Hlavní navigace

Metodika Doménové centrály pro statistiky webhosterů

Sdílet

Doménová centrála na Lupě nabízí jako svoji základní službu statistiky domén jak z hlediska registrátorů, tak i největších webhostingových poskytovatelů.
Statistiky pro webhostery zahrnují deset největších společností podle aktuálního počtu jimi hostovaných domén. K dispozici jsou přesné údaje o počtech domén a jejich přírůstků a úbytků podle zvoleného časového období. Můžete tak snadno získat přehled o situaci na českém doménovém trhu v současné chvíli i v minulosti.
Na rozdíl od akreditovaných registrátorů se statistiky pro webhostery sestavují podstatně obtížněji. Pro každého z nich je totiž nutné znát a udržovat aktuální seznam DNS serverů, které jsou použity pro vedení záznamů k hostovaným doménám. Pro tento účel spolupracujeme se společností Ignum, která nám poskytuje přehled vazeb mezi DNS servery a webhostingovými společnostmi. Podrobný popis způsobu, jakým Ignum tyto údaje získává najdete na serveru Domena.cz.
Dále je již postup jednoduchý: pro DNS servery každé společnosti zjistíme podle výstupů správce české národní domény CZ.NIC počty jimi hostovaných domén a ty setřídíme tak, aby šly jednoduše porovnávat. Výsledek je samozřejmě možné stejně jako u statistik pro akreditované registrátory prohlížet v přehledné formě grafů a tabulek.