Hlavní navigace

Informační kampaň k digitalizaci myslí na handicapované

[Tisková zpráva] V rámci komplexní informační kampaně k přechodu na digitální TV vysílání je speciální pozornost věnována zdravotně postiženým osobám. V unikátním projektu, který Národní koordinační skupina pro digitální vysílání realizuje ve spolupráci s OS Trianon Čechy a Národní radou osob se zdravotním postižením, jsou osoby se zdravotním znevýhodněním školeny pro předávání informací dál mezi své kolegy, rovněž zdravotně handicapované. „Kromě podpory informovanosti mezi zdravotně postiženými osobami tak podporujeme jejich sociální integraci.

Sdílet

Školitelé z řad zdravotně postižených osob jsou totiž nejen certifikováni, ale posléze i odměňováni za svoji další informační činnost,“ upřesnil národní koordinátor Zdeněk Duspiva. Pro informační a technickou pomoc zdravotně postiženým slouží i speciální informační centra a semináře.

Kromě standardních prvků informační kampaně tak zdravotně postižení spoluobčané mají příležitost absolvovat školení a nabyté vědomosti pak předávat svým kolegům za odměnu. „Handicapované osoby jsou školeny v rámci sociální integrace poměrně často, skutečně málokdy ale mají možnost nejrůznější získané certifikáty uplatnit i v praxi. V případě digitalizace nekončí školení jen certifikátem, ale konečným výsledkem je přivýdělek za vlastí činnost, což vede ke zvýšení sebevědomí proškoleného. To je velmi důležité z pohledu jeho dalšího uplatnění na trhu práce,“ vysvětluje školitel ing. Stanislav Slamiak.

Informační kampaň tak přispívá k sociální integraci zdravotně znevýhodněných osob. „K dnešnímu dni jsme proškolili a předali certifikáty celkem osmi lidem a brzy očekáváme zpětnou vazbu z terénu. Tento projekt plánujeme realizovat i v ostatních krajích s ohledem na postupující digitalizaci,“ dodal garant projektu Mgr. Jiří Mánek z OS Trianon Čechy. „Sám jsem tělesně postižený a mám k těmto lidem velmi blízko – každý den je vozím po Praze. Digitalizace mi nyní nepřijde vůbec složitá a tak budu moci bezprostředně komunikovat s našimi lidmi. Moc se na to těším a věřím, že jim budu schopen pomoci, třeba i s vlastní montáží a naladěním set-top-boxu,“ radoval se jeden z prvních držitelů certifikátu, Marian Javor z pražského Centra zdravotně postižených.

Pro informační i technickou podporu zdravotně postižených slouží i speciální informační centra. První z nich bylo otevřeno na Praze 5 v Borovské ulici 46, kde je Centrum pro handicapované osoby. Otevírací doba je každé úterý a čtvrtek vždy od 14 do 17 hodin. „V informačních centrech budou mít handicapovaní možnost si například vyzkoušet set-top-boxy zapojit k televizi a také dostanou srozumitelné návody na jejich instalaci. Pomocníkem a průvodcem jim bude specialista, který trpělivě odpoví na všechny dotazy,“ přibližuje činnost center Jiří Vencl z Národní rady osob se zdravotním postižením.

Informace mohou handicapovaní načerpat také na speciálních seminářích, které se konají výhradně v bezbariérových prostorách, za účasti tlumočníků do znakové řeči a přepisovatele mluveného slova. Semináře se pro Pražské zdravotně postižené občany konají v SETRANS, Integračním centru, ul. Filipova 2031/1 na Chodově. První z mimopražských seminářů se chystá v Berouně na 20. května. „Mimo semináře pro handicapované osoby připravujeme také speciální informační materiály a plánujeme také tiskoviny v Braillově písmu,“ uzavřel Duspiva.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).