartou k placeným kanálům, nebo speciální modul s touto kartou, který se zasouvá do slotu v integrovaném digitálním televizoru s kabelovým tunerem. Na rozdíl od zemské digitální televize nebo satelitu jde vždy o placenou službu, jejíž výhodou je poskytování balíčku s internetovým připojením a pevnou telefonní linkou za výrazné slevy.

Největší poskytovatelé digitální kabelové televize

IPTV – digitální televize přes internetový protokol

Platforma IPTV

Tato forma digitálního televizního vysílání se hodně podobá kabelové televizi, ale technologicky funguje trošku jinak (podrobnosti). Využít ji mohou diváci, kteří jsou v dosahu pevné sítě poskytovatele služby, což jsou třeba v případě Telefóniky O2 takřka všichni obyvatelé České republiky. Zjednodušeně řečeno, jsou to ti, co jsou v dosahu vysokorychlostního internetového připojení ADSL této společnosti nebo sítí dalších poskytovatelů IPTV.

Divák opět potřebuje speciální set-top-box s přístupovou kartou k placeným programům, který mu dodá sám poskytovatel služby. Stejně jako operátoři digitální kabelové televize, i provozovatelé IPTV nabízejí výhodné balíčky služeb digitální televize, připojení k internetu a pevné telefonní linky. IPTV je však na rozdíl od zemské digitální televize nebo satelitu vždy placenou službou.

Celostátní poskytovatelé IPTV

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).