Již od 25. července ho mohou instalovat významní dodavatelé hardware (OEM). Ti ho získali již dva dny po ukončení jeho vývoje. Prvním dnem začíná dlouhé pozvolné rozšiřování systému mezi různé skupiny uživatelů. Hned druhý den přichází na řadu podnikoví zákazníci, majitelé Software Assurance a programů Volume License.
Oficiální uvedení produktu v krabicové a OEM verzi pro koncové zákazníky je stanoveno na 22. října. To je až několik týdnů po dokončení všech překladů (1. října). Zákazníci se tedy mohou těšit na plně českou verzi Windows 7 již k tomuto datu.
Microsoft s uvedením Windows 7 takto přichází ani ne tři roky po předchozí verzi Windows Vista. „Relativně rychlé vydání novinky je tlačeno mimo jiné i faktem, že již v dubnu skončila hlavní fáze podpory Windows XP (Mainstream Support),“ vysvětluje Ondřej Ševeček z Počítačové školy Gopas. „Pro starší systémy již nebudou vycházet žádné Service Packy a Windows Vista a 7 jsou tedy jedinou cestou, jak zákazníci mohou získat nové funkce a podporu software a hardware.“
„Je na co se těšit. Nový operační systém nabízí vylepšenou stabilitu a podporu hardware, výrazně vylepšené uživatelské rozhraní a lepší kompatibilitu se staršími aplikacemi, včetně virtualizace. Naše dlouhodobé testy i v ostrém provozu (beta, RC) ukazují zvláště velké vylepšení výkonu na stejném hardware oproti starším Vista,“ popisuje svoje zkušenosti Ševeček.
S příchodem bezpečnostních novinek a mnoha pokročilých funkcí jsou také spojeny některé problematické otázky. „Windows 7 například nabízí velice silné transparentní šifrování dat na (i výměnných) discích, přihlašování hardware předměty i biometrickými metodami. Jednoduchou a robustní ochranu tak poskytuje nejen legitimním uživatelům,“ říká Ondřej Ševeček z Gopasu a dodává, že se s tím ovšem musí stále častěji vyrovnávat i justice. „Nedávno se to ostatně ukázalo v široce diskutovaném případu „počítačových pirátů z Akademie věd“, které nebylo možno odsoudit kvůli nepřístupnosti zašifrovaných dat.“
O společnosti GOPAS, a. s.
Počítačová škola GOPAS, a. s., zahájila činnost v roce 1992. Soustředila se výhradně na vzdělávání v oboru výpočetní techniky a manažerských dovedností. Důsledným dodržováním této dlouhodobé strategie se společnost vypracovala mezi nejuznávanější firmy v oboru. Díky své specializaci si vytvořila podmínky pro skutečně partnerské vztahy nejen se zákazníky z řad uživatelů, ale umožnilo jí to rovněž spolupráci s předními dodavateli výpočetní techniky a systémovými integrátory. Za rok 2008 prošlo kurzy výpočetní techniky v prostorách počítačové školy GOPAS skoro 30 000 absolventů.
Počítačová škola GOPAS je držitelem nejvyšších dosažitelných autorizací v oblasti vzdělávání firem Microsoft (Microsoft Gold Certified Partner for Learning Solutions), Oracle (OAEC), IBM (IBM Business partner) pro kurzy Lotus Notes, Sun Microsystems (Authorized Education Center), Adobe (Authorised Training Partner), Corel (Training partner), SCO (SCO AEC) a Software602 (Autorizované školicí středisko).
Počítačová škola GOPAS je také autorizovaným testovacím střediskem firem Thomson Prometric (Prometric APTC) a VUE (Virtual University Enterprises), akreditovaným testovacím střediskem pro ECDL (European Computer Driving Licence), testovacím střediskem pro získání certifikátů Microsoft Office Specialist, dále je členem CompTIA, SPIS (Sdružení pro informační společnost) a AIVD (Asociace institucí vzdělávání dospělých).
Firma GOPAS provozuje celkem tři počítačové školy, a to v Praze, Brně a Bratislavě, o celkové kapacitě 36 počítačových učeben. V současné době tvoří tuto firmu 60 zaměstnanců a zhruba 70 stálých externích konzultantů a lektorů. O kvalitách poskytovaných služeb svědčí také získaný certifikát ISO 9001 a akreditace MŠMT pro rekvalifikace.