Hlavní navigace

Aktualizace Windows 10 mohou bez varování odstranit aplikace

Autor: Microsoft
Daniel Dočekal

Některé z aktualizací Windows 10, zejména ty „větší“, mohou z vašeho počítače odstranit „nekompatibilní aplikace“.

Microsoft nejenom že vnucuje aktualizaci na Windows 10 uživatelům, kteří ji nechtějí, ale také zasahuje do toho, jaké aplikace/programy mají v počítači. V rámci některé z velkých aktualizací je možné, že se vám ztratí z počítače nainstalované programy. Sice je můžete snadno opět nainstalovat zpět, ale o zmizení se nedozvíte.

Zatímco v posledním iOSu se něco podobného (při aktualizaci selže proces aktualizace a ponechá aplikaci buď v rozinstalovaném stavu, nebo ji zcela z iPhone/iPadu odstraní) stává z důvodu chyby, ve Windows 10 je to záměr. Naposledy se to stávalo při „listopadové aktualizaci“ (té, která nešla na řadu počítačů ani po několika hodinách snažení nainstalovat).

Jednou z aplikací, kterou listopadová aktualizace z počítače odstraňovala, bylo Speccy, software pro zjišťování informací o počítači a systému. Mizely ale prý také aplikace jako CCleaner, HWMonitor či CPU-Z.

UX17

Od Microsoftu v tomto ohledu žádné vysvětlení není, ale všeobecně se předpokládá, že odstraňuje staré nebo „nekompatibilní“ aplikace či ovladače. Nic vám sice nebrání je nainstalovat znovu, k tomu se ale musíte vůbec dozvědět, že vám z počítače zmizely.

Trochu v tom může pomoci, že ony „velké“ aktualizace jsou v zásadě novou verzí Windows a ponechávají předchozí verzi na disku ve složce pojmenované Windows.old. Právě zde můžete najít i předchozí složku Program Files a tím získáte možnost porovnat, jestli v ní oproti té aktuální není něco navíc. Chybějící aplikace pak můžete nainstalovat znovu.

Našli jste v článku chybu?
15. 3. 2016 17:21
Testament (neregistrovaný)

Taky se mi to stalo, odinstalilo mi to z ThinkPadu powermanager dodaný přímo lenovem. Dal jsem to vrátit zpět a řeklo, že teda jo, ale že příště mi to možná zase odinstalujou. Ale zatím to tam zůstává.

15. 3. 2016 20:55
Lol Phirae (neregistrovaný)

Prosímtě, co přesně je děravého třeba na CCleaneru, HWMonitoru nebo CPU-Z a kde se tam používá Java? Aha, nic a nikde. Mimochodem, děravých verzí Javy si to samozřejmě ani nevšimne, protože by jim LE natrhnul anál tak, že by na to deset let nezapomněli. Mimochodem, tahle featura "chrání" typicky třeba tak, že při upgradu odinstaluje "nekompatibilní" antivirus. Bez ptaní. Super nápad a bezva zvýšení ochrany.

Pozdravuj mamku v kuchyni a přesuň se tam za ní, můžeš třeba mejt nádobí. Experte. :P