Hlavní navigace

BBC pro vývojáře a vlastně pro všechny?

Jan Handl 11. 10. 2008

Jemima Kiss pro Gúardian nakousla dost zajímavé téma. Otevře se mediální gigant BBC externím vývojářům, kteří budou moci připravovat své vlastní projekty na základě spolupráce a dat BBC? Facebook, Apple a Google jsou prý vzorem.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Pokud to tak bude, mají se příznivci BBC na to těšit. Jemima Kiss ve svém článku pro The Guardian naznačila možnost, ze které by se mohli radovat vývojáři i fanoušci médií. BBC by podle ní měla stejně jako Facebook, Apple nebo Google dovolit externím vývojářům připravovat služby a aplikace na základě jejích kódů. BBC je však ve trochu jiné pozici než výše jmenovaní giganti, v tomto případě se jedná o národní médium.

Šéf BBC, MARK THOMPSON, podle článku hodlá do budoucna stavět na interoperabilitě, propojitelnosti a síťových efektech. Uživatelům, respektive čtenářům to má přinést větší výběr, kontrolu nad obsahem, který chtějí a další benefity.

Klíčovým pojmem je „BBC Public Licence“ (více píše The Observer), podle které by mohly soukromé osoby i společnosti využívat obsah BBC (stejně tak kódy) pro účely úprav, sdílení a dalšího šíření a zkvalitňování obsahu. Vize je to pěkná a také pěkně stará (z roku 2004). Důležitý je fakt, že většinou by se za data vůbec nemuselo platit.

Éra vysílání je prý pryč (samozřejmě obrazně řečeno), budoucnost je v Internetu a nejrůznějších službách a aplikacích. Zatím jsou to jenom řeči a plány, kompletní digitalizace materiálu z archivu televize a rádia bude prý hotová v roce 2022. Éra Internetu je tu už dlouho, ale BBC se s tím zatím vyrovnává těžko. Podle mého je její internetové zpravodajství perfektní, mnozí si to ale nemyslí. Právě krok po bok technologických gigantů by pro BBC znamenal krok do úplně nové éry, do éry šíření zpravodajství prakticky bez hranic. Pro BBC není důležité jenom zpravodajství jako takové, ale také jeho distribuce. A ta na Internetu pokulhává. I když obsah je opravdu prvotřídní, mnozí příznivci technologií na něj prostě nenarazí. Nedávno jsem narazil na jednu z prvních vlaštovek, BBC je na Twitteru, respektive pravidelně zasílá svým příznivcům upoutávky na zprávy tímto kanálem.

WT100

Populární iPlayer je zajímavějším počinem, ale televizní programy nejsou dostupné uživatelům mimo Velkou Británii. Proč? Je to hlavně kvůli právům na pořady, kdo nežije v Británii, musí si vystačit s rádiem. Na webu BBC je však mnoho videozpravodajství, audia a vůbec všech možných udělátek. Ale jak je využít mimo? To je teď asi jedna z hlavních věcí, nad kterými přemýšlí vedení BBC. I když jde o národní médium, stejně je důležitý počet těch, kteří nějakým způsobem budou zaznamenávat zpravodajství BBC.

Jemima Kiss cítí, že se něco děje, že se ledy pohnou. BBC má mnoho aktivit, ze kterých by se mohlo něco urodit. Jde například o Innovation Labs, což je projekt spojující BBC s novými startupy, které jsou zaměřené na obsah. Backstage nabízí vývojářům obsah jako takový. Z BBC se může stát hnací motor inovací v médiích, ale sama BBC ví nejlépe, že je zatím na začátku cesty.

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

DigiZone.cz: RRTV: licence pro Šlágr TV

RRTV: licence pro Šlágr TV

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Lupa.cz: Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Podnikatel.cz: Vytvořte si web sami. Redakční systém Tumblr

Vytvořte si web sami. Redakční systém Tumblr